Ukrayna için Türk korveti üretiminde çalışmalar başladı

Ukrayna Deniz Kuvvetleri için üretilecek olan Ada sınıfı Türk korvetleri’nin üretileceği Okean Tersanesi’nin Pazarlama Bölümü Başkanı Mykola Gapeev, üretim için çalışmalara başlandığını dile getirdi.

Gapeev, 3 Şubat’ta düzenlenen “Denizcilik Endüstrisi Gelişimi için Öncelikli Projeler 2021 – 2023” başlıklı bir konferansta açıklamalarda bulundu.

“ANA ANLAŞMA NİSAN’DA”

Gapeev, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Ukrayna arasında 14 Aralık’ta imzalanan anlaşma kapsamında Türk ve Ukraynalı şirketler arasında korvetlerin üretimi için ana anlaşmanın Nisan ayında imzalanacağını belirtti.

Anlaşma sonrası Ukrayna ve Türkiye arasında korvetlerin üretimi için Okean Tersanesi’nde aktif işbirliği başlayacak.

“BAŞKA UKRAYNA ŞİRKETLERİ’DE DAHİL OLACAK”

“Proje kapsamında diğer Ukraynalı şirketlerle de üretim için işbirliği yapılacak” diyen Gapeev, geçtiğimiz hafta devlet savunma şirketi Ukroboronprom’a bağlı gaz türbini üreticisi Zorya-Mashproekt ile bir görüşme gerçekleştirildiğini ifade etti. Gapeev, Zorya-Mashproekt’in de Ada sınıfı korvetlerin üretim projesine dahil edileceğini söyledi.

Gapaaev, mümkün olduğu kadar fazla Ukraynalı şirketi üretim sürecine dahil etmek istediklerini de vurguladı. Bazı alanlarda yeteri kadar tecrübeye sahip olmadıklarına dikkat çeken Gapaav, bilim şirketlerinin yanı sıra tasarım ofisleri ile de ortak çalışmalar yapmak istediklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Fırat’ın doğusunda yeni alev: Aşiretler

Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Deyrezzor kenti tamamen Arap nüfusludur. Bu şehirde 30’dan fazla aşiret ve 200 kadar aile bulunuyor. Şehrin yönetimi Fırat nehrinin ayırdığı sınırlarla belirlenmiştir. Nehrin doğusu PKK terör örgütünde, batısı ise Esad rejimi ve müttefiklerinin kontrolündedir. Terör örgütü PKK, Deyrezzor şehrini askeri bakımdan kontrol etmek için Deyrezzor Askeri Meclisini kurdu. Bu meclisin başına da […]

TORYUM: GELECEĞİN ENERJİ HAZİNESİ VE TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ

Toryum Nedir ve Ne İşe Yarar? Toryum, ileri teknolojiler ve geleceğin enerji kaynakları açısından büyük bir potansiyele sahip olan bir elementtir. Kimyasal olarak radyoaktif bir metal olan toryum, doğada uranyumla birlikte bulunur ve nükleer enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Ancak, toryumun kullanımı yalnızca nükleer enerjiyle sınırlı değildir. Yüksek termal iletkenlik, yüksek erime noktası ve […]