Her 5 ölümden 1’inin nedeni fosil yakıt kaynaklı hava kirliliği

Harvard Üniversitesi’nde yapılan çalışmaya göre, 2018’de dünyadaki ölüm vakalarının yüzde 18’i fosil yakıt kaynaklı hava kirliliği nedeniyle gerçekleşti.

İngiltere’deki 3 üniversitenin iş birliğiyle Harvard Üniversitesi tarafından yürütülen “Fosil Yakıtların Yanmasından Oluşan Dış Mekan Partikül Kirliliği Kaynaklı Küresel Ölüm Oranı” başlıklı araştırma, 2018’de fosil yakıt kaynaklı hava kirliliğinin 8 milyonu aşkın ölüme neden olduğunu ortaya koydu.

Buna göre, dünya üzerindeki her 5 ölümden 1’inin sorumlusu fosil yakıt kaynaklı hava kirliliği oldu.

Çin’in önlemleriyle ölüm oranı geriledi

Kuzey Amerika’nın doğusu, Avrupa ve Güneydoğu Asya en yüksek ölüm oranlarına sahip bölgeler oldu.

2012 yılında dünya üzerinde fosil yakıt emisyonları nedeniyle gerçekleşen ölümler tüm ölümlerin yüzde 21,5’ine denk gelirken, Çin’in sıkılaşan önlemleriyle bu oran 2018 yılında yüzde 18’e geriledi.

Temiz enerji kaynakları vurgusu yapıldı

Washington Üniversitesi Küresel Çevre ve Sağlık Merkezi Küresel Sağlık Bölümü Öğretim Üyesi Ronald Law, iklim değişikliği ve hava kirliliğinin ölümcül sağlık etkilerinin durdurulması gerektiğini vurguladı:

“Araştırmanın sonuçları, özellikle dünyanın savunmasız bölgelerinde çocuklar arasında erken ölüm oranlarının artmasından sorumlu olduğuna dair kanıtları pekiştiriyor. Şimdi ve gelecekte, gezegenimizin, toplumumuzun ve insanların sağlığını daha iyi korumak istiyorsak, temiz enerji kaynaklarına geçmek için cesur adımlar atmak şart.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Katar merkezli Al Jazeera televizyonu, İsrail Ulusal İstihbaratı MOSSAD’ın 2021-2022 yıllarında Türkiye’de başarısız olan son operasyonuyla ilgili bir belgesel yayınladı. Ses kayıtları, tanıklıklar ve belgelere yer verilen belgeselin kısa bir özetini şu şekilde yapılabilir: MOSSAD, Türkiye’de yaşayan Filistinlilerle Facebook ve WhatsApp gibi sosyal medya ile iletişim kurdu. Kendilerini NATO subayları ve Türkiye hakkında araştırma yapan […]

Türk devinden büyük proje! Ciddi sayıda sipariş alındı… İmza aşamasına gelindi

MKE’nin ürettiği milli silahlara ihracat yolu göründü. 155 milimetre obüsün 6×6 ve 8×8 araçla hareketli hale getirilmesine yönelik müttefik bir ülkeyle ciddi sayıda teslimatı öngören görüşmelerde imza aşamasına gelindi. Büyük projede son imzanın önümüzdeki günlerde atılması bekleniyor. Zırhlı Muharebe Aracı’nın (ZMA) ilk teslimatının da Mart ayı içinde gerçekleşeceği bildirildi.   Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) […]