Perseverance Mars’tan ilk renkli fotoğrafları gönderdi

Perseverance, gök vinciyle Mars’a yumuşak iniş yapmadan hemen önce. NASA/JPL-Caltech

Bazen kendi fotoğrafçısını yanında getirmen gerekir. Mars gezgini Perseverance’ı Mars’ın yüzeyine taşıyan gök vincine monte edilmiş kameralar, gezginin inişini görüntüledi. 

Yukarıdaki fotoğraf, gezgini Kızıl Gezegen’in Jezero kraterindeki antik bir deltanın 2 kilometre güneyindeki kayalık bir bölgeye inişini gösteriyor. 

Gezgin, Mars yüzeyinden yaklaşık 2 metre uzakta, motorlarının gücüyle etrafa saçılan tozlar görülüyor. Perseverance’ın video da dahil olmak üzere görüntü ve ses dosyalarını bu hafta sonu veya gelecek haftanın başlarında, misyonun web sayfasından yayınlaması bekleniyor.

Jezero Krateri’nin ilk renkli görüntüsü. NASA/JPL-Caltech

Yukarıdaki görüntü ise Perseverance gezgini tarafından çekilen Jezero kraterini gösteriyor. Gezgin renkli fotoğrafı “Keşfedilecek çok şeyi olan açık bir ufuk. Başlamak için sabırsızlanıyorum.” notuyla paylaştı.

Paraşütle Mars’a inen Perseverance’ın HiRISE tarafından görüntülenmesi. NASA / JPL-Caltech / Arizona Üniversitesi

Yukarındaki fotoğrafta ise Mars’a inerken paraşütünü açan Perseverance’ın Mars Yörünge Kâşifi’nin bünyesinde bulunan yüksek çözünürlüklü HiRISE kamerası tarafından yakalanan görüntüsü yer alıyor.

Perseverance’ın 6 tekerleğinden biri. NASA / JPL-Caltech

Bu yüksek çözünürlüklü görüntü, 18 Şubat 2021’de inen Perseverance Mars gezgininin altı tekerleğinden birini gösteriyor. Görüntü, Perseverance’ın renkli kameralarından (HazCams) biri tarafından çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yürüyüşe çıktı

Astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yeni güneş panellerinin kurulumu için uzay yürüyüşüne çıktı. ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) astronotu Shane Kimbrough ve Avrupa Uzay Ajansı astronotu Thomas Pesquet, çarşamba günü yaşanan teknik problemler nedeniyle ertelenen güneş panellerinin kurulumuna devam etmek için uzay yürüyüşüne başladı. Uzay yürüyüşünün 6,5 saat sürmesi bekleniyor. Yeni paneller, uzay istasyonunun güç […]

TEMSA-ASELSAN ortak üretimi Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüsü banttan indi

TEMSA – ASELSAN iş birliğiyle geliştirilen Türk otomotiv sanayisinin ilk yüzde yüz yerli elektrikli otobüsü Avenue EV, yollara çıkmaya hazırlanıyor. TEMSA’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye otobüs pazarının önemli markalarından TEMSA ve Türk savunma sanayisi kuruluşu ASELSAN iş birliğiyle geliştirilen yüzde yüz yerli elektrikli araç Avenue EV, seri üretime hazır hale geldi. Geçen yıllarda imzalanan anlaşma kapsamında, ASELSAN‘ın elektrikli çekiş […]