Bir robot gibi yürüyebilen insansız araç konsepti: Hyundai TIGER

Hyundai’nin otonom askeri aracı için yeni gelişmeler yaşandı. The New Horizons Studio adı altında geliştirilen Elevate konsepti CES 2019 yılında karşımıza çıkmıştı. Farklı teknolojik araçları geliştirmeyi hedefe alan Hyundai, şimdi de TIGER X-1 ile karşımıza çıkıyor.

Robotik otomobil konseptinin bir ürünü olan araç ilk etapta tasarımıyla şaşırtan Elon Musk’ın bizzat tanıttığı CyberTruck aracına benziyor. Köşeli bir uzay aracı olan TIGER X-1 dört tekerleğe sahip ve bu tekerler ay yüzeyine dayanıklı olarak geliştiriliyor.

Uzay çalışmaları tam gaz devam ederken otomobil tarafının bilinen isimlerinden olan Hyundai’den yeni bir çözüm geldi. TIGER X-1 olarak adlandırılan bu araç gerek tasarımı gerek özellikleri noktasında pek çok zorlu koşula dayanıklı olarak düşünülmüş.

28 motor ve 28 konum sensörü var

Manevra kabiliyetinin yüksek ve dayanıklılığının fazla olduğu aktarılan aracın, hareket halinde ve durduğunda farklı formlarda olduğu belirtiliyor. 6 eklem noktası eklenen araç, çok yönlü tasarıma da sahip. Bu sebeple rahatlıkla ileri, geri, sağa ve sola hareket edebiliyor. TIGER X-1 hareket kabiliyetinin yanında 28 motor ve 28 konum sensörü ile dikkat çekiyor.

Hyundaiden ilginç tasarıma sahip yeni araç

Akıllı, otonom ve robotik gibi kavramlarla aynı potada değerlendirilen araç şu an için konsept olarak karşımıza çıkıyor. Kore merkezli otomobil üreticisi geleceğin mobilitede olduğunu düşünüyor ve bu sebeple farklı projeler geliştiriyor. TIGER X-1 de tam da bu noktada geliyor. Hatta Hyundai Aralık ayında Boston Dynamics şirketinin 1,1 milyar dolarlık hissesini satın aldı.

The New Horizons Studio Başkanı Dr. John Suh, “Tiger gibi araçlar ve onu destekleyen teknolojiler bize hayal gücümüzü zorlama fırsatı veriyor” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Google Oyun ve Uygulama Akademisi 2 bin genç için teknoloji kariyeri kapısını aralıyor

Google Türkiye, Türkiye Girişimcilik Vakfı ve T3 Girişim Merkezi iş birliğiyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığının destekleriyle hayata geçen “Google Oyun ve Uygulama Akademisi” için TEKNOFEST‘te imza töreni yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç’un da katılımıyla gerçekleştirilen törende, T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, Google Türkiye Ülke […]

SpaceX’in ilk uzay turistleri Dünya’ya döndü

ABD’li uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in ilk özel, ticari uzay yolculuğu görevi Inspiration4, yörüngedeki 3 günlük uzay macerasını başarıyla tamamladı. Tarihi görevdeki, astronot olmayan 4 kişilik amatör ekip Atlas Okyanusu’na iniş yaptı. 15 Eylül Çarşamba günü, ABD’nin Florida eyaletinden SpaceX’e ait Crew Dragon kapsülüyle uzaya çıkan dörtlü, yerel saatle Cumartesi 19:00’da (TSİ Pazar 01:00) dünyaya geri […]