Rusya, gelişmiş silahlar için yapay zekaya odaklanıyor

Rusya, geliştirdiği yeni silahlara yapay zeka teknolojileri entegre etmeyi ve bu şekilde silahları daha üstün bir seviyeye taşımayı hedefleyerek, Rus Silahlı Kuvvetleri’ni modernize etme yolunda önemli bir adım atmayı amaçlıyor.

“RUSYA, YAPAY ZEKAYA ODAKLANACAK”

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, askeri yetkililer ile gerçekleştirdiği bir toplantıda yeni silahların geliştirilmesi için yapay zeka teknolojilerinin önemine vurgu yaptı. Şoygu, Rusya’nın bu konuda çalışmalarını artırdığını ifade etti.

Açıklamalarda bulunan Şoygu, “Silahlı Kuvvetleri’nin gelecekteki görünümünü belirleyecek olan silahlara yapay zeka teknolojileri entregre edilmeli” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, dört sene önce yaptığı bir konuşmada, yapay zeka konusunda lider olan ülkenin “dünyanın efendisi” olacağını dile getirmişti.

RUSYA’NIN YAPAY ZEKA ÇALIŞMALARI

Özellikle bu açıklamadan sonra Rusya’da yapay zeka alanındaki çalışmalara hız verildi.

2018 yılında Rusya’nın ilk insansız denizaltı aracı Poseidon’un duyurusu yapıldı. 2027 yılında envantere girmesi planlanan Poseidon, dünyanın her noktasına nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip.

Öte yandan Rus devlet şirketi Rostec’e bağlı Kalashnikov ve Tecmash’ın yapay zeka teknolojileri üzerinde çalıştığı belirtildi.

Tecmash Direktörü Segei Abramov, yapay zekanın sadece makinelerin insanın yerini alması anlamına gelmediğini, bu teknolojilerin daha fazla kontrol imkanı sunduğunu ve uzun süredir Tecmash üretimi ÇNRA sistemlerinde kullanıldığını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Macaristan Büyükelçisi Mátis’den Türk savunma sanayisine ilişkin dikkat çeken açıklamalar

Türkiye ve Macaristan arasındaki ilişkiler siyasi, ekonomik, askeri ve kültür boyutlarında her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Macaristan Büyükelçisi Viktor Mátis, Afganistan’daki Kabil Havalimanı’nın güvenliğinin sağlanmasından, Macaristan’ın Türk savunma sanayisine ilgisine kadar birçok konuda Sputnik’e açıklamalarda bulundu. Gündemdeki en önemli konulardan biri, ABD’nin 11 Eylül’de Afganistan’dan çekilmesinin ardından Kabil Havalimanı’nın güvenliğinin sağlanması. Türkiye, bu güvenliği sağlamak için birçok platformda […]

BMC’nin yeni sahibi Tosyalı Holding oldu

Tosyalı Holding’in BMC’de hisse alımı için yaptığı görüşmeler sonuçlandı. Dünya gazetesinin haberine göre BMC’nin çoğunluk hisselerinin yeni sahibi çelik devi Tosyalı Holding oldu. AJANSLAR – Dünya gazetesinden Osman AROLAT’ın haberine göre; uzun süredir iddia edildiği üzere Tosyalı, BMC’nin yüzde 25 hissesini kontrol eden Ethem Sancak ile hisse alımı için görüşmeleri sonuçlandırdı. BMC’nin yüzde 49.9’u Katar’ın kontrolü […]