Perseverance Mars’tan ilk renkli fotoğrafları gönderdi

Perseverance, gök vinciyle Mars’a yumuşak iniş yapmadan hemen önce. NASA/JPL-Caltech

Bazen kendi fotoğrafçısını yanında getirmen gerekir. Mars gezgini Perseverance’ı Mars’ın yüzeyine taşıyan gök vincine monte edilmiş kameralar, gezginin inişini görüntüledi. 

Yukarıdaki fotoğraf, gezgini Kızıl Gezegen’in Jezero kraterindeki antik bir deltanın 2 kilometre güneyindeki kayalık bir bölgeye inişini gösteriyor. 

Gezgin, Mars yüzeyinden yaklaşık 2 metre uzakta, motorlarının gücüyle etrafa saçılan tozlar görülüyor. Perseverance’ın video da dahil olmak üzere görüntü ve ses dosyalarını bu hafta sonu veya gelecek haftanın başlarında, misyonun web sayfasından yayınlaması bekleniyor.

Jezero Krateri’nin ilk renkli görüntüsü. NASA/JPL-Caltech

Yukarıdaki görüntü ise Perseverance gezgini tarafından çekilen Jezero kraterini gösteriyor. Gezgin renkli fotoğrafı “Keşfedilecek çok şeyi olan açık bir ufuk. Başlamak için sabırsızlanıyorum.” notuyla paylaştı.

Paraşütle Mars’a inen Perseverance’ın HiRISE tarafından görüntülenmesi. NASA / JPL-Caltech / Arizona Üniversitesi

Yukarındaki fotoğrafta ise Mars’a inerken paraşütünü açan Perseverance’ın Mars Yörünge Kâşifi’nin bünyesinde bulunan yüksek çözünürlüklü HiRISE kamerası tarafından yakalanan görüntüsü yer alıyor.

Perseverance’ın 6 tekerleğinden biri. NASA / JPL-Caltech

Bu yüksek çözünürlüklü görüntü, 18 Şubat 2021’de inen Perseverance Mars gezgininin altı tekerleğinden birini gösteriyor. Görüntü, Perseverance’ın renkli kameralarından (HazCams) biri tarafından çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Japonya Ay’da gıda üretecek

Japon basınında yer alan habere göre Japonya hükümeti, gelecekteki Ay görevleri için gıda üretimi gerçekleştirmeyi hedefliyor. 2030’ların sonlarında Ay yüzeyinde uzun süreli kalışlara başlama hedefinde olan Japonya, Dünya dışında gıda yetiştirmek ve tedarik etmek ve bu alanda teknolojinin gelişimini teşvik etmek için hükümet öncülüğünde bir proje başlatıyor. Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı, 2030’ların ilk […]

NASA’nın InSight uzay aracı Mars’ta 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde deprem kaydetti

NASA’nın InSight uzay aracı Mars’ta 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde deprem kaydetti NASA’nın 2018 yılında Mars’a indirdiği InSight adlı uzay aracı 18 Eylül Cumartesi günü Kızıl Gezegende 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde bir deprem kaydetti. NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndan (JPL) yapılan açıklamada bu depremin Mars’ta bugüne kadar kaydedilen en uzun deprem olduğu belirtildi. NASA JPL’in […]