Rusya, gelişmiş silahlar için yapay zekaya odaklanıyor

Rusya, geliştirdiği yeni silahlara yapay zeka teknolojileri entegre etmeyi ve bu şekilde silahları daha üstün bir seviyeye taşımayı hedefleyerek, Rus Silahlı Kuvvetleri’ni modernize etme yolunda önemli bir adım atmayı amaçlıyor.

“RUSYA, YAPAY ZEKAYA ODAKLANACAK”

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, askeri yetkililer ile gerçekleştirdiği bir toplantıda yeni silahların geliştirilmesi için yapay zeka teknolojilerinin önemine vurgu yaptı. Şoygu, Rusya’nın bu konuda çalışmalarını artırdığını ifade etti.

Açıklamalarda bulunan Şoygu, “Silahlı Kuvvetleri’nin gelecekteki görünümünü belirleyecek olan silahlara yapay zeka teknolojileri entregre edilmeli” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, dört sene önce yaptığı bir konuşmada, yapay zeka konusunda lider olan ülkenin “dünyanın efendisi” olacağını dile getirmişti.

RUSYA’NIN YAPAY ZEKA ÇALIŞMALARI

Özellikle bu açıklamadan sonra Rusya’da yapay zeka alanındaki çalışmalara hız verildi.

2018 yılında Rusya’nın ilk insansız denizaltı aracı Poseidon’un duyurusu yapıldı. 2027 yılında envantere girmesi planlanan Poseidon, dünyanın her noktasına nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip.

Öte yandan Rus devlet şirketi Rostec’e bağlı Kalashnikov ve Tecmash’ın yapay zeka teknolojileri üzerinde çalıştığı belirtildi.

Tecmash Direktörü Segei Abramov, yapay zekanın sadece makinelerin insanın yerini alması anlamına gelmediğini, bu teknolojilerin daha fazla kontrol imkanı sunduğunu ve uzun süredir Tecmash üretimi ÇNRA sistemlerinde kullanıldığını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Fırat’ın doğusunda yeni alev: Aşiretler

Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Deyrezzor kenti tamamen Arap nüfusludur. Bu şehirde 30’dan fazla aşiret ve 200 kadar aile bulunuyor. Şehrin yönetimi Fırat nehrinin ayırdığı sınırlarla belirlenmiştir. Nehrin doğusu PKK terör örgütünde, batısı ise Esad rejimi ve müttefiklerinin kontrolündedir. Terör örgütü PKK, Deyrezzor şehrini askeri bakımdan kontrol etmek için Deyrezzor Askeri Meclisini kurdu. Bu meclisin başına da […]

TORYUM: GELECEĞİN ENERJİ HAZİNESİ VE TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ

Toryum Nedir ve Ne İşe Yarar? Toryum, ileri teknolojiler ve geleceğin enerji kaynakları açısından büyük bir potansiyele sahip olan bir elementtir. Kimyasal olarak radyoaktif bir metal olan toryum, doğada uranyumla birlikte bulunur ve nükleer enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Ancak, toryumun kullanımı yalnızca nükleer enerjiyle sınırlı değildir. Yüksek termal iletkenlik, yüksek erime noktası ve […]