Rakip keşif araçları Mars’a inişe hazırlanıyor

Önümüzdeki günlerde Mars atmosferi, üç ülke arasındaki rekabete şahit olacak – ABD, Çin ve BAE’ye ait 3 ayrı keşif aracı, “Kırmızı Gezegen” olarak adlandırılan Mars’ın yüzeyine iniş yapmaya hazırlanıyor.

MARS’TA YENİ KEŞİF ÇABALARI

BAE’ye ait Hope, Çin’e ait Tianwen-1 ve ABD’ye ait Perseverance keşif araçları, milyonlarca kilometrelik sefer sonrası önümüzdeki günlerde gezegene dair bazı araştırmalar yapmak üzere Mars’a inecek.

9 Şubat Salı günü Mars’a iniş yapacak olan ilk keşif araçı BAE’ye ait Hope olacak. Hope’tan bir gün sonra, 10 Şubat Çarşamba günü Çin’e ait Tianwen-1 Mars yüzeyine inişini gerçekleştirecek. Son olarak 18 Şubat Perşembe günü ise ABD’ye ait Perseverance’ın Mars yüzeyine inmesi bekleniyor.

BAE, Çin ve ABD’nin Mars’ı ve gezegenin yaşam koşullarını keşfetmeye yönelik yeni çabaları, birçok ülkenin kendi uzay teknolojisini oluşturma ve güneş sistemini keşfetmeye yönelik ilgisini temsil ediyor. Ancak bu ülkelere ait keşif araçlarının iniş sırasında ne kadar başarılı olacağı merak konusu.

MARS’A İNİŞİN ZORLUKLARI

Her ne kadar keşfe yönelik çabalar artsa da, bu çabaların her zaman başarılı olduğunu söylemek çok zor. Zirâ 1960 yıllardan bu yana Mars görevlerinin yarısı başarısız oldu. Bazı araçlar motor ve hesap hataları gibi sebepler nedeniyle hiçbir zaman Kırmızı Gezegen’e ulaşamadı.

Uzmanlar, Mars ve Ay görevlerinin çok farklı olduğunu ifade ediyor. Öncelikle en basit faktör uzaklık. Mars, milyonlarca kilometre uzaklıkta bir gezegen. Bu durum, gezegene ulaşılmasını Ay’a göre çok daha zor kılıyor ve bu kapsamda sarf edilmesi gereken çabaları da elbette artırıyor.

Öte yandan Mars, her ne kadar kalın olmasa da bir atmosfere sahip. Bu atmosfer, kum fırtınalarına ve rüzgarlara neden oluyor, ki bu da keşif aracının yolundan sapması ve inişin tehlikeye girmesi anlamına geliyor. Ancak bir yandan da atmosferin yeteri kadar kalın olmaması iniş için paraşüt kullanımını mümkün kılmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yürüyüşe çıktı

Astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yeni güneş panellerinin kurulumu için uzay yürüyüşüne çıktı. ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) astronotu Shane Kimbrough ve Avrupa Uzay Ajansı astronotu Thomas Pesquet, çarşamba günü yaşanan teknik problemler nedeniyle ertelenen güneş panellerinin kurulumuna devam etmek için uzay yürüyüşüne başladı. Uzay yürüyüşünün 6,5 saat sürmesi bekleniyor. Yeni paneller, uzay istasyonunun güç […]

TEMSA-ASELSAN ortak üretimi Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüsü banttan indi

TEMSA – ASELSAN iş birliğiyle geliştirilen Türk otomotiv sanayisinin ilk yüzde yüz yerli elektrikli otobüsü Avenue EV, yollara çıkmaya hazırlanıyor. TEMSA’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye otobüs pazarının önemli markalarından TEMSA ve Türk savunma sanayisi kuruluşu ASELSAN iş birliğiyle geliştirilen yüzde yüz yerli elektrikli araç Avenue EV, seri üretime hazır hale geldi. Geçen yıllarda imzalanan anlaşma kapsamında, ASELSAN‘ın elektrikli çekiş […]