Ukrayna için Türk korveti üretiminde çalışmalar başladı

Ukrayna Deniz Kuvvetleri için üretilecek olan Ada sınıfı Türk korvetleri’nin üretileceği Okean Tersanesi’nin Pazarlama Bölümü Başkanı Mykola Gapeev, üretim için çalışmalara başlandığını dile getirdi.

Gapeev, 3 Şubat’ta düzenlenen “Denizcilik Endüstrisi Gelişimi için Öncelikli Projeler 2021 – 2023” başlıklı bir konferansta açıklamalarda bulundu.

“ANA ANLAŞMA NİSAN’DA”

Gapeev, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Ukrayna arasında 14 Aralık’ta imzalanan anlaşma kapsamında Türk ve Ukraynalı şirketler arasında korvetlerin üretimi için ana anlaşmanın Nisan ayında imzalanacağını belirtti.

Anlaşma sonrası Ukrayna ve Türkiye arasında korvetlerin üretimi için Okean Tersanesi’nde aktif işbirliği başlayacak.

“BAŞKA UKRAYNA ŞİRKETLERİ’DE DAHİL OLACAK”

“Proje kapsamında diğer Ukraynalı şirketlerle de üretim için işbirliği yapılacak” diyen Gapeev, geçtiğimiz hafta devlet savunma şirketi Ukroboronprom’a bağlı gaz türbini üreticisi Zorya-Mashproekt ile bir görüşme gerçekleştirildiğini ifade etti. Gapeev, Zorya-Mashproekt’in de Ada sınıfı korvetlerin üretim projesine dahil edileceğini söyledi.

Gapaaev, mümkün olduğu kadar fazla Ukraynalı şirketi üretim sürecine dahil etmek istediklerini de vurguladı. Bazı alanlarda yeteri kadar tecrübeye sahip olmadıklarına dikkat çeken Gapaav, bilim şirketlerinin yanı sıra tasarım ofisleri ile de ortak çalışmalar yapmak istediklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Yerli İHA’lara yerli uydu terminali

İnsansız hava araçları için bugüne kadar yurt dışından temin edilen uydu terminalleri ilk defa yerlileştirilerek Anka-S ve Aksungur’a entegre edildi. 5 hava aracıyla testler dahil 500 saatlik uçuş süresine ulaşıldı. Türk savunma sanayii, milli İHA’ların uydu hava terminali ihtiyacının yurt içindeki çözümlerle karşılanmasına yönelik çalışmalarda önemli mesafe kazandı. CTech Bilişim Teknolojileri AŞ, Türk Havacılık ve […]

ASELSAN, Savunma Sanayii Başkanlığı ile sözleşmesine opsiyon paketini dahil etti

Sözleşmeye ait 91,9 milyon avro ile 1,8 milyar lira tutarında opsiyon paketi bulunuyor  ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında imzalanan kısa menzilli/alçak irtifa hava savunma sistemi sözleşmesine ait 91,9 milyon avro ve 1,8 milyar liralık opsiyon paketi, sözleşme kapsamına alındı. ASELSAN‘ın yeni iş sözleşmesine ilişkin açıklaması, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı. Açıklamada, “ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı […]