Rus Donanması’nın Marshal Ustinov’u Arktik’te deniz güvenliği tatbikatları gerçekleştirecek

Salı günü filonun basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, Kuzey Filosu’nun füze kruvazörü Marshal Ustinov, savaş eğitimi görevlerini yerine getirmek ve deniz güvenliğini sağlamak için Barents Denizi’nde konuşlandırıldı.

Filonun açıklamasına göre, “Bu sabah, füze kruvazörü Marshal Ustinov, denizde kapsamlı savaş eğitimi görevlerini yerine getirmek için Kuzey Filosu’nun ana üssü Severomorsk’tan ayrıldı. Kruvazör, Kuzey Filosu’nun Arktik’teki sorumluluk alanında nakliye güvenliğini sağlama ile ilgili görevleri de uygulayacak.”

Image result for Marshal Ustinov
Rus Donanması’na ait Slava sınıfı (Proje 1164) kruvazör ‘Marshal Ustinov’

Geçen hafta Barents Denizi’ne bir önceki konuşlandırılması sırasında, Kaptan Andrei Krivoguzov komutasındaki Marshal Ustinov; kıyı, deniz ve hava hedeflerine karşı eğitim topçu atışları gerçekleştirdi. Savaş gemisinin birkaç yüz deniz mili kat ettiği ve denizaltılara karşı uçaklarla birlikte çalışabilirliğinin test edildiği ifade edildi.

1986 yılında Rus Donanması’nın Kuzey Filosu’nun hizmetine giren Marshal Ustinov füze krüvazörü, 16 adet seyir füzesi, hava savunma füzesi ve topçu sistemlerine sahip. 2011-2016 arasında bakımda olan krüvazör 2017’den itibaren Akdeniz’de konuşlandırılmıştı.

-TASS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Eski Rus Albay’dan Putin’e sert eleştiriler: “Bu adam varken savaşı kazanamayız”

Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle devam ederken Rusya içerisinde de savaşa dair tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Kremlin de sık sık savaşın seyrine dair eleştirilerin hedefi oluyor. Son olarak eski bir Albay, Putin’e dair sert sözler sarfetti. Rus askeri istihbarat servisi GRU’da görev yapmış olan eski Albay Igor Girkin, mesele Ukrayna olduğunda Rusya’da en çok tanınan isimlerden […]

Ukraynalı yarbaydan uyarı: “Karşı saldırımızla ilgili fazla beklentiye girmeyin”

Ukrayna, geçtiğimiz günlerde başlattığı bir karşı saldırı ile Rus birliklerini topraklarından atmayı hedefliyor. Ancak Ukraynalı bir yarbay, beklentilerin aksine bu karşı saldırının savaşı sona erdirmeyeceğini belirtti, yanlış beklentilere karşı uyardı. Rusya, Şubat 2022’de Ukrayna topraklarına yeni bir saldırı başlattı ve ülkenin doğusunda Donetsk ile Luhansk’ta 2014’ten bu yana elinde bulundurduğu bölgeleri daha da genişletti. Bunun […]