Fransa’ya ait nükleer denizaltı, Güney Çin Denizi’nde devriye attı

Fransa’nın Savunma Bakanlığı’ndan Salı günü yapılan açıklamada, bir Fransız nükleer denizaltısı ve savaş gemisinin uluslararası sularda ‘seyir özgürlüğünü vurgulamak amacıyla’ Güney Çin Denizi’nde devriye gezdiğini duyurdu. Fransız Donanması’na ait Émeraude (S604) nükleer saldırı denizaltının görüntüsü, ‘Fransa’nın deniz hukuku ilkelerine saygı gösterme taahhüdünün bir tezahürü’ notuyla paylaşıldı.

Günün erken saatlerinde ABD donanması, 2 adet uçak gemisi ve 1 savaş gemisinin tartışmalı sularda Çin kontrolündeki adaların yakınında yelken açmasından günler sonra Güney Çin Denizi’nde ortak tatbikatlar gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Fransa’nın Savunma Bakanı Florence Parly, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu olağanüstü devriye, Güney Çin Denizi’nde bir geçişi tamamladı. Ulusal Donanmamızın stratejik ortaklarımız Avustralya, ABD ve Japon ile bağlantılı olarak, uzun bir süre konuşlandırma yeteneğinin canlı bir kanıtı.” ifadelerini kullandı.

Çin, Güney Çin Denizi’nde mutlak egemenlik hakkı olduğunu ileri sürerken, kontrol altında tuttuğu adaların yakınında ABD’nin sürdürmekte olduğu faaliyetleri nedeniyle bölgede gerginliğini tırmandırdığını iddia ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti

Ukrayna’nın AB’den talep ettiği silahların listesi olduğu belirtilen ve Türk savunma sanayii ürünleri de içeren belgenin kuvvetle muhtemel doğru olduğu, konuya dair bilgisi olan kaynaklar tarafından teyitlendi. Buna göre Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti. Ukrayna’nın bazı talepleri: 🔹Korkut hava savunma sistemi ve 80 bin atım mühimmat 🔹8 HİSAR-O hava savunma sistemi […]

Türk zırhlıları her koşulda göreve hazır

Türk savunma sanayisi, geliştirdiği ürünlerin yüksek performansı yanında farklı coğrafyalarda sunduğu destek hizmetleriyle araçları en zorlu koşullar için hazır tutuyor. Türkiye’nin askeri kara aracı üreticilerinden Nurol Makina; Ejder Yalçın, Yörük, Ilgaz II, Ejder Kunter ve Ejder TOMA gibi bir dizi araçla başta Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü olmak üzere yurt içi ve dışındaki kullanıcıların ihtiyaçlarını […]