Fransa’ya ait nükleer denizaltı, Güney Çin Denizi’nde devriye attı

Fransa’nın Savunma Bakanlığı’ndan Salı günü yapılan açıklamada, bir Fransız nükleer denizaltısı ve savaş gemisinin uluslararası sularda ‘seyir özgürlüğünü vurgulamak amacıyla’ Güney Çin Denizi’nde devriye gezdiğini duyurdu. Fransız Donanması’na ait Émeraude (S604) nükleer saldırı denizaltının görüntüsü, ‘Fransa’nın deniz hukuku ilkelerine saygı gösterme taahhüdünün bir tezahürü’ notuyla paylaşıldı.

Günün erken saatlerinde ABD donanması, 2 adet uçak gemisi ve 1 savaş gemisinin tartışmalı sularda Çin kontrolündeki adaların yakınında yelken açmasından günler sonra Güney Çin Denizi’nde ortak tatbikatlar gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Fransa’nın Savunma Bakanı Florence Parly, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu olağanüstü devriye, Güney Çin Denizi’nde bir geçişi tamamladı. Ulusal Donanmamızın stratejik ortaklarımız Avustralya, ABD ve Japon ile bağlantılı olarak, uzun bir süre konuşlandırma yeteneğinin canlı bir kanıtı.” ifadelerini kullandı.

Çin, Güney Çin Denizi’nde mutlak egemenlik hakkı olduğunu ileri sürerken, kontrol altında tuttuğu adaların yakınında ABD’nin sürdürmekte olduğu faaliyetleri nedeniyle bölgede gerginliğini tırmandırdığını iddia ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Fırat’ın doğusunda yeni alev: Aşiretler

Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Deyrezzor kenti tamamen Arap nüfusludur. Bu şehirde 30’dan fazla aşiret ve 200 kadar aile bulunuyor. Şehrin yönetimi Fırat nehrinin ayırdığı sınırlarla belirlenmiştir. Nehrin doğusu PKK terör örgütünde, batısı ise Esad rejimi ve müttefiklerinin kontrolündedir. Terör örgütü PKK, Deyrezzor şehrini askeri bakımdan kontrol etmek için Deyrezzor Askeri Meclisini kurdu. Bu meclisin başına da […]

Eski Rus Albay’dan Putin’e sert eleştiriler: “Bu adam varken savaşı kazanamayız”

Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle devam ederken Rusya içerisinde de savaşa dair tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Kremlin de sık sık savaşın seyrine dair eleştirilerin hedefi oluyor. Son olarak eski bir Albay, Putin’e dair sert sözler sarfetti. Rus askeri istihbarat servisi GRU’da görev yapmış olan eski Albay Igor Girkin, mesele Ukrayna olduğunda Rusya’da en çok tanınan isimlerden […]