Rusya’nın yeni otonom robotu: Udar

Rusya’nın yeni Udar Robotik aracı, savaş alanında özerk bir şekilde hareket edebilecek, dronlarla etkileşime girebilecek.

Udar Robotik sisteminin operasyonel prototipi, Rusya’nın devlet teknoloji şirketi Rostec’e bağlı holdinglerden biri olan High Precision Systems’e bağlı Bilimsel Araştırma Enstitüsü VNII Signal tarafından geliştirilmiştir.

Rostec’in Endüstri Direktörü Bekkhan Ozdoyev, TASS haber ajansına yaptığı açıklamada “Udar’ı geliştirirken, işletmenin uzmanları robotun özerk modda hareket etme olasılığını test etti. Bu amaçla araç, sensörlere ve ölçüm cihazlarına dayalı bir hareket planlama alt sistemi entegre ediyor. Alınan verilere göre robotun rotası arazi özellikleri dikkate alınarak oluşturuluyor ve muharebe atama parametreleri hesaplanabiliyor” dedi.

Image result for udar robot

VNII Signal Araştırma Enstitüsü’nün robotik savaş araçları geliştirirken, mevcut askeri donanım modellerinin bir takım teçhizatlarla donatıldığı birleşik bir robotik prensibini kullandığı ifade ediliyor.

Rostec’in High Precision Systems şirketinin basın ofisinden yapılan açıklamada, “Örneğin Udar robotu, BMP-3 piyade savaş aracı temelinde geliştirildi. Aynı prensip, muharebe bölmelerini robotlaştırmak için de kullanılıyor: bugün itibariyle, araca monte edilmiş altı farklı savaş bölmesi robotlaştırıldı.” ifadeleri yer aldı.

Rostec yöneticisi Ozdoyev, Udar robotunun insansız hava araçlarıyla da etkileşime girebileceğini söyledi. “Robotun kendisinden gelen elektrik güç kaynağı ile bağlı tip de dahil olmak üzere dronlarla birlikte çalışabilirliği test ettik. Bu tür dronlar daha fazla keşif yapmak ve kontrol radyo kanalını iletmek için kullanılabilir.” ifadelerini kullandı.

Robotik araç, keşif yapmak, hedefleri imha etmek, kargoları taşımak ve yaralıları tahliye etmek için tasarlanmış hafif robotlarla birlikte çalışabilirlik açısından test edildi.

VNII Signal Araştırma Enstitüsü, “Udar aracının üzerine veya arkasına hafif bir robot monte edildi ve atanan görevin yerine getirilmesine başlamadan önce taşıyıcıdan basitleştirilmiş bir otomatik ayırma mekanizmasına sahiptir.”

BMP-3 piyade savaş aracına dayanan Udar robotu, 2015 yılında Rusya Savunma Bakanlığı’nın İnovasyon Günü fuarında tanıtıldı.

TASS


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Eski Rus Albay’dan Putin’e sert eleştiriler: “Bu adam varken savaşı kazanamayız”

Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle devam ederken Rusya içerisinde de savaşa dair tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Kremlin de sık sık savaşın seyrine dair eleştirilerin hedefi oluyor. Son olarak eski bir Albay, Putin’e dair sert sözler sarfetti. Rus askeri istihbarat servisi GRU’da görev yapmış olan eski Albay Igor Girkin, mesele Ukrayna olduğunda Rusya’da en çok tanınan isimlerden […]

Ukraynalı yarbaydan uyarı: “Karşı saldırımızla ilgili fazla beklentiye girmeyin”

Ukrayna, geçtiğimiz günlerde başlattığı bir karşı saldırı ile Rus birliklerini topraklarından atmayı hedefliyor. Ancak Ukraynalı bir yarbay, beklentilerin aksine bu karşı saldırının savaşı sona erdirmeyeceğini belirtti, yanlış beklentilere karşı uyardı. Rusya, Şubat 2022’de Ukrayna topraklarına yeni bir saldırı başlattı ve ülkenin doğusunda Donetsk ile Luhansk’ta 2014’ten bu yana elinde bulundurduğu bölgeleri daha da genişletti. Bunun […]