Perseverance Mars’tan ilk renkli fotoğrafları gönderdi

Perseverance, gök vinciyle Mars’a yumuşak iniş yapmadan hemen önce. NASA/JPL-Caltech

Bazen kendi fotoğrafçısını yanında getirmen gerekir. Mars gezgini Perseverance’ı Mars’ın yüzeyine taşıyan gök vincine monte edilmiş kameralar, gezginin inişini görüntüledi. 

Yukarıdaki fotoğraf, gezgini Kızıl Gezegen’in Jezero kraterindeki antik bir deltanın 2 kilometre güneyindeki kayalık bir bölgeye inişini gösteriyor. 

Gezgin, Mars yüzeyinden yaklaşık 2 metre uzakta, motorlarının gücüyle etrafa saçılan tozlar görülüyor. Perseverance’ın video da dahil olmak üzere görüntü ve ses dosyalarını bu hafta sonu veya gelecek haftanın başlarında, misyonun web sayfasından yayınlaması bekleniyor.

Jezero Krateri’nin ilk renkli görüntüsü. NASA/JPL-Caltech

Yukarıdaki görüntü ise Perseverance gezgini tarafından çekilen Jezero kraterini gösteriyor. Gezgin renkli fotoğrafı “Keşfedilecek çok şeyi olan açık bir ufuk. Başlamak için sabırsızlanıyorum.” notuyla paylaştı.

Paraşütle Mars’a inen Perseverance’ın HiRISE tarafından görüntülenmesi. NASA / JPL-Caltech / Arizona Üniversitesi

Yukarındaki fotoğrafta ise Mars’a inerken paraşütünü açan Perseverance’ın Mars Yörünge Kâşifi’nin bünyesinde bulunan yüksek çözünürlüklü HiRISE kamerası tarafından yakalanan görüntüsü yer alıyor.

Perseverance’ın 6 tekerleğinden biri. NASA / JPL-Caltech

Bu yüksek çözünürlüklü görüntü, 18 Şubat 2021’de inen Perseverance Mars gezgininin altı tekerleğinden birini gösteriyor. Görüntü, Perseverance’ın renkli kameralarından (HazCams) biri tarafından çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

UZAY MADENCİLİĞİ: SONSUZ KAYNAK POTANSİYELİ

Güneş Sistemi’nin sınırları ötesinde, insanoğlu bir adım daha atıyor ve yeni bir keşif alanına yöneliyor: uzay madenciliği. Bu yeni alan, gök cisimlerinden değerli mineraller, metaller ve diğer kaynaklar elde etmek için insanlığın uzaya açılan kapısı olabilir. Uzayın sonsuz kaynak potansiyeli, enerji üretimi, kaynaklara erişim ve derin uzay keşiflerinin sürdürülebilirliği gibi birçok yeni olanak sunuyor. Geçmişten […]

TORYUM: GELECEĞİN ENERJİ HAZİNESİ VE TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ

Toryum Nedir ve Ne İşe Yarar? Toryum, ileri teknolojiler ve geleceğin enerji kaynakları açısından büyük bir potansiyele sahip olan bir elementtir. Kimyasal olarak radyoaktif bir metal olan toryum, doğada uranyumla birlikte bulunur ve nükleer enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Ancak, toryumun kullanımı yalnızca nükleer enerjiyle sınırlı değildir. Yüksek termal iletkenlik, yüksek erime noktası ve […]