Rus Donanması’nın Marshal Ustinov’u Arktik’te deniz güvenliği tatbikatları gerçekleştirecek

Salı günü filonun basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, Kuzey Filosu’nun füze kruvazörü Marshal Ustinov, savaş eğitimi görevlerini yerine getirmek ve deniz güvenliğini sağlamak için Barents Denizi’nde konuşlandırıldı.

Filonun açıklamasına göre, “Bu sabah, füze kruvazörü Marshal Ustinov, denizde kapsamlı savaş eğitimi görevlerini yerine getirmek için Kuzey Filosu’nun ana üssü Severomorsk’tan ayrıldı. Kruvazör, Kuzey Filosu’nun Arktik’teki sorumluluk alanında nakliye güvenliğini sağlama ile ilgili görevleri de uygulayacak.”

Image result for Marshal Ustinov
Rus Donanması’na ait Slava sınıfı (Proje 1164) kruvazör ‘Marshal Ustinov’

Geçen hafta Barents Denizi’ne bir önceki konuşlandırılması sırasında, Kaptan Andrei Krivoguzov komutasındaki Marshal Ustinov; kıyı, deniz ve hava hedeflerine karşı eğitim topçu atışları gerçekleştirdi. Savaş gemisinin birkaç yüz deniz mili kat ettiği ve denizaltılara karşı uçaklarla birlikte çalışabilirliğinin test edildiği ifade edildi.

1986 yılında Rus Donanması’nın Kuzey Filosu’nun hizmetine giren Marshal Ustinov füze krüvazörü, 16 adet seyir füzesi, hava savunma füzesi ve topçu sistemlerine sahip. 2011-2016 arasında bakımda olan krüvazör 2017’den itibaren Akdeniz’de konuşlandırılmıştı.

-TASS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

WSJ: ABD, gizlice aldığı Sovyet yapımı hava savunma sistemlerini Ukrayna’ya gönderiyor

ABD, Rusya’nın işgaline uğrayan Ukrayna’ya yardım olarak, uzun yıllar önce temin ettiği askeri teçhizat ve malzemeleri gönderiyor. Wall Street Journal’in (WSJ) haberine göre, onlar arasında Washington’ın gizlice edindiği Sovyetler Birliği dönemi yapımı ‘9K33 Osa’ kısa menzilli uçaksavar sistemleri de var. Haberde, silahların ABD tarafından istihbarat uzmanlarının, Rus ordusunun kullandığı askeri teçhizatı incelemesi ve Amerikan kuvvetlerinin […]

Avrupa’da gaz krizi – uzmanlar Rusya’yı suçluyor

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte Avrupa’da yaşanan gaz krizi, Avrupa Birliği içerisinde en önemli tartışma konularından biri haline geldi. Beş AB ülkesi yayınladıkları bir ortak açıklama ile daha fazla enerji bağımsızlığı ve Avrupa enerji piyasasına dair soruşturma talep etti. Avrupa, son aylarda ciddi bir gaz krizi ile karşı karşıya. Artan gaz fiyatları ve bununla bağlantılı […]