Kalaşnikof, IDEX-21 fuarında AK-19 ve yeni kompakt tabancasını tanıtacak

Rus devlet sanayi şirketi Rostech çatısı altında faaliyet gösteren Kalaşnikov Şirketler Grubu’nun 5.56 milimetrelik piyade tüfeği AK-19’u ilk kez yurtdışında tanıtacağı bildirildi.

Açıklamada, “AK-19’un dünya prömiyeri 21-25 Şubat tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de düzenlenecek olan Ortadoğu’nun en büyük silah fuarı IDEX 2021’de gerçekleşecek” ifadelerine yer verildi.

Kalaşnikof, IDEX 21 fuarında 5,56×45 AK-19 ve PLK kompakt tabancasını sunacak. IDEX 21 fuarı 21-25 şubat arasında yapılacak. Kalaşnikof Grup CEO’su Dimitri Tarasov konu ile ilgili olarak:
“AK-19, NATO ülkelerinde kullanılan ve dünyanın en popüler mermilerinden biri olan 5,56×45 mühimmatı kullanıyor. Bu yeni tüfek özellikle ihracat pazarı için geliştirildi. AK-19’un büyük bir uluslararası fuar olan IDEX’te tanıtımın yabancı müşterilerin ilgisini çekeceğinden eminiz ve şimdiden ilk talepleri alıyoruz.” açıklamasında bulundu.

AK-19, Rus Silahlı Kuvvetleri tarafından 2018’de hizmete giren AK-12’yi baz alıyor. AK-19’da bir pikatini rayı, yeni katlanabilir dipçik, iyileştirilmiş nişangah ve hızlı sökülebilir bir bastırıcı bulunuyor.
AK-19 şimdiden 5,56×45 mühimmat kullanan bazı Orta Doğulu müşterilerin dikkatini çekti.

Kalaşnikof Grup daha önceden de 5,56×45 mermi kullanan AK platformu üretti. AK-101’i birkaç Afrika ülkesi ve Endonezya satın aldı. AK-101, AK-74M’i temel alan bir platformdu.

Rusya AK-74M üzerinden AK-100 serisini geliştirdi. AK-100 serisi tüfekler 7,62×39, 5,56×45 ve 5,45×39 mühimmatlarını kullanıyor. Bu serinin en popüler tüfeği AK-103. AK-103, Suudi Arabistan ve Ermenistan tarafından lisan altında üretiliyor ve Orta Doğu’daki birçok grup tarafından kullanılıyor.

Rusya, en son yeni tüfekleri AK-203 tüfeğini Hindistan’a satmıştı. AK-203 tüfekleri Hindistan’da lisans altında üretilecek. Hindistan bu tüfekten 750 bin adet üretecek. AK-203 tüfeği envanterlerindeki INSAS ve AKM’lerin yerini alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Macaristan Büyükelçisi Mátis’den Türk savunma sanayisine ilişkin dikkat çeken açıklamalar

Türkiye ve Macaristan arasındaki ilişkiler siyasi, ekonomik, askeri ve kültür boyutlarında her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Macaristan Büyükelçisi Viktor Mátis, Afganistan’daki Kabil Havalimanı’nın güvenliğinin sağlanmasından, Macaristan’ın Türk savunma sanayisine ilgisine kadar birçok konuda Sputnik’e açıklamalarda bulundu. Gündemdeki en önemli konulardan biri, ABD’nin 11 Eylül’de Afganistan’dan çekilmesinin ardından Kabil Havalimanı’nın güvenliğinin sağlanması. Türkiye, bu güvenliği sağlamak için birçok platformda […]

BMC’nin yeni sahibi Tosyalı Holding oldu

Tosyalı Holding’in BMC’de hisse alımı için yaptığı görüşmeler sonuçlandı. Dünya gazetesinin haberine göre BMC’nin çoğunluk hisselerinin yeni sahibi çelik devi Tosyalı Holding oldu. AJANSLAR – Dünya gazetesinden Osman AROLAT’ın haberine göre; uzun süredir iddia edildiği üzere Tosyalı, BMC’nin yüzde 25 hissesini kontrol eden Ethem Sancak ile hisse alımı için görüşmeleri sonuçlandırdı. BMC’nin yüzde 49.9’u Katar’ın kontrolü […]