Fransa’ya ait nükleer denizaltı, Güney Çin Denizi’nde devriye attı

Fransa’nın Savunma Bakanlığı’ndan Salı günü yapılan açıklamada, bir Fransız nükleer denizaltısı ve savaş gemisinin uluslararası sularda ‘seyir özgürlüğünü vurgulamak amacıyla’ Güney Çin Denizi’nde devriye gezdiğini duyurdu. Fransız Donanması’na ait Émeraude (S604) nükleer saldırı denizaltının görüntüsü, ‘Fransa’nın deniz hukuku ilkelerine saygı gösterme taahhüdünün bir tezahürü’ notuyla paylaşıldı.

Günün erken saatlerinde ABD donanması, 2 adet uçak gemisi ve 1 savaş gemisinin tartışmalı sularda Çin kontrolündeki adaların yakınında yelken açmasından günler sonra Güney Çin Denizi’nde ortak tatbikatlar gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Fransa’nın Savunma Bakanı Florence Parly, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu olağanüstü devriye, Güney Çin Denizi’nde bir geçişi tamamladı. Ulusal Donanmamızın stratejik ortaklarımız Avustralya, ABD ve Japon ile bağlantılı olarak, uzun bir süre konuşlandırma yeteneğinin canlı bir kanıtı.” ifadelerini kullandı.

Çin, Güney Çin Denizi’nde mutlak egemenlik hakkı olduğunu ileri sürerken, kontrol altında tuttuğu adaların yakınında ABD’nin sürdürmekte olduğu faaliyetleri nedeniyle bölgede gerginliğini tırmandırdığını iddia ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

“BAE, boyundan büyük işlere kalkıştı”

İngiliz medyasından Financial Times, Körfez ülkesi BAE’nin son yıllarda sergilediği ve askeri önlemler de içeren sert dış politikasını değiştirmeye başladığını belirtti. Haberde BAE’nin “boyundan büyük işlere kalkıştığı” vurgulandı. Koronavirüs pandemisinin BAE ekonomisini vurması ve küresel ticaret bağlarını gevşettiği dile getirilirken, BAE’nin bu nedenle odağını askeri müdahalelerden ekonomik diplomasiye çevirdiği belirtildi. Buna göre BAE diplomatlarından ve […]

Bölgesel deniz ticaretinin yeni merkezlerinden olacak Filyos Limanı yarın hizmete açılacak

Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamit döneminde planlanan ve Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde 2016’da yapımına başlanan Filyos Limanı’nda çalışmalar tamamlandı ve açılış yarın yapılacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AA muhabirine, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla açılışı planlanan Filyos Limanı‘na ilişkin bilgi verdi. Türkiye’yi kara yolu, hava yolu, demir yolu, deniz yolu […]