Rusya, gelişmiş silahlar için yapay zekaya odaklanıyor

Rusya, geliştirdiği yeni silahlara yapay zeka teknolojileri entegre etmeyi ve bu şekilde silahları daha üstün bir seviyeye taşımayı hedefleyerek, Rus Silahlı Kuvvetleri’ni modernize etme yolunda önemli bir adım atmayı amaçlıyor.

“RUSYA, YAPAY ZEKAYA ODAKLANACAK”

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, askeri yetkililer ile gerçekleştirdiği bir toplantıda yeni silahların geliştirilmesi için yapay zeka teknolojilerinin önemine vurgu yaptı. Şoygu, Rusya’nın bu konuda çalışmalarını artırdığını ifade etti.

Açıklamalarda bulunan Şoygu, “Silahlı Kuvvetleri’nin gelecekteki görünümünü belirleyecek olan silahlara yapay zeka teknolojileri entregre edilmeli” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, dört sene önce yaptığı bir konuşmada, yapay zeka konusunda lider olan ülkenin “dünyanın efendisi” olacağını dile getirmişti.

RUSYA’NIN YAPAY ZEKA ÇALIŞMALARI

Özellikle bu açıklamadan sonra Rusya’da yapay zeka alanındaki çalışmalara hız verildi.

2018 yılında Rusya’nın ilk insansız denizaltı aracı Poseidon’un duyurusu yapıldı. 2027 yılında envantere girmesi planlanan Poseidon, dünyanın her noktasına nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip.

Öte yandan Rus devlet şirketi Rostec’e bağlı Kalashnikov ve Tecmash’ın yapay zeka teknolojileri üzerinde çalıştığı belirtildi.

Tecmash Direktörü Segei Abramov, yapay zekanın sadece makinelerin insanın yerini alması anlamına gelmediğini, bu teknolojilerin daha fazla kontrol imkanı sunduğunu ve uzun süredir Tecmash üretimi ÇNRA sistemlerinde kullanıldığını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

‘Mayın avcısı’ Hava Kuvvetlerinde göreve başlayacak

ASELSAN tarafından geliştirilen Sarper Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Sistemi’nin güvenlik güçleri tarafından kullanımı yaygınlaşıyor. Alınan bilgiye göre, Türkiye’nin “Radar Teknoloji Merkezi” olan ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemleriyle karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Şirket, hava platformlarının radar ihtiyaçlarına çözüm sunmak için de yenilikçi çözümlere imza atıyor. Bu kapsamda geliştirilen […]

Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti

Ukrayna’nın AB’den talep ettiği silahların listesi olduğu belirtilen ve Türk savunma sanayii ürünleri de içeren belgenin kuvvetle muhtemel doğru olduğu, konuya dair bilgisi olan kaynaklar tarafından teyitlendi. Buna göre Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti. Ukrayna’nın bazı talepleri: 🔹Korkut hava savunma sistemi ve 80 bin atım mühimmat 🔹8 HİSAR-O hava savunma sistemi […]