Gürcistan’dan yerli gözlem ve saldırı İHA projesi

Libya, Suriye, Dağlık Karabağ – bu bölgeler, İHA’ların hem gözlem hem de saldırı için etkili bir şekilde kullanıldığı noktalardan sadece bazıları. Son dönemde savaş alanında önem kazanması ve uzmanların da bu konuya dikkat çekmesi ile birlikte birçok ülke, İHA projelerine hız verdi veya yeni projelere start verdi.

Bu ülkelerden biri de Gürcistan. Bir Gürcistan havacılık şirketi, ülkenin ilk yerli gözlem ve saldırı İHA’sını geliştirme sürecine başladıklarını açıkladı.

GÜRCİSTAN’IN YERLİ İHA’SI T-31

Gürcistan, yerli olarak geliştirip üretilecek olan İHA’sına Project T-31 ismini verdi. Proje, Tiflis merkezli TbilAviaMsheni tarafından yürütülüyor. Şirket müdürü Vazha Tordia, basına yaptığı açıklamalarda İHA projesi üzerinde çalışmaya yaklaşık iki sene önce başladıklarını dile getirdi.

İHA ile ilgili bazı teknik bilgiler, şirketin internet sayfasında duyuruldu. Buna göre İHA, elektro-optik takip sistemleri ile donatılacak ve 350 kilogram ağırlığına kadar mühimmatlar taşıyabilecek.

İHA, saldırı görevlerinde 24 saat kesintisiz havada kalabilecek. Gözlem görevlerinde ise ek yakıt tankları ile 3 gün boyunca aralıksız uçuş gerçekleştirmesi gündemde. Öte yandan İHA, iki farklı konfigürasyon

halinde üretilecek. İlk versiyonda iki ek yakıt tankı, ikinci versiyonda ise dört havadan karaya füze bulunuyor.

KARABAĞ SAVAŞININ ETKİSİ

Uzmanlar, Karabağ’ın Ermeni işgalinden kurtarılmasında Bayraktar TB2 kullanımının Gürcistan’ın savunma sanayii üzerinde etki bırakmış olabileceğini ve İHA’ların etkin kullanım şeklini yakından gören ülkenin bu nedenle kendi yerli İHA’sını üretme kararını almış olabileceğini ifade ediyor.

Savunma uzmanı Samuel Bendett, Forbes’e yaptığı açıklamalarda Karabağ savaşının Gürcü ordusu üzerinde büyük bir etki bıraktığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

İnsansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında vitrine çıkıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen insansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında tanıtılacak. IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı, 20-24 Şubat tarihleri ​​arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de dünyanın dört bir yanından ülkelerin savunma sanayisi ve üst düzey resmi delegasyonlarının katılımıyla gerçekleştirilecek. HAVELSAN’ın bir süredir üzerinde çalıştığı insansız hava ve kara araçlarından oluşan […]

STM Reis Denizaltıları’nın son “Section 50″sini teslim etti

Türkiye’de ilk kez milli imkânlarla STM mühendisliği ve koordinasyonunda üretilen, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısmı “Section 50”nin, son teslimatı Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na gerçekleştirildi. Reis Sınıfı denizaltılar için üretilen son “Section 50” TCG SELMANREİS’e entegre edilecek. Dünyanın en aktif donanmalarından Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Yeni […]