3.2 milyar kullanıcının e-posta adresi ve şifreleri sızdı

Güvenlik araştırmalarıyla gündeme gelen CyberNews, yeni bir siber saldırı nedeniyle kullanıcıları uyarıyor. Aralarında Hotmail, Gmail, Netflix ve LinkedIn’in de olduğu platformlarda kayıtlı olan toplamda 3.2 milyar e-posta kimliği ve şifreleri sızdı. Bu durum aslında ‘şu ana kadarki en büyük veri sızıntı listesi’ şeklinde de geçiyor.

E-posta adresleri ve şifrelerinin ele geçirildiği platformlar arasında Gmail de var.

Compilation of Many Breaches yani kısaca COMB olarak isimlendirilen bu sistem aslında tek bir saldırı sonucu oluşmuyor. Aslında uzun süre boyunca internette tespit edilen saldırıların bütününü oluşturarak kullanıcıların e-postalarını ve şifrelerini ortalığa saçıyor. Geçtiğimiz dönemlerde de benzer sızıntılar yaşanmıştı. Ancak bu kez kullanıcı sayısı nedeniyle kapsam alanı çok daha geniş.

Çalınan e-posta adresleri nasıl kontrol edilir?

Siber güvenlik şirketi CyberNews, web sitesinde yayınladığı bir arama motoruyla birlikte kullanıcılar için bir kolaylık sağlıyor. İsteyen herkes bu arama motorunda e-posta adresiyle kontrol sağlayıp durumu kontrol edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

TORYUM: GELECEĞİN ENERJİ HAZİNESİ VE TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ

Toryum Nedir ve Ne İşe Yarar? Toryum, ileri teknolojiler ve geleceğin enerji kaynakları açısından büyük bir potansiyele sahip olan bir elementtir. Kimyasal olarak radyoaktif bir metal olan toryum, doğada uranyumla birlikte bulunur ve nükleer enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Ancak, toryumun kullanımı yalnızca nükleer enerjiyle sınırlı değildir. Yüksek termal iletkenlik, yüksek erime noktası ve […]

SUUDİ ARABİSTAN’IN NEOM PROJESİ: GELECEĞE YÖNELİK BÜYÜK VİZYON

Suudi Arabistan, büyüleyici bir vizyonla ön plana çıkan NEOM Projesi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bu heyecan verici proje, ülkenin kuzeybatısında gerçekleştirilen devasa bir kalkınma hamlesi olarak karşımıza çıkıyor. NEOM, sadece bir şehir inşa etmekten daha fazlasını hedefleyen bir yolculuğa atılmış durumda. Sürdürülebilirlik, inovasyon ve ekonomik büyüme temelleri üzerine inşa edilen bu proje, Suudi Arabistan’ın geleceğini […]