İngiltere Dışişleri Bakanı GKRY’yi ziyaret etti

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, GKRY’yi ziyaret etti ve başta GKRY lideri Anastasiades ve Dışişleri Bakanı Christodoulides ile olmak üzere yetkililerle bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmelerde Kıbrıs adasındaki son durum ve çözüm çabaları ele alındı. Dominic Raab, toplantılar kapsamında açıklamalarda bulundu.

“ADİL VE SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇÖZÜMÜ DESTEKLİYORUZ”

Açıklamalarında çözüm vurgusu yapan Dışişleri Bakanı Raab, “Birleşik Krallık, Kıbrıs’ın bölünmüşlüğüne adil ve sürdürülebilir bir çözümü destekliyor” ifadelerini kullandı.

Raab, “Birleşik Krallık desteğini yinelemek ve Kıbrıs çözüm görüşmelerine açık ve esnek bir yaklaşımı teşvik etmek için” GKRY lideri Anastasiades ile bir araya geldiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Christodoulides ile yaptığı görüşmeleri “verimli” olarak nitelendiren Raab, Birleşik Krallık – GKRY dostluğunu ele aldıklarını ve işbirliğinin eğitim, savunma ve ticaret alanlarında güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

“ÇÖZÜMSÜZLÜK KİMSEYE FAYDA SAĞLAMAZ”

Adil bir çözümün tüm tarafların çıkarına olacağını belirten Raab, “Bunca çabadan sonra Kıbrıs sorununu çözememek kimseye fayda sağlamaz” dedi ve “olumlu bir sonuca ulaşılabilmesi için” tüm tarafları görüşmelere katılmaya çağırdı.

“Çıkmaz sokaktan kurtulmaları ve herkesin çıkarına olacak bir uzlaşmanın sağlanması amacıyla her iki taraftaki insanlar için destekleyici bir rol üstlenmek istiyoruz” diyen Raab, Birleşik Krallığın Kıbrıs sorununa “nihai bir çözüm görmek istediğini” dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Fırat’ın doğusunda yeni alev: Aşiretler

Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Deyrezzor kenti tamamen Arap nüfusludur. Bu şehirde 30’dan fazla aşiret ve 200 kadar aile bulunuyor. Şehrin yönetimi Fırat nehrinin ayırdığı sınırlarla belirlenmiştir. Nehrin doğusu PKK terör örgütünde, batısı ise Esad rejimi ve müttefiklerinin kontrolündedir. Terör örgütü PKK, Deyrezzor şehrini askeri bakımdan kontrol etmek için Deyrezzor Askeri Meclisini kurdu. Bu meclisin başına da […]

Eski Rus Albay’dan Putin’e sert eleştiriler: “Bu adam varken savaşı kazanamayız”

Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle devam ederken Rusya içerisinde de savaşa dair tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Kremlin de sık sık savaşın seyrine dair eleştirilerin hedefi oluyor. Son olarak eski bir Albay, Putin’e dair sert sözler sarfetti. Rus askeri istihbarat servisi GRU’da görev yapmış olan eski Albay Igor Girkin, mesele Ukrayna olduğunda Rusya’da en çok tanınan isimlerden […]