ABD’nin eski Ulusal Güvenlik Ajansı çalışanlarının, BAE adına Katar’a karşı siber casusluk yaptığı ortaya çıktı

ABD eski Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) çalışanlarının, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) adına Katar’a karşı internet korsanlığı yaptığı ortaya çıktı.

New York Times’te yer alan “ABD, hackerlara karşı nasıl kaybetti?” başlıklı haberde, eski ABD NSA çalışanlarının yüksek maaş ve lüks yaşam vaadiyle Abu Dabi yönetimi tarafından 2014’te siber saldırı ve istihbarat faaliyetlerinde bulunmak üzere işe alındığı aktarıldı.

Haberde verilen bilgilere göre David Evenden isimli eski Ulusal Güvenlik Ajansı analisti ve onlarca diğer Ulusal Güvenlik Ajansı çalışanı, maaşlarını ikiye hatta dörde katlamanın yanı sıra Körfez ülkesinde vergisiz bir hayat sürmek vaadiyle BAE’nin başkenti Abu Dhabi’ye çağrıldı.

ABD’de yaptıkları işin aynısını bu kez “yakın bir müttefik için ABD’nin terörle mücadelesinin doğal bir uzantısı” olarak yapacakları söylendi.

Evenden, 2014 yılında Körfez’deki terör hücrelerini telefonları ve mesajlaşma uygulamaları üzerinden takip etmeye başladı. Ancak kısa süre sonra yeni bir görev verildi. Katar’ın Müslüman Kardeşler’i fonladığını kanıtlaması istendi. Evenden, kendisine bu görevi veren yetkililere bunun tek yolunun Katar’ı hacklemek olacağını söyledi.

Katar’ın da ABD müttefiği olmasını önemsemeyen işverenleri, bunu yapmasını istediler. Katar kraliyet ailesinden FIFA yetkililerine kadar BAE’nin hasım olarak gördüğü çok sayıda kişi hacklendi. Nereye gittikleri, kiminle görüştükleri ve ne dedikleri; Evenden’in BAE’li işverenleri bunların hepsini bilmek istiyordu.

Haberde, CyberPoint gibi aracı ABD şirketleri üzerinden “Amerika’nın Terörle Mücadelesi”nin uzantısı çerçevesinde aşırıcı grupları sözde takip amacıyla yapılan alımlarda, BAE adına özellikle bölge ülkelerine yönelik internet korsanlığı faaliyetlerinde bulunulduğu vurgulandı.

Siber korsanlık faaliyetleri sırasında eski NSA çalışanlarının radarına zaman zaman ABD üst yönetiminden yazışmaların da düştüğüne de işaret edildi.

İşler o kadar ileri gitti ki, dönemin First Lady’si Michelle Obama’nın Katar ziyareti hazırlığı kapsamında yazılan mailler, Evenden’in bilgisayarına ulaştı. Michelle Obama’nın ziyareti ile ilgili tüm bilgiler BAE yetkililerinin önüne düşmüştü. Evenden, bu noktada bunu yapmamaları ve gizli bilgilerine eriştikleri insanları rahat bırakmaları gerektiğini anladığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Milli mühimmatlar birer birer sahaya iniyor

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) Müdürü Gürcan Okumuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konjonktürel gelişmelerin de etkisiyle savunma sanayisi ürünlerine talebin her geçen gün arttığını söyledi. Enstitü olarak mevcut projelere Ar-Ge, geliştirme ve mevcut ürünlere de yetenek kazandırma amacıyla yenilerinin eklendiğini ifade eden Okumuş, seyir füzesi SOM […]

Türkiye Avrupa’ya ‘yeşil hidrojen’ ihraç edebilir

Türkiye’nin en önemli ve öncelikli sorunlarından biri hiç şüphesiz cari açık. Cari açıktaki en büyük kalem ise enerji. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için farklı alternatifler deneyen Ankara, son dönemlerde yenilenebilir enerji alanında attığı adımlarla öne çıkıyor. Haliyle bu durum rakamlara da yansıyor… Türkiye yenilenebilir enerjide kurulu güç bakımından halihazırda Almanya, İspanya, Fransa ve İtalya ile Avrupa’da ilk beş, dünyada ise ilk […]