Perseverance Mars’tan ilk renkli fotoğrafları gönderdi

Perseverance, gök vinciyle Mars’a yumuşak iniş yapmadan hemen önce. NASA/JPL-Caltech

Bazen kendi fotoğrafçısını yanında getirmen gerekir. Mars gezgini Perseverance’ı Mars’ın yüzeyine taşıyan gök vincine monte edilmiş kameralar, gezginin inişini görüntüledi. 

Yukarıdaki fotoğraf, gezgini Kızıl Gezegen’in Jezero kraterindeki antik bir deltanın 2 kilometre güneyindeki kayalık bir bölgeye inişini gösteriyor. 

Gezgin, Mars yüzeyinden yaklaşık 2 metre uzakta, motorlarının gücüyle etrafa saçılan tozlar görülüyor. Perseverance’ın video da dahil olmak üzere görüntü ve ses dosyalarını bu hafta sonu veya gelecek haftanın başlarında, misyonun web sayfasından yayınlaması bekleniyor.

Jezero Krateri’nin ilk renkli görüntüsü. NASA/JPL-Caltech

Yukarıdaki görüntü ise Perseverance gezgini tarafından çekilen Jezero kraterini gösteriyor. Gezgin renkli fotoğrafı “Keşfedilecek çok şeyi olan açık bir ufuk. Başlamak için sabırsızlanıyorum.” notuyla paylaştı.

Paraşütle Mars’a inen Perseverance’ın HiRISE tarafından görüntülenmesi. NASA / JPL-Caltech / Arizona Üniversitesi

Yukarındaki fotoğrafta ise Mars’a inerken paraşütünü açan Perseverance’ın Mars Yörünge Kâşifi’nin bünyesinde bulunan yüksek çözünürlüklü HiRISE kamerası tarafından yakalanan görüntüsü yer alıyor.

Perseverance’ın 6 tekerleğinden biri. NASA / JPL-Caltech

Bu yüksek çözünürlüklü görüntü, 18 Şubat 2021’de inen Perseverance Mars gezgininin altı tekerleğinden birini gösteriyor. Görüntü, Perseverance’ın renkli kameralarından (HazCams) biri tarafından çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

KKTC Geçitkale Havaalanı SİHA üssü oluyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havaalanı’yla ilgili kararını Resmi Gazete’de yayımladı. Karara göre havalimanı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na verilerek askeri üs haline getirilecek. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havaalanı’nın tahsisi ve kullanım hakkının Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına verilmesine ilişkin Türkiye ile protokol imzalamak üzere Bayındırlık ve Ulaştırma […]

Türkiye’nin helikopterlerine uydu haberleşme yeteneği geliyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile şirketin iştiraklerinden CTech, döner kanat platformlar için uçuş esnasında uydu üzerinden yer kontrol birimiyle haberleşme imkanı sağlayacak yeni bir sistem geliştiriyor. Az sayıda ülke ve şirketin sahip olduğu yetenekle arama kurtarma faaliyetleri, VIP ulaşım, ambulans ve acil yardım, doğal afetlerde kesintisiz iletişim, dünyanın herhangi bir yerinden görüntü, veri aktarımı […]