Her 5 ölümden 1’inin nedeni fosil yakıt kaynaklı hava kirliliği

Harvard Üniversitesi’nde yapılan çalışmaya göre, 2018’de dünyadaki ölüm vakalarının yüzde 18’i fosil yakıt kaynaklı hava kirliliği nedeniyle gerçekleşti.

İngiltere’deki 3 üniversitenin iş birliğiyle Harvard Üniversitesi tarafından yürütülen “Fosil Yakıtların Yanmasından Oluşan Dış Mekan Partikül Kirliliği Kaynaklı Küresel Ölüm Oranı” başlıklı araştırma, 2018’de fosil yakıt kaynaklı hava kirliliğinin 8 milyonu aşkın ölüme neden olduğunu ortaya koydu.

Buna göre, dünya üzerindeki her 5 ölümden 1’inin sorumlusu fosil yakıt kaynaklı hava kirliliği oldu.

Çin’in önlemleriyle ölüm oranı geriledi

Kuzey Amerika’nın doğusu, Avrupa ve Güneydoğu Asya en yüksek ölüm oranlarına sahip bölgeler oldu.

2012 yılında dünya üzerinde fosil yakıt emisyonları nedeniyle gerçekleşen ölümler tüm ölümlerin yüzde 21,5’ine denk gelirken, Çin’in sıkılaşan önlemleriyle bu oran 2018 yılında yüzde 18’e geriledi.

Temiz enerji kaynakları vurgusu yapıldı

Washington Üniversitesi Küresel Çevre ve Sağlık Merkezi Küresel Sağlık Bölümü Öğretim Üyesi Ronald Law, iklim değişikliği ve hava kirliliğinin ölümcül sağlık etkilerinin durdurulması gerektiğini vurguladı:

“Araştırmanın sonuçları, özellikle dünyanın savunmasız bölgelerinde çocuklar arasında erken ölüm oranlarının artmasından sorumlu olduğuna dair kanıtları pekiştiriyor. Şimdi ve gelecekte, gezegenimizin, toplumumuzun ve insanların sağlığını daha iyi korumak istiyorsak, temiz enerji kaynaklarına geçmek için cesur adımlar atmak şart.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

TOGG, çip ve batarya krizine takılmayacak

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, çip krizinin bir sene daha süreceğini tahmin ettiklerini belirterek, “Planlarımız doğrultusunda, yaptığımız rezervasyonlarla çip krizine takılmayacağımızı düşünüyoruz. Çip krizinden daha önemli bir kriz çıkacak; batarya krizi. Hücre yok. Biz başından itibaren bu işi planlayarak çözeceğimiz için batarya hücre krizine takılmayacağız.” dedi. Karakaş, Sanayi ve Teknoloji […]

24 Nisan’da Pentagon’da Afganistan konulu gizli toplantı gerçekleştirildi

ABD’nin üst düzey ulusal güvenlik yetkilileri, ABD’nin Afganistan’dan geri çekilmesine dair 24 Nisan’da Pentagon’da gizli bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Savunma Bakanı Austin, Genelkurmay Başkanı Milley, Dışişleri Bakanı Blinken ve üst düzey Beyaz Saray yetkilileri ile istihbarat görevlileri katıldı. Pentagon yetkilileri, Afganistan’daki 3,500 askeri 4 Temmuz’a kadar çekebileceklerini ve Bagram hava üssünü kapatabileceklerini belirtti. Dışişleri Bakanlığı […]