İngiltere Dışişleri Bakanı GKRY’yi ziyaret etti

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, GKRY’yi ziyaret etti ve başta GKRY lideri Anastasiades ve Dışişleri Bakanı Christodoulides ile olmak üzere yetkililerle bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmelerde Kıbrıs adasındaki son durum ve çözüm çabaları ele alındı. Dominic Raab, toplantılar kapsamında açıklamalarda bulundu.

“ADİL VE SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇÖZÜMÜ DESTEKLİYORUZ”

Açıklamalarında çözüm vurgusu yapan Dışişleri Bakanı Raab, “Birleşik Krallık, Kıbrıs’ın bölünmüşlüğüne adil ve sürdürülebilir bir çözümü destekliyor” ifadelerini kullandı.

Raab, “Birleşik Krallık desteğini yinelemek ve Kıbrıs çözüm görüşmelerine açık ve esnek bir yaklaşımı teşvik etmek için” GKRY lideri Anastasiades ile bir araya geldiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Christodoulides ile yaptığı görüşmeleri “verimli” olarak nitelendiren Raab, Birleşik Krallık – GKRY dostluğunu ele aldıklarını ve işbirliğinin eğitim, savunma ve ticaret alanlarında güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

“ÇÖZÜMSÜZLÜK KİMSEYE FAYDA SAĞLAMAZ”

Adil bir çözümün tüm tarafların çıkarına olacağını belirten Raab, “Bunca çabadan sonra Kıbrıs sorununu çözememek kimseye fayda sağlamaz” dedi ve “olumlu bir sonuca ulaşılabilmesi için” tüm tarafları görüşmelere katılmaya çağırdı.

“Çıkmaz sokaktan kurtulmaları ve herkesin çıkarına olacak bir uzlaşmanın sağlanması amacıyla her iki taraftaki insanlar için destekleyici bir rol üstlenmek istiyoruz” diyen Raab, Birleşik Krallığın Kıbrıs sorununa “nihai bir çözüm görmek istediğini” dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

“BAE, boyundan büyük işlere kalkıştı”

İngiliz medyasından Financial Times, Körfez ülkesi BAE’nin son yıllarda sergilediği ve askeri önlemler de içeren sert dış politikasını değiştirmeye başladığını belirtti. Haberde BAE’nin “boyundan büyük işlere kalkıştığı” vurgulandı. Koronavirüs pandemisinin BAE ekonomisini vurması ve küresel ticaret bağlarını gevşettiği dile getirilirken, BAE’nin bu nedenle odağını askeri müdahalelerden ekonomik diplomasiye çevirdiği belirtildi. Buna göre BAE diplomatlarından ve […]

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Daily Sabah Gazetesine Açıklamalarda bulundu. Akar yaptığı açıklamalarda  Irak Kuzeyi-Terörle Mücadele, Doğu Akdeniz- Kıbrıs, Afganistan ile ilgili açıklamalarda bulunurken Türkiye’nin ABD, Mısır ve Yunanistan’la olan ilişkilerine değindi. Hulusi Akar Sincar’da terör Örgütü PKK’ya yönelik Operasyon hazırlıklarının devam ettiğini belirtti Hulusi Akar’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar: Irak Kuzeyi- Terörle Mücadele “Sincar’da […]