Perseverance Mars’tan ilk renkli fotoğrafları gönderdi

Perseverance, gök vinciyle Mars’a yumuşak iniş yapmadan hemen önce. NASA/JPL-Caltech

Bazen kendi fotoğrafçısını yanında getirmen gerekir. Mars gezgini Perseverance’ı Mars’ın yüzeyine taşıyan gök vincine monte edilmiş kameralar, gezginin inişini görüntüledi. 

Yukarıdaki fotoğraf, gezgini Kızıl Gezegen’in Jezero kraterindeki antik bir deltanın 2 kilometre güneyindeki kayalık bir bölgeye inişini gösteriyor. 

Gezgin, Mars yüzeyinden yaklaşık 2 metre uzakta, motorlarının gücüyle etrafa saçılan tozlar görülüyor. Perseverance’ın video da dahil olmak üzere görüntü ve ses dosyalarını bu hafta sonu veya gelecek haftanın başlarında, misyonun web sayfasından yayınlaması bekleniyor.

Jezero Krateri’nin ilk renkli görüntüsü. NASA/JPL-Caltech

Yukarıdaki görüntü ise Perseverance gezgini tarafından çekilen Jezero kraterini gösteriyor. Gezgin renkli fotoğrafı “Keşfedilecek çok şeyi olan açık bir ufuk. Başlamak için sabırsızlanıyorum.” notuyla paylaştı.

Paraşütle Mars’a inen Perseverance’ın HiRISE tarafından görüntülenmesi. NASA / JPL-Caltech / Arizona Üniversitesi

Yukarındaki fotoğrafta ise Mars’a inerken paraşütünü açan Perseverance’ın Mars Yörünge Kâşifi’nin bünyesinde bulunan yüksek çözünürlüklü HiRISE kamerası tarafından yakalanan görüntüsü yer alıyor.

Perseverance’ın 6 tekerleğinden biri. NASA / JPL-Caltech

Bu yüksek çözünürlüklü görüntü, 18 Şubat 2021’de inen Perseverance Mars gezgininin altı tekerleğinden birini gösteriyor. Görüntü, Perseverance’ın renkli kameralarından (HazCams) biri tarafından çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre daha yavaş olduğu saptandı

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Mars keşif aracı Perseverance’taki mikrofonlarla yapılan kayıtları inceleyen araştırmacılar, Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre daha yavaş olduğunu tespit etti. Nature dergisinde yayımlanan çalışmada bilim insanlarının, keşif aracının Mars‘a inmesinden bir gün sonra 19 Şubat 2021’den itibaren kaydettiği sesleri incelediği belirtildi. Araştırmada Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre saniyede 100 metre daha […]

Canik’in M2 QCB makinalı tüfeği, Malezya envanterine girdi

Samsun Yurt Savunma (SYS),  basın bülteni yayınlayarak, CANiK M2 QCB ağır makineli tüfeğin Malezya Kara Kuvvetleri envanterine girdiğini duyurdu. Firma, ayrıca, Kuala Lumpur’da, CANiK Store mağazacılık zincirinin bir şubesinin açılması için de proje başlattı. SYS, 28-31 Mart tarihleri arasında, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bir arada düzenlenen DSA2022 ve NATSEC 2022 fuarlarında açtığı stantta, Malezya ve […]