Kalaşnikof, IDEX-21 fuarında AK-19 ve yeni kompakt tabancasını tanıtacak

Rus devlet sanayi şirketi Rostech çatısı altında faaliyet gösteren Kalaşnikov Şirketler Grubu’nun 5.56 milimetrelik piyade tüfeği AK-19’u ilk kez yurtdışında tanıtacağı bildirildi.

Açıklamada, “AK-19’un dünya prömiyeri 21-25 Şubat tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de düzenlenecek olan Ortadoğu’nun en büyük silah fuarı IDEX 2021’de gerçekleşecek” ifadelerine yer verildi.

Kalaşnikof, IDEX 21 fuarında 5,56×45 AK-19 ve PLK kompakt tabancasını sunacak. IDEX 21 fuarı 21-25 şubat arasında yapılacak. Kalaşnikof Grup CEO’su Dimitri Tarasov konu ile ilgili olarak:
“AK-19, NATO ülkelerinde kullanılan ve dünyanın en popüler mermilerinden biri olan 5,56×45 mühimmatı kullanıyor. Bu yeni tüfek özellikle ihracat pazarı için geliştirildi. AK-19’un büyük bir uluslararası fuar olan IDEX’te tanıtımın yabancı müşterilerin ilgisini çekeceğinden eminiz ve şimdiden ilk talepleri alıyoruz.” açıklamasında bulundu.

AK-19, Rus Silahlı Kuvvetleri tarafından 2018’de hizmete giren AK-12’yi baz alıyor. AK-19’da bir pikatini rayı, yeni katlanabilir dipçik, iyileştirilmiş nişangah ve hızlı sökülebilir bir bastırıcı bulunuyor.
AK-19 şimdiden 5,56×45 mühimmat kullanan bazı Orta Doğulu müşterilerin dikkatini çekti.

Kalaşnikof Grup daha önceden de 5,56×45 mermi kullanan AK platformu üretti. AK-101’i birkaç Afrika ülkesi ve Endonezya satın aldı. AK-101, AK-74M’i temel alan bir platformdu.

Rusya AK-74M üzerinden AK-100 serisini geliştirdi. AK-100 serisi tüfekler 7,62×39, 5,56×45 ve 5,45×39 mühimmatlarını kullanıyor. Bu serinin en popüler tüfeği AK-103. AK-103, Suudi Arabistan ve Ermenistan tarafından lisan altında üretiliyor ve Orta Doğu’daki birçok grup tarafından kullanılıyor.

Rusya, en son yeni tüfekleri AK-203 tüfeğini Hindistan’a satmıştı. AK-203 tüfekleri Hindistan’da lisans altında üretilecek. Hindistan bu tüfekten 750 bin adet üretecek. AK-203 tüfeği envanterlerindeki INSAS ve AKM’lerin yerini alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

‘Mayın avcısı’ Hava Kuvvetlerinde göreve başlayacak

ASELSAN tarafından geliştirilen Sarper Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Sistemi’nin güvenlik güçleri tarafından kullanımı yaygınlaşıyor. Alınan bilgiye göre, Türkiye’nin “Radar Teknoloji Merkezi” olan ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemleriyle karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Şirket, hava platformlarının radar ihtiyaçlarına çözüm sunmak için de yenilikçi çözümlere imza atıyor. Bu kapsamda geliştirilen […]

Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti

Ukrayna’nın AB’den talep ettiği silahların listesi olduğu belirtilen ve Türk savunma sanayii ürünleri de içeren belgenin kuvvetle muhtemel doğru olduğu, konuya dair bilgisi olan kaynaklar tarafından teyitlendi. Buna göre Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti. Ukrayna’nın bazı talepleri: 🔹Korkut hava savunma sistemi ve 80 bin atım mühimmat 🔹8 HİSAR-O hava savunma sistemi […]