Ukrayna için Türk korveti üretiminde çalışmalar başladı

Ukrayna Deniz Kuvvetleri için üretilecek olan Ada sınıfı Türk korvetleri’nin üretileceği Okean Tersanesi’nin Pazarlama Bölümü Başkanı Mykola Gapeev, üretim için çalışmalara başlandığını dile getirdi.

Gapeev, 3 Şubat’ta düzenlenen “Denizcilik Endüstrisi Gelişimi için Öncelikli Projeler 2021 – 2023” başlıklı bir konferansta açıklamalarda bulundu.

“ANA ANLAŞMA NİSAN’DA”

Gapeev, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Ukrayna arasında 14 Aralık’ta imzalanan anlaşma kapsamında Türk ve Ukraynalı şirketler arasında korvetlerin üretimi için ana anlaşmanın Nisan ayında imzalanacağını belirtti.

Anlaşma sonrası Ukrayna ve Türkiye arasında korvetlerin üretimi için Okean Tersanesi’nde aktif işbirliği başlayacak.

“BAŞKA UKRAYNA ŞİRKETLERİ’DE DAHİL OLACAK”

“Proje kapsamında diğer Ukraynalı şirketlerle de üretim için işbirliği yapılacak” diyen Gapeev, geçtiğimiz hafta devlet savunma şirketi Ukroboronprom’a bağlı gaz türbini üreticisi Zorya-Mashproekt ile bir görüşme gerçekleştirildiğini ifade etti. Gapeev, Zorya-Mashproekt’in de Ada sınıfı korvetlerin üretim projesine dahil edileceğini söyledi.

Gapaaev, mümkün olduğu kadar fazla Ukraynalı şirketi üretim sürecine dahil etmek istediklerini de vurguladı. Bazı alanlarda yeteri kadar tecrübeye sahip olmadıklarına dikkat çeken Gapaav, bilim şirketlerinin yanı sıra tasarım ofisleri ile de ortak çalışmalar yapmak istediklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

İnsansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında vitrine çıkıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen insansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında tanıtılacak. IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı, 20-24 Şubat tarihleri ​​arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de dünyanın dört bir yanından ülkelerin savunma sanayisi ve üst düzey resmi delegasyonlarının katılımıyla gerçekleştirilecek. HAVELSAN’ın bir süredir üzerinde çalıştığı insansız hava ve kara araçlarından oluşan […]

STM Reis Denizaltıları’nın son “Section 50″sini teslim etti

Türkiye’de ilk kez milli imkânlarla STM mühendisliği ve koordinasyonunda üretilen, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısmı “Section 50”nin, son teslimatı Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na gerçekleştirildi. Reis Sınıfı denizaltılar için üretilen son “Section 50” TCG SELMANREİS’e entegre edilecek. Dünyanın en aktif donanmalarından Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Yeni […]