Rus Donanması’nın Marshal Ustinov’u Arktik’te deniz güvenliği tatbikatları gerçekleştirecek

Salı günü filonun basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, Kuzey Filosu’nun füze kruvazörü Marshal Ustinov, savaş eğitimi görevlerini yerine getirmek ve deniz güvenliğini sağlamak için Barents Denizi’nde konuşlandırıldı.

Filonun açıklamasına göre, “Bu sabah, füze kruvazörü Marshal Ustinov, denizde kapsamlı savaş eğitimi görevlerini yerine getirmek için Kuzey Filosu’nun ana üssü Severomorsk’tan ayrıldı. Kruvazör, Kuzey Filosu’nun Arktik’teki sorumluluk alanında nakliye güvenliğini sağlama ile ilgili görevleri de uygulayacak.”

Image result for Marshal Ustinov
Rus Donanması’na ait Slava sınıfı (Proje 1164) kruvazör ‘Marshal Ustinov’

Geçen hafta Barents Denizi’ne bir önceki konuşlandırılması sırasında, Kaptan Andrei Krivoguzov komutasındaki Marshal Ustinov; kıyı, deniz ve hava hedeflerine karşı eğitim topçu atışları gerçekleştirdi. Savaş gemisinin birkaç yüz deniz mili kat ettiği ve denizaltılara karşı uçaklarla birlikte çalışabilirliğinin test edildiği ifade edildi.

1986 yılında Rus Donanması’nın Kuzey Filosu’nun hizmetine giren Marshal Ustinov füze krüvazörü, 16 adet seyir füzesi, hava savunma füzesi ve topçu sistemlerine sahip. 2011-2016 arasında bakımda olan krüvazör 2017’den itibaren Akdeniz’de konuşlandırılmıştı.

-TASS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Rosoboroneksport IDEF 2021’de Rus ürünlerini tanıtacak

Rusya devlet silah ihracat şirketi Rosoboroneksport, 17-20 Ağustos’ta düzenlenecek 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021) 400’den fazla ürünle yer alacak. Şirketten yapılan açıklamaya göre, IDEF 2021’de tanıtılacak ürünler arasında 5. nesil “SU-57E” savaş uçağı, Tayfun-K serisinden “K-63969” aracı, keşif-savaş “Orion-E” insansız hava aracı, özel harekat BK-16E botu ve “Msta-S” obüs sistemi gibi geniş yelpazedeki […]

Rusya Suriye’deki Hmeymim Üssü’nü geliştiriyor

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, pisti yenilenen Hmeymim Hava Üssü, artık her türlü Rus savaş uçağı tarafından kullanılabilecek. Çalışmaların ardından üste bulunan ikinci pist uzatıldı, yüzeyi tamamen yenilendi, yeni ışıklandırma ve telsiz teçhizatı kuruldu. Kısa süre önce Rus Hava Kuvvetleri Doğu Akdeniz’deki tatbikat için Hımeymim Üssü’ne üç adet Tu-22M3 bombardıman uçağı sevketti ve uçak bu […]