Avrupa Birliği liderleri savunma alanında ‘daha fazla iş birliği’ taahhüt ediyor

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri Cuma günü savunma ve güvenliği artırma amaçlı yeni bir strateji üzerinde anlaştılar. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, üye devletlerin gelecek yılın başında planları imzalamak istediklerini söyledi. Michel gazetecilere verdiği demeçte, “Savunma yatırımını artırmak istiyoruz; sivil ve askeri yetenekleri ve operasyonel hazırlıkları artırmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı. 27 lider ayrıca siber saldırılara ve hibrit tehditlere karşı dayanıklılıklarını nasıl artıracaklarını ve güney komşularıyla ilişkileri tartıştı.

AB Görüşmelerinde NATO Genel Sekreteri

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AB ve NATO arasındaki iş birliğini tartışmak amacıyla videokonferans yöntemiyle katıldı. “AB’nin çabaları kıtadaki askeri çabalarla el ele gidiyor” diyen Stoltenberg konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“NATO için, bu salgın sırasında asıl görev, bir sağlık krizinin güvenlik krizine dönüşmemesini sağlamaktı, çünkü salgın öncesinde karşı karşıya olduğumuz tehditler hala burada: Rusya’nın saldırgan eylemleri, terörizmin daha acımasız biçimleri, komplike siber saldırılar, Çin’in yükselişi ve iklim değişikliğinin güvenlik sonuçları.”

Stoltenberg ile Avrupa Konseyi Başkanı Michel, ABD’deki yeni yönetim ile iş birliği hususuna da memnuniyetlerini dile getirdiler. Michel, “Yeni Biden yönetiminin Avrupa ile ABD arasındaki güçlü ittifakı yenilemek için eşsiz bir fırsat sunduğuna tamamen ikna oldum. Güçlü bir ortaklık, güçlü ortaklar gerektirir – bu yüzden daha güçlü bir Avrupa Birliği’nin daha güçlü bir NATO olduğuna inanıyorum.” dedi.

AB’nin savunma planları

AB, son yıllarda savunma ve güvenlik konularında, örneğin savunma geliştirme projelerini ortaklaşa finanse etme planları gibi konularda daha yakından koordinasyon sağlamaya çalışıyor.

Amaç, Avrupa’ya daha stratejik bir özerklik kazandırmak. Özellikle Fransa, koronavirüs salgınının, yeniden dirilen bir Rusya’nın ve eski ABD başkanı Donald Trump’ın müttefikliği kesme tehditlerinin, Avrupa’nın kendi başına ayakta durması gerektiğini gösterdiğini savundu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Hemen hemen aynı nüfusu, aynı üyeleri, aynı çevreyi ve aynı zorlukları paylaşıyoruz. Bu durum, kesinlikle birlikte çalışmamız gerektiğini ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

Deutsche Welle


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

“BAE, boyundan büyük işlere kalkıştı”

İngiliz medyasından Financial Times, Körfez ülkesi BAE’nin son yıllarda sergilediği ve askeri önlemler de içeren sert dış politikasını değiştirmeye başladığını belirtti. Haberde BAE’nin “boyundan büyük işlere kalkıştığı” vurgulandı. Koronavirüs pandemisinin BAE ekonomisini vurması ve küresel ticaret bağlarını gevşettiği dile getirilirken, BAE’nin bu nedenle odağını askeri müdahalelerden ekonomik diplomasiye çevirdiği belirtildi. Buna göre BAE diplomatlarından ve […]

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Daily Sabah Gazetesine Açıklamalarda bulundu. Akar yaptığı açıklamalarda  Irak Kuzeyi-Terörle Mücadele, Doğu Akdeniz- Kıbrıs, Afganistan ile ilgili açıklamalarda bulunurken Türkiye’nin ABD, Mısır ve Yunanistan’la olan ilişkilerine değindi. Hulusi Akar Sincar’da terör Örgütü PKK’ya yönelik Operasyon hazırlıklarının devam ettiğini belirtti Hulusi Akar’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar: Irak Kuzeyi- Terörle Mücadele “Sincar’da […]