ABD’nin eski Ulusal Güvenlik Ajansı çalışanlarının, BAE adına Katar’a karşı siber casusluk yaptığı ortaya çıktı

ABD eski Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) çalışanlarının, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) adına Katar’a karşı internet korsanlığı yaptığı ortaya çıktı.

New York Times’te yer alan “ABD, hackerlara karşı nasıl kaybetti?” başlıklı haberde, eski ABD NSA çalışanlarının yüksek maaş ve lüks yaşam vaadiyle Abu Dabi yönetimi tarafından 2014’te siber saldırı ve istihbarat faaliyetlerinde bulunmak üzere işe alındığı aktarıldı.

Haberde verilen bilgilere göre David Evenden isimli eski Ulusal Güvenlik Ajansı analisti ve onlarca diğer Ulusal Güvenlik Ajansı çalışanı, maaşlarını ikiye hatta dörde katlamanın yanı sıra Körfez ülkesinde vergisiz bir hayat sürmek vaadiyle BAE’nin başkenti Abu Dhabi’ye çağrıldı.

ABD’de yaptıkları işin aynısını bu kez “yakın bir müttefik için ABD’nin terörle mücadelesinin doğal bir uzantısı” olarak yapacakları söylendi.

Evenden, 2014 yılında Körfez’deki terör hücrelerini telefonları ve mesajlaşma uygulamaları üzerinden takip etmeye başladı. Ancak kısa süre sonra yeni bir görev verildi. Katar’ın Müslüman Kardeşler’i fonladığını kanıtlaması istendi. Evenden, kendisine bu görevi veren yetkililere bunun tek yolunun Katar’ı hacklemek olacağını söyledi.

Katar’ın da ABD müttefiği olmasını önemsemeyen işverenleri, bunu yapmasını istediler. Katar kraliyet ailesinden FIFA yetkililerine kadar BAE’nin hasım olarak gördüğü çok sayıda kişi hacklendi. Nereye gittikleri, kiminle görüştükleri ve ne dedikleri; Evenden’in BAE’li işverenleri bunların hepsini bilmek istiyordu.

Haberde, CyberPoint gibi aracı ABD şirketleri üzerinden “Amerika’nın Terörle Mücadelesi”nin uzantısı çerçevesinde aşırıcı grupları sözde takip amacıyla yapılan alımlarda, BAE adına özellikle bölge ülkelerine yönelik internet korsanlığı faaliyetlerinde bulunulduğu vurgulandı.

Siber korsanlık faaliyetleri sırasında eski NSA çalışanlarının radarına zaman zaman ABD üst yönetiminden yazışmaların da düştüğüne de işaret edildi.

İşler o kadar ileri gitti ki, dönemin First Lady’si Michelle Obama’nın Katar ziyareti hazırlığı kapsamında yazılan mailler, Evenden’in bilgisayarına ulaştı. Michelle Obama’nın ziyareti ile ilgili tüm bilgiler BAE yetkililerinin önüne düşmüştü. Evenden, bu noktada bunu yapmamaları ve gizli bilgilerine eriştikleri insanları rahat bırakmaları gerektiğini anladığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

UZAY MADENCİLİĞİ: SONSUZ KAYNAK POTANSİYELİ

Güneş Sistemi’nin sınırları ötesinde, insanoğlu bir adım daha atıyor ve yeni bir keşif alanına yöneliyor: uzay madenciliği. Bu yeni alan, gök cisimlerinden değerli mineraller, metaller ve diğer kaynaklar elde etmek için insanlığın uzaya açılan kapısı olabilir. Uzayın sonsuz kaynak potansiyeli, enerji üretimi, kaynaklara erişim ve derin uzay keşiflerinin sürdürülebilirliği gibi birçok yeni olanak sunuyor. Geçmişten […]

Katar merkezli Al Jazeera televizyonu, İsrail Ulusal İstihbaratı MOSSAD’ın 2021-2022 yıllarında Türkiye’de başarısız olan son operasyonuyla ilgili bir belgesel yayınladı. Ses kayıtları, tanıklıklar ve belgelere yer verilen belgeselin kısa bir özetini şu şekilde yapılabilir: MOSSAD, Türkiye’de yaşayan Filistinlilerle Facebook ve WhatsApp gibi sosyal medya ile iletişim kurdu. Kendilerini NATO subayları ve Türkiye hakkında araştırma yapan […]