Rusya, gelişmiş silahlar için yapay zekaya odaklanıyor

Rusya, geliştirdiği yeni silahlara yapay zeka teknolojileri entegre etmeyi ve bu şekilde silahları daha üstün bir seviyeye taşımayı hedefleyerek, Rus Silahlı Kuvvetleri’ni modernize etme yolunda önemli bir adım atmayı amaçlıyor.

“RUSYA, YAPAY ZEKAYA ODAKLANACAK”

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, askeri yetkililer ile gerçekleştirdiği bir toplantıda yeni silahların geliştirilmesi için yapay zeka teknolojilerinin önemine vurgu yaptı. Şoygu, Rusya’nın bu konuda çalışmalarını artırdığını ifade etti.

Açıklamalarda bulunan Şoygu, “Silahlı Kuvvetleri’nin gelecekteki görünümünü belirleyecek olan silahlara yapay zeka teknolojileri entregre edilmeli” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, dört sene önce yaptığı bir konuşmada, yapay zeka konusunda lider olan ülkenin “dünyanın efendisi” olacağını dile getirmişti.

RUSYA’NIN YAPAY ZEKA ÇALIŞMALARI

Özellikle bu açıklamadan sonra Rusya’da yapay zeka alanındaki çalışmalara hız verildi.

2018 yılında Rusya’nın ilk insansız denizaltı aracı Poseidon’un duyurusu yapıldı. 2027 yılında envantere girmesi planlanan Poseidon, dünyanın her noktasına nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip.

Öte yandan Rus devlet şirketi Rostec’e bağlı Kalashnikov ve Tecmash’ın yapay zeka teknolojileri üzerinde çalıştığı belirtildi.

Tecmash Direktörü Segei Abramov, yapay zekanın sadece makinelerin insanın yerini alması anlamına gelmediğini, bu teknolojilerin daha fazla kontrol imkanı sunduğunu ve uzun süredir Tecmash üretimi ÇNRA sistemlerinde kullanıldığını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Türkiye’nin yeni zırhlı aracı Altuğ 8×8 göreve hazırlanıyor

Altuğ 8×8 Zırhlı Muharebe Aracı ve Zırhlı Personel Taşıyıcı, en güncel kullanıcı gereksinimleri, görev konseptleri, tehditler, teknoloji ve trendler ile mevcut yerli ve yabancı araçların kabiliyetleri değerlendirilerek geliştirildi. Türk savunma sanayisinin zırhlı kara aracı üreticilerinden BMC, 8×8 sınıfındaki yeni zırhlı muharebe aracı ve personel taşıyıcı Altuğ‘u göreve hazırlıyor. BMC, Altuğ 8×8’in ilk örtü açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli […]

Milli savaş uçağı için dijital ikiz çalışmalarına başlandı

Dijital ikiz teknolojileri yardımıyla MMU’nun tüm tasarım ve testlerini gerçekleştirecek olan TUSAŞ, bu sayede ürün geliştirme sürecini hızlandıracak ve dijital teknolojilerle üretim ve test işlemlerini devam ettirecek. ​​​​​​​Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), 18 Mart 2023’te hangardan çıkması hedeflenen Milli Muharip Uçak‘ın (MMU) tasarımı ve üretimi için dijital ikiz teknolojisiyle çalışmalara başladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, tasarımdan […]