Rus Donanması’nın Marshal Ustinov’u Arktik’te deniz güvenliği tatbikatları gerçekleştirecek

Salı günü filonun basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, Kuzey Filosu’nun füze kruvazörü Marshal Ustinov, savaş eğitimi görevlerini yerine getirmek ve deniz güvenliğini sağlamak için Barents Denizi’nde konuşlandırıldı.

Filonun açıklamasına göre, “Bu sabah, füze kruvazörü Marshal Ustinov, denizde kapsamlı savaş eğitimi görevlerini yerine getirmek için Kuzey Filosu’nun ana üssü Severomorsk’tan ayrıldı. Kruvazör, Kuzey Filosu’nun Arktik’teki sorumluluk alanında nakliye güvenliğini sağlama ile ilgili görevleri de uygulayacak.”

Image result for Marshal Ustinov
Rus Donanması’na ait Slava sınıfı (Proje 1164) kruvazör ‘Marshal Ustinov’

Geçen hafta Barents Denizi’ne bir önceki konuşlandırılması sırasında, Kaptan Andrei Krivoguzov komutasındaki Marshal Ustinov; kıyı, deniz ve hava hedeflerine karşı eğitim topçu atışları gerçekleştirdi. Savaş gemisinin birkaç yüz deniz mili kat ettiği ve denizaltılara karşı uçaklarla birlikte çalışabilirliğinin test edildiği ifade edildi.

1986 yılında Rus Donanması’nın Kuzey Filosu’nun hizmetine giren Marshal Ustinov füze krüvazörü, 16 adet seyir füzesi, hava savunma füzesi ve topçu sistemlerine sahip. 2011-2016 arasında bakımda olan krüvazör 2017’den itibaren Akdeniz’de konuşlandırılmıştı.

-TASS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Rusya Suriye’deki Hmeymim Üssü’nü geliştiriyor

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, pisti yenilenen Hmeymim Hava Üssü, artık her türlü Rus savaş uçağı tarafından kullanılabilecek. Çalışmaların ardından üste bulunan ikinci pist uzatıldı, yüzeyi tamamen yenilendi, yeni ışıklandırma ve telsiz teçhizatı kuruldu. Kısa süre önce Rus Hava Kuvvetleri Doğu Akdeniz’deki tatbikat için Hımeymim Üssü’ne üç adet Tu-22M3 bombardıman uçağı sevketti ve uçak bu […]

Rusya kendi uzay istasyonunu kurmaya başladı

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, 18 Nisan’da ülkesinin 2025’te Uluslararası Uzay İstasyonu projesinden ayrılacağını söylemişti. Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Dmitriy Rogozin, uzay istasyonu kurmaya başladıklarını bildirdi. Rogozin, Twitter hesabından yeni uzay istasyonunun kurulumuyla ilgili görüntü paylaşarak “Yeni Rus uzay istasyonu için ilk modül çalışmaya başladı.” ifadelerini kullandı. Bu istasyonu 2025’te uzaya çıkartmayı hedeflediklerine […]