Rakip keşif araçları Mars’a inişe hazırlanıyor

Önümüzdeki günlerde Mars atmosferi, üç ülke arasındaki rekabete şahit olacak – ABD, Çin ve BAE’ye ait 3 ayrı keşif aracı, “Kırmızı Gezegen” olarak adlandırılan Mars’ın yüzeyine iniş yapmaya hazırlanıyor.

MARS’TA YENİ KEŞİF ÇABALARI

BAE’ye ait Hope, Çin’e ait Tianwen-1 ve ABD’ye ait Perseverance keşif araçları, milyonlarca kilometrelik sefer sonrası önümüzdeki günlerde gezegene dair bazı araştırmalar yapmak üzere Mars’a inecek.

9 Şubat Salı günü Mars’a iniş yapacak olan ilk keşif araçı BAE’ye ait Hope olacak. Hope’tan bir gün sonra, 10 Şubat Çarşamba günü Çin’e ait Tianwen-1 Mars yüzeyine inişini gerçekleştirecek. Son olarak 18 Şubat Perşembe günü ise ABD’ye ait Perseverance’ın Mars yüzeyine inmesi bekleniyor.

BAE, Çin ve ABD’nin Mars’ı ve gezegenin yaşam koşullarını keşfetmeye yönelik yeni çabaları, birçok ülkenin kendi uzay teknolojisini oluşturma ve güneş sistemini keşfetmeye yönelik ilgisini temsil ediyor. Ancak bu ülkelere ait keşif araçlarının iniş sırasında ne kadar başarılı olacağı merak konusu.

MARS’A İNİŞİN ZORLUKLARI

Her ne kadar keşfe yönelik çabalar artsa da, bu çabaların her zaman başarılı olduğunu söylemek çok zor. Zirâ 1960 yıllardan bu yana Mars görevlerinin yarısı başarısız oldu. Bazı araçlar motor ve hesap hataları gibi sebepler nedeniyle hiçbir zaman Kırmızı Gezegen’e ulaşamadı.

Uzmanlar, Mars ve Ay görevlerinin çok farklı olduğunu ifade ediyor. Öncelikle en basit faktör uzaklık. Mars, milyonlarca kilometre uzaklıkta bir gezegen. Bu durum, gezegene ulaşılmasını Ay’a göre çok daha zor kılıyor ve bu kapsamda sarf edilmesi gereken çabaları da elbette artırıyor.

Öte yandan Mars, her ne kadar kalın olmasa da bir atmosfere sahip. Bu atmosfer, kum fırtınalarına ve rüzgarlara neden oluyor, ki bu da keşif aracının yolundan sapması ve inişin tehlikeye girmesi anlamına geliyor. Ancak bir yandan da atmosferin yeteri kadar kalın olmaması iniş için paraşüt kullanımını mümkün kılmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

KKTC Geçitkale Havaalanı SİHA üssü oluyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havaalanı’yla ilgili kararını Resmi Gazete’de yayımladı. Karara göre havalimanı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na verilerek askeri üs haline getirilecek. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havaalanı’nın tahsisi ve kullanım hakkının Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına verilmesine ilişkin Türkiye ile protokol imzalamak üzere Bayındırlık ve Ulaştırma […]

Türkiye’nin helikopterlerine uydu haberleşme yeteneği geliyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile şirketin iştiraklerinden CTech, döner kanat platformlar için uçuş esnasında uydu üzerinden yer kontrol birimiyle haberleşme imkanı sağlayacak yeni bir sistem geliştiriyor. Az sayıda ülke ve şirketin sahip olduğu yetenekle arama kurtarma faaliyetleri, VIP ulaşım, ambulans ve acil yardım, doğal afetlerde kesintisiz iletişim, dünyanın herhangi bir yerinden görüntü, veri aktarımı […]