Ukrayna için Türk korveti üretiminde çalışmalar başladı

Ukrayna Deniz Kuvvetleri için üretilecek olan Ada sınıfı Türk korvetleri’nin üretileceği Okean Tersanesi’nin Pazarlama Bölümü Başkanı Mykola Gapeev, üretim için çalışmalara başlandığını dile getirdi.

Gapeev, 3 Şubat’ta düzenlenen “Denizcilik Endüstrisi Gelişimi için Öncelikli Projeler 2021 – 2023” başlıklı bir konferansta açıklamalarda bulundu.

“ANA ANLAŞMA NİSAN’DA”

Gapeev, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Ukrayna arasında 14 Aralık’ta imzalanan anlaşma kapsamında Türk ve Ukraynalı şirketler arasında korvetlerin üretimi için ana anlaşmanın Nisan ayında imzalanacağını belirtti.

Anlaşma sonrası Ukrayna ve Türkiye arasında korvetlerin üretimi için Okean Tersanesi’nde aktif işbirliği başlayacak.

“BAŞKA UKRAYNA ŞİRKETLERİ’DE DAHİL OLACAK”

“Proje kapsamında diğer Ukraynalı şirketlerle de üretim için işbirliği yapılacak” diyen Gapeev, geçtiğimiz hafta devlet savunma şirketi Ukroboronprom’a bağlı gaz türbini üreticisi Zorya-Mashproekt ile bir görüşme gerçekleştirildiğini ifade etti. Gapeev, Zorya-Mashproekt’in de Ada sınıfı korvetlerin üretim projesine dahil edileceğini söyledi.

Gapaaev, mümkün olduğu kadar fazla Ukraynalı şirketi üretim sürecine dahil etmek istediklerini de vurguladı. Bazı alanlarda yeteri kadar tecrübeye sahip olmadıklarına dikkat çeken Gapaav, bilim şirketlerinin yanı sıra tasarım ofisleri ile de ortak çalışmalar yapmak istediklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Google Oyun ve Uygulama Akademisi 2 bin genç için teknoloji kariyeri kapısını aralıyor

Google Türkiye, Türkiye Girişimcilik Vakfı ve T3 Girişim Merkezi iş birliğiyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığının destekleriyle hayata geçen “Google Oyun ve Uygulama Akademisi” için TEKNOFEST‘te imza töreni yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç’un da katılımıyla gerçekleştirilen törende, T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, Google Türkiye Ülke […]

Bayraktar TB3 2022’de gökyüzüyle buluşacak

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında bu yıl üçüncüsü yapılan, Türkiye’den ve dünyadan girişim ekosisteminin tüm paydaşlarını bir araya getiren Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi’nde bir sunum gerçekleştirdi. Baykar tarafından geliştirilen insansız hava sistemleri hakkında görsel bir sunum yapan Bayraktar, “Biz burada yola çıkarken […]