3.2 milyar kullanıcının e-posta adresi ve şifreleri sızdı

Güvenlik araştırmalarıyla gündeme gelen CyberNews, yeni bir siber saldırı nedeniyle kullanıcıları uyarıyor. Aralarında Hotmail, Gmail, Netflix ve LinkedIn’in de olduğu platformlarda kayıtlı olan toplamda 3.2 milyar e-posta kimliği ve şifreleri sızdı. Bu durum aslında ‘şu ana kadarki en büyük veri sızıntı listesi’ şeklinde de geçiyor.

E-posta adresleri ve şifrelerinin ele geçirildiği platformlar arasında Gmail de var.

Compilation of Many Breaches yani kısaca COMB olarak isimlendirilen bu sistem aslında tek bir saldırı sonucu oluşmuyor. Aslında uzun süre boyunca internette tespit edilen saldırıların bütününü oluşturarak kullanıcıların e-postalarını ve şifrelerini ortalığa saçıyor. Geçtiğimiz dönemlerde de benzer sızıntılar yaşanmıştı. Ancak bu kez kullanıcı sayısı nedeniyle kapsam alanı çok daha geniş.

Çalınan e-posta adresleri nasıl kontrol edilir?

Siber güvenlik şirketi CyberNews, web sitesinde yayınladığı bir arama motoruyla birlikte kullanıcılar için bir kolaylık sağlıyor. İsteyen herkes bu arama motorunda e-posta adresiyle kontrol sağlayıp durumu kontrol edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

KKTC Geçitkale Havaalanı SİHA üssü oluyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havaalanı’yla ilgili kararını Resmi Gazete’de yayımladı. Karara göre havalimanı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na verilerek askeri üs haline getirilecek. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havaalanı’nın tahsisi ve kullanım hakkının Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına verilmesine ilişkin Türkiye ile protokol imzalamak üzere Bayındırlık ve Ulaştırma […]

Türkiye’nin helikopterlerine uydu haberleşme yeteneği geliyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile şirketin iştiraklerinden CTech, döner kanat platformlar için uçuş esnasında uydu üzerinden yer kontrol birimiyle haberleşme imkanı sağlayacak yeni bir sistem geliştiriyor. Az sayıda ülke ve şirketin sahip olduğu yetenekle arama kurtarma faaliyetleri, VIP ulaşım, ambulans ve acil yardım, doğal afetlerde kesintisiz iletişim, dünyanın herhangi bir yerinden görüntü, veri aktarımı […]