Ukrayna için Türk korveti üretiminde çalışmalar başladı

Ukrayna Deniz Kuvvetleri için üretilecek olan Ada sınıfı Türk korvetleri’nin üretileceği Okean Tersanesi’nin Pazarlama Bölümü Başkanı Mykola Gapeev, üretim için çalışmalara başlandığını dile getirdi.

Gapeev, 3 Şubat’ta düzenlenen “Denizcilik Endüstrisi Gelişimi için Öncelikli Projeler 2021 – 2023” başlıklı bir konferansta açıklamalarda bulundu.

“ANA ANLAŞMA NİSAN’DA”

Gapeev, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Ukrayna arasında 14 Aralık’ta imzalanan anlaşma kapsamında Türk ve Ukraynalı şirketler arasında korvetlerin üretimi için ana anlaşmanın Nisan ayında imzalanacağını belirtti.

Anlaşma sonrası Ukrayna ve Türkiye arasında korvetlerin üretimi için Okean Tersanesi’nde aktif işbirliği başlayacak.

“BAŞKA UKRAYNA ŞİRKETLERİ’DE DAHİL OLACAK”

“Proje kapsamında diğer Ukraynalı şirketlerle de üretim için işbirliği yapılacak” diyen Gapeev, geçtiğimiz hafta devlet savunma şirketi Ukroboronprom’a bağlı gaz türbini üreticisi Zorya-Mashproekt ile bir görüşme gerçekleştirildiğini ifade etti. Gapeev, Zorya-Mashproekt’in de Ada sınıfı korvetlerin üretim projesine dahil edileceğini söyledi.

Gapaaev, mümkün olduğu kadar fazla Ukraynalı şirketi üretim sürecine dahil etmek istediklerini de vurguladı. Bazı alanlarda yeteri kadar tecrübeye sahip olmadıklarına dikkat çeken Gapaav, bilim şirketlerinin yanı sıra tasarım ofisleri ile de ortak çalışmalar yapmak istediklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

‘Mayın avcısı’ Hava Kuvvetlerinde göreve başlayacak

ASELSAN tarafından geliştirilen Sarper Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Sistemi’nin güvenlik güçleri tarafından kullanımı yaygınlaşıyor. Alınan bilgiye göre, Türkiye’nin “Radar Teknoloji Merkezi” olan ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemleriyle karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Şirket, hava platformlarının radar ihtiyaçlarına çözüm sunmak için de yenilikçi çözümlere imza atıyor. Bu kapsamda geliştirilen […]

Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti

Ukrayna’nın AB’den talep ettiği silahların listesi olduğu belirtilen ve Türk savunma sanayii ürünleri de içeren belgenin kuvvetle muhtemel doğru olduğu, konuya dair bilgisi olan kaynaklar tarafından teyitlendi. Buna göre Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti. Ukrayna’nın bazı talepleri: 🔹Korkut hava savunma sistemi ve 80 bin atım mühimmat 🔹8 HİSAR-O hava savunma sistemi […]