Rusya, gelişmiş silahlar için yapay zekaya odaklanıyor

Rusya, geliştirdiği yeni silahlara yapay zeka teknolojileri entegre etmeyi ve bu şekilde silahları daha üstün bir seviyeye taşımayı hedefleyerek, Rus Silahlı Kuvvetleri’ni modernize etme yolunda önemli bir adım atmayı amaçlıyor.

“RUSYA, YAPAY ZEKAYA ODAKLANACAK”

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, askeri yetkililer ile gerçekleştirdiği bir toplantıda yeni silahların geliştirilmesi için yapay zeka teknolojilerinin önemine vurgu yaptı. Şoygu, Rusya’nın bu konuda çalışmalarını artırdığını ifade etti.

Açıklamalarda bulunan Şoygu, “Silahlı Kuvvetleri’nin gelecekteki görünümünü belirleyecek olan silahlara yapay zeka teknolojileri entregre edilmeli” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, dört sene önce yaptığı bir konuşmada, yapay zeka konusunda lider olan ülkenin “dünyanın efendisi” olacağını dile getirmişti.

RUSYA’NIN YAPAY ZEKA ÇALIŞMALARI

Özellikle bu açıklamadan sonra Rusya’da yapay zeka alanındaki çalışmalara hız verildi.

2018 yılında Rusya’nın ilk insansız denizaltı aracı Poseidon’un duyurusu yapıldı. 2027 yılında envantere girmesi planlanan Poseidon, dünyanın her noktasına nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip.

Öte yandan Rus devlet şirketi Rostec’e bağlı Kalashnikov ve Tecmash’ın yapay zeka teknolojileri üzerinde çalıştığı belirtildi.

Tecmash Direktörü Segei Abramov, yapay zekanın sadece makinelerin insanın yerini alması anlamına gelmediğini, bu teknolojilerin daha fazla kontrol imkanı sunduğunu ve uzun süredir Tecmash üretimi ÇNRA sistemlerinde kullanıldığını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

İnsansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında vitrine çıkıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen insansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında tanıtılacak. IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı, 20-24 Şubat tarihleri ​​arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de dünyanın dört bir yanından ülkelerin savunma sanayisi ve üst düzey resmi delegasyonlarının katılımıyla gerçekleştirilecek. HAVELSAN’ın bir süredir üzerinde çalıştığı insansız hava ve kara araçlarından oluşan […]

STM Reis Denizaltıları’nın son “Section 50″sini teslim etti

Türkiye’de ilk kez milli imkânlarla STM mühendisliği ve koordinasyonunda üretilen, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısmı “Section 50”nin, son teslimatı Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na gerçekleştirildi. Reis Sınıfı denizaltılar için üretilen son “Section 50” TCG SELMANREİS’e entegre edilecek. Dünyanın en aktif donanmalarından Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Yeni […]