3D yazıcı ile canlı hücrelere sahip kemik üretildi

Avustralya’nın Sydney şehrindeki New South Wales Üniversitesi’nde yaşayan hücrelere sahip kemiklerin 3D yazıcı ile üretilmesi için yeni bir teknik geliştirildi.

“YENİ YÖNTEM HAYAT KURTARIYOR”

Tekniğin ilerde doğrudan insan vücudunun içerisinde kemik üretmek için kullanılabileceği vurgulandı.

Proje yetkililerinden Kristopher Kilian, “Bu proje, şimdiki uygulamayı radikal şekilde değiştirme potansiyeline sahip, hastaların acısını azaltıyor ve sonuç olarak hayat kurtarıyor” dedi.

Kullanılan geleneksel yöntem, doktorların hastaları için sentetik kemik üretmesini zor kılıyordu. Kalsiyum, fosfat ve bunların arasında ilik hücrelerinden oluşan kemiğin üretimi, yeni yöntem ile kolay bir hale büründü.

3D BIOPRINTING, CANLI HÜCRELER KULLANIYOR

New South Wales Üniversitesi tarafından geliştirilen yöntemde standart 3D yazıcılar kullanılmıyor.

Standart 3D yazıcılar ile bioprinting 3D yazıcıları arasında kilit bir fark var. Standart yazıcılar, plastik ve diğer inorganik materyaller kullanırken bioprinting yazıcıları, yaşayan hücreler ile oluşturulan “kartuşlar” kullanıyor.

Bu yöntem ile daha önce kornea, küçük organlar, kulaklar ve insan derisi üretildi. Şimdi ise insan kemiği üretiminin önü de açılmış oldu.

KULLANILAN “KARTUŞ” KALSİYUM FOSFATTAN OLUŞUYOR

COBICS isimli proje kapsamında yeni bir materyal üretildi. Üretilen bu materyal, kalsiyum fosfattan oluşuyor ve oda sıcaklığında macuna benziyor. Ancak başka bir sıvı ile etkileşime girdiğinde kemik dokusuna benzer bir yapıya bürünüyor.

Cerrahlar, kemik ihtiyacı olan noktaya bu maddeden uygulayacak. Madde, vücut sıvıları ile etkileşime girdiğinde sertleşmeye başlayacak. Bu sırada hücreler ile de etkileşime girecek ve kemik ortaya çıkacak.

Bu sayede vücut dışında kemik ürettikten sonra içine ilik hücreleri enjekte edip vücuda yerleştirme ihtiyacı ortadan kalkacak.

Proje yetkililerine göre maddenin dönüşümü hızlı ve sadece vücut sıvılarına mâruz kaldığında başlıyor. Ayrıca biyolojik bir ortamda kesinlikle toksik olmadığı belirtiliyor.

Proje, hayvanlar üzerinde denenmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre daha yavaş olduğu saptandı

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Mars keşif aracı Perseverance’taki mikrofonlarla yapılan kayıtları inceleyen araştırmacılar, Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre daha yavaş olduğunu tespit etti. Nature dergisinde yayımlanan çalışmada bilim insanlarının, keşif aracının Mars‘a inmesinden bir gün sonra 19 Şubat 2021’den itibaren kaydettiği sesleri incelediği belirtildi. Araştırmada Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre saniyede 100 metre daha […]

Canik’in M2 QCB makinalı tüfeği, Malezya envanterine girdi

Samsun Yurt Savunma (SYS),  basın bülteni yayınlayarak, CANiK M2 QCB ağır makineli tüfeğin Malezya Kara Kuvvetleri envanterine girdiğini duyurdu. Firma, ayrıca, Kuala Lumpur’da, CANiK Store mağazacılık zincirinin bir şubesinin açılması için de proje başlattı. SYS, 28-31 Mart tarihleri arasında, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bir arada düzenlenen DSA2022 ve NATSEC 2022 fuarlarında açtığı stantta, Malezya ve […]