Fransa’ya ait nükleer denizaltı, Güney Çin Denizi’nde devriye attı

Fransa’nın Savunma Bakanlığı’ndan Salı günü yapılan açıklamada, bir Fransız nükleer denizaltısı ve savaş gemisinin uluslararası sularda ‘seyir özgürlüğünü vurgulamak amacıyla’ Güney Çin Denizi’nde devriye gezdiğini duyurdu. Fransız Donanması’na ait Émeraude (S604) nükleer saldırı denizaltının görüntüsü, ‘Fransa’nın deniz hukuku ilkelerine saygı gösterme taahhüdünün bir tezahürü’ notuyla paylaşıldı.

Günün erken saatlerinde ABD donanması, 2 adet uçak gemisi ve 1 savaş gemisinin tartışmalı sularda Çin kontrolündeki adaların yakınında yelken açmasından günler sonra Güney Çin Denizi’nde ortak tatbikatlar gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Fransa’nın Savunma Bakanı Florence Parly, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu olağanüstü devriye, Güney Çin Denizi’nde bir geçişi tamamladı. Ulusal Donanmamızın stratejik ortaklarımız Avustralya, ABD ve Japon ile bağlantılı olarak, uzun bir süre konuşlandırma yeteneğinin canlı bir kanıtı.” ifadelerini kullandı.

Çin, Güney Çin Denizi’nde mutlak egemenlik hakkı olduğunu ileri sürerken, kontrol altında tuttuğu adaların yakınında ABD’nin sürdürmekte olduğu faaliyetleri nedeniyle bölgede gerginliğini tırmandırdığını iddia ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Japon savaş uçakları, İkinci Dünya Savaşı sonrası ilk kez Filipinler’e indi

Japon savaş uçakları, 1945’te sona eren İkinci Dünya Savaşı sonrası ilk kez kıyı komşusu Filipinler topraklarına iniş yaptı.   Asya-Pasifik’te bölgesel askeri nüfuzunu artıran Çin’e karşı Japonya, komşu ülkelerle savunma işbirliği fırsatları arıyor. Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri (ASDF) açıklamasına göre, ASDF ve Filipin Hava Kuvvetleri (PAF) savunma işbirliği ve koordinasyonunu artırıyor. ASDF’ye ait iki […]

SURİYE’YE 5.KARA HAREKATI: YARIM KALAN HESAPLAR

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 2016 yılında Suriye’ye ayak basmasının ardından 4 büyük harekat düzenlendi. PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine düzenlenen bu harekatlar ile Türkiye sınırının büyük bir kısmı terör örgütlerinden temizlenmişti fakat terör tehdidi ortadan kalkmamıştı. Bunun başlıca sebepleri terör örgütlerini destekleyen ve arkasında duran büyük devletlerin çıkarlarıydı. Fırat Kalkanı Harekatı ile Kuzey Halep, Zeytin Dalı […]