3.2 milyar kullanıcının e-posta adresi ve şifreleri sızdı

Güvenlik araştırmalarıyla gündeme gelen CyberNews, yeni bir siber saldırı nedeniyle kullanıcıları uyarıyor. Aralarında Hotmail, Gmail, Netflix ve LinkedIn’in de olduğu platformlarda kayıtlı olan toplamda 3.2 milyar e-posta kimliği ve şifreleri sızdı. Bu durum aslında ‘şu ana kadarki en büyük veri sızıntı listesi’ şeklinde de geçiyor.

E-posta adresleri ve şifrelerinin ele geçirildiği platformlar arasında Gmail de var.

Compilation of Many Breaches yani kısaca COMB olarak isimlendirilen bu sistem aslında tek bir saldırı sonucu oluşmuyor. Aslında uzun süre boyunca internette tespit edilen saldırıların bütününü oluşturarak kullanıcıların e-postalarını ve şifrelerini ortalığa saçıyor. Geçtiğimiz dönemlerde de benzer sızıntılar yaşanmıştı. Ancak bu kez kullanıcı sayısı nedeniyle kapsam alanı çok daha geniş.

Çalınan e-posta adresleri nasıl kontrol edilir?

Siber güvenlik şirketi CyberNews, web sitesinde yayınladığı bir arama motoruyla birlikte kullanıcılar için bir kolaylık sağlıyor. İsteyen herkes bu arama motorunda e-posta adresiyle kontrol sağlayıp durumu kontrol edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Savunma sanayisinde “Yapay Zeka Platformu” kurulacak

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, yapay zeka teknolojilerinde en hızlı olan ülkelerin diğerlerine üstünlük sağlayacağını belirterek “Hazırlıklarına devam ettiğimiz Yapay Zeka Platformu’nu yakın zamanda hizmete açmayı planlıyoruz” dedi. Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor Programı’nın ikinci dönem ödül ve üçüncü dönem yarışmaları imza töreni, SSB’de gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, burada yaptığı konuşmada, Ar-Ge ve teknoloji […]

One Web’in 34 uydusu daha uzaya fırlatıldı

Rusya, dünyaya hızlı internet sağlamayı amaçlayan İngiltere merkezli küresel iletişim şirketi One Web’in 34 uydusunu daha başarıyla uzaya fırlattı. Rusya Uzay Ajansından (Roscosmos) yapılan açıklamaya göre, fırlatma TSİ ile 21.10’da Kazakistan’ın güneyinde yer alan Baykonur Uzay Üssü’nden gerçekleştirildi. One Web’e ait 34 uydu daha Rus yapımı “Soyuz-2.1B” roketiyle uzaya gönderildi. Fırlatılan uydular yaklaşık 3,5 saat […]