Fransa’ya ait nükleer denizaltı, Güney Çin Denizi’nde devriye attı

Fransa’nın Savunma Bakanlığı’ndan Salı günü yapılan açıklamada, bir Fransız nükleer denizaltısı ve savaş gemisinin uluslararası sularda ‘seyir özgürlüğünü vurgulamak amacıyla’ Güney Çin Denizi’nde devriye gezdiğini duyurdu. Fransız Donanması’na ait Émeraude (S604) nükleer saldırı denizaltının görüntüsü, ‘Fransa’nın deniz hukuku ilkelerine saygı gösterme taahhüdünün bir tezahürü’ notuyla paylaşıldı.

Günün erken saatlerinde ABD donanması, 2 adet uçak gemisi ve 1 savaş gemisinin tartışmalı sularda Çin kontrolündeki adaların yakınında yelken açmasından günler sonra Güney Çin Denizi’nde ortak tatbikatlar gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Fransa’nın Savunma Bakanı Florence Parly, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu olağanüstü devriye, Güney Çin Denizi’nde bir geçişi tamamladı. Ulusal Donanmamızın stratejik ortaklarımız Avustralya, ABD ve Japon ile bağlantılı olarak, uzun bir süre konuşlandırma yeteneğinin canlı bir kanıtı.” ifadelerini kullandı.

Çin, Güney Çin Denizi’nde mutlak egemenlik hakkı olduğunu ileri sürerken, kontrol altında tuttuğu adaların yakınında ABD’nin sürdürmekte olduğu faaliyetleri nedeniyle bölgede gerginliğini tırmandırdığını iddia ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

İsrail, Fahrizade suikastinde “katil robot” kullandı

İsrail, İran’ın nükleer programından sorumlu bilim adamı Muhsin Fahrizade suikastinde “katil robot” kullandı. New York Times’da suikaste dair yayınlanan yeni bir makale, ilginç bilgiler ortaya çıkardı. Buna göre bir araç içerisine yerleştirilen ve binlerce kilometre uzaktan kumanda edilen makineli tüfek sistemi, Fahrizade’yi öldürdü. – İran’ın nükleer programından sorumlu üst düzey bilim adamı Muhsin Fahrizade, 27 […]

AUKUS Anlaşması, Fransa’ya pahalıya mâl oldu

ABD, Birleşik Krallık ve Avustralya arasında imzalanan AUKUS Anlaşması ile ABD ve Birleşik Krallık, Avustralya’ya nükleer güçle çalışan denizaltılar tedarik edecek. Anlaşmanın kaybedeni, daha önce Avustralya ile 90 milyar dolar değerinde konvansiyonel denizaltı satışı için anlaşan Fransa oldu. Dün akşam ABD Başkanı Biden, Birleşik Krallık Başbakanı Johnson ve Avustralya Başbakanı Morrison arasında videokonferans yöntemiyle düzenlenen […]