Rosoboronexport, 2020’de Afrika ülkeleriyle $1,5 milyar değerinde sözleşme imzaladı

Rusya’nın devlete bağlı Rostec teknoloji şirketinin bir parçası olan ve savunma sanayi ürünlerinin ihracatını gerçekleştiren birimi Rosoboronexport’un Direktörü General Alexander Mikheyev, Pazar günü Uluslararası Savunma Fuarı (IDEX) 2021’de gazetecilere verdiği demeçte, şirketin 2020’de Afrika devletleriyle 1.5 milyar dolarlık sözleşme imzaladığını ifade etti.

Mikheyev, “2020 yılında 10’dan fazla Afrika ülkesiyle sözleşme imzaladık. Avans ödemesi aldık ve çalışmalara başladık” dedi.

Rusya’nın, Kuzey Afrika ve Basra Körfezi’ndeki geleneksel ortaklarıyla çalışmaya devam ettiğini belirten Mikheyev, “Afrika ve Basra Körfezi – burada hepinizin bildiği geleneksel ortaklarla çalışıyoruz. Bu nedenle taahhütlerimizi yerine getirmeye devam ediyoruz ve ekipmanı tedarik ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kuzey Afrika ve Orta Doğu, 2020’deki çalışmaların yaklaşık %30’unu oluşturuyordu” diyen Mikheyev’e göre, Rosoboronexport’un 50 milyar dolara ulaşan tüm sipariş portföyünde önemli bir bölümü bu bölgeler oluşturuyor.

TASS


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Fırat’ın doğusunda yeni alev: Aşiretler

Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Deyrezzor kenti tamamen Arap nüfusludur. Bu şehirde 30’dan fazla aşiret ve 200 kadar aile bulunuyor. Şehrin yönetimi Fırat nehrinin ayırdığı sınırlarla belirlenmiştir. Nehrin doğusu PKK terör örgütünde, batısı ise Esad rejimi ve müttefiklerinin kontrolündedir. Terör örgütü PKK, Deyrezzor şehrini askeri bakımdan kontrol etmek için Deyrezzor Askeri Meclisini kurdu. Bu meclisin başına da […]

Eski Rus Albay’dan Putin’e sert eleştiriler: “Bu adam varken savaşı kazanamayız”

Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle devam ederken Rusya içerisinde de savaşa dair tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Kremlin de sık sık savaşın seyrine dair eleştirilerin hedefi oluyor. Son olarak eski bir Albay, Putin’e dair sert sözler sarfetti. Rus askeri istihbarat servisi GRU’da görev yapmış olan eski Albay Igor Girkin, mesele Ukrayna olduğunda Rusya’da en çok tanınan isimlerden […]