Gürcistan’dan yerli gözlem ve saldırı İHA projesi

Libya, Suriye, Dağlık Karabağ – bu bölgeler, İHA’ların hem gözlem hem de saldırı için etkili bir şekilde kullanıldığı noktalardan sadece bazıları. Son dönemde savaş alanında önem kazanması ve uzmanların da bu konuya dikkat çekmesi ile birlikte birçok ülke, İHA projelerine hız verdi veya yeni projelere start verdi.

Bu ülkelerden biri de Gürcistan. Bir Gürcistan havacılık şirketi, ülkenin ilk yerli gözlem ve saldırı İHA’sını geliştirme sürecine başladıklarını açıkladı.

GÜRCİSTAN’IN YERLİ İHA’SI T-31

Gürcistan, yerli olarak geliştirip üretilecek olan İHA’sına Project T-31 ismini verdi. Proje, Tiflis merkezli TbilAviaMsheni tarafından yürütülüyor. Şirket müdürü Vazha Tordia, basına yaptığı açıklamalarda İHA projesi üzerinde çalışmaya yaklaşık iki sene önce başladıklarını dile getirdi.

İHA ile ilgili bazı teknik bilgiler, şirketin internet sayfasında duyuruldu. Buna göre İHA, elektro-optik takip sistemleri ile donatılacak ve 350 kilogram ağırlığına kadar mühimmatlar taşıyabilecek.

İHA, saldırı görevlerinde 24 saat kesintisiz havada kalabilecek. Gözlem görevlerinde ise ek yakıt tankları ile 3 gün boyunca aralıksız uçuş gerçekleştirmesi gündemde. Öte yandan İHA, iki farklı konfigürasyon

halinde üretilecek. İlk versiyonda iki ek yakıt tankı, ikinci versiyonda ise dört havadan karaya füze bulunuyor.

KARABAĞ SAVAŞININ ETKİSİ

Uzmanlar, Karabağ’ın Ermeni işgalinden kurtarılmasında Bayraktar TB2 kullanımının Gürcistan’ın savunma sanayii üzerinde etki bırakmış olabileceğini ve İHA’ların etkin kullanım şeklini yakından gören ülkenin bu nedenle kendi yerli İHA’sını üretme kararını almış olabileceğini ifade ediyor.

Savunma uzmanı Samuel Bendett, Forbes’e yaptığı açıklamalarda Karabağ savaşının Gürcü ordusu üzerinde büyük bir etki bıraktığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Google Oyun ve Uygulama Akademisi 2 bin genç için teknoloji kariyeri kapısını aralıyor

Google Türkiye, Türkiye Girişimcilik Vakfı ve T3 Girişim Merkezi iş birliğiyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığının destekleriyle hayata geçen “Google Oyun ve Uygulama Akademisi” için TEKNOFEST‘te imza töreni yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç’un da katılımıyla gerçekleştirilen törende, T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, Google Türkiye Ülke […]

Bayraktar TB3 2022’de gökyüzüyle buluşacak

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında bu yıl üçüncüsü yapılan, Türkiye’den ve dünyadan girişim ekosisteminin tüm paydaşlarını bir araya getiren Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi’nde bir sunum gerçekleştirdi. Baykar tarafından geliştirilen insansız hava sistemleri hakkında görsel bir sunum yapan Bayraktar, “Biz burada yola çıkarken […]