İngiltere Dışişleri Bakanı GKRY’yi ziyaret etti

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, GKRY’yi ziyaret etti ve başta GKRY lideri Anastasiades ve Dışişleri Bakanı Christodoulides ile olmak üzere yetkililerle bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmelerde Kıbrıs adasındaki son durum ve çözüm çabaları ele alındı. Dominic Raab, toplantılar kapsamında açıklamalarda bulundu.

“ADİL VE SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇÖZÜMÜ DESTEKLİYORUZ”

Açıklamalarında çözüm vurgusu yapan Dışişleri Bakanı Raab, “Birleşik Krallık, Kıbrıs’ın bölünmüşlüğüne adil ve sürdürülebilir bir çözümü destekliyor” ifadelerini kullandı.

Raab, “Birleşik Krallık desteğini yinelemek ve Kıbrıs çözüm görüşmelerine açık ve esnek bir yaklaşımı teşvik etmek için” GKRY lideri Anastasiades ile bir araya geldiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Christodoulides ile yaptığı görüşmeleri “verimli” olarak nitelendiren Raab, Birleşik Krallık – GKRY dostluğunu ele aldıklarını ve işbirliğinin eğitim, savunma ve ticaret alanlarında güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

“ÇÖZÜMSÜZLÜK KİMSEYE FAYDA SAĞLAMAZ”

Adil bir çözümün tüm tarafların çıkarına olacağını belirten Raab, “Bunca çabadan sonra Kıbrıs sorununu çözememek kimseye fayda sağlamaz” dedi ve “olumlu bir sonuca ulaşılabilmesi için” tüm tarafları görüşmelere katılmaya çağırdı.

“Çıkmaz sokaktan kurtulmaları ve herkesin çıkarına olacak bir uzlaşmanın sağlanması amacıyla her iki taraftaki insanlar için destekleyici bir rol üstlenmek istiyoruz” diyen Raab, Birleşik Krallığın Kıbrıs sorununa “nihai bir çözüm görmek istediğini” dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

SURİYE’YE 5.KARA HAREKATI: YARIM KALAN HESAPLAR

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 2016 yılında Suriye’ye ayak basmasının ardından 4 büyük harekat düzenlendi. PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine düzenlenen bu harekatlar ile Türkiye sınırının büyük bir kısmı terör örgütlerinden temizlenmişti fakat terör tehdidi ortadan kalkmamıştı. Bunun başlıca sebepleri terör örgütlerini destekleyen ve arkasında duran büyük devletlerin çıkarlarıydı. Fırat Kalkanı Harekatı ile Kuzey Halep, Zeytin Dalı […]

Rus Donanması: “Hedefler Berlin, Ramstein ABD üssü ve ABD nükleer bombalarının bulunduğu Büchel hava üssü.”

Alman güvenlik kaynaklarına göre Batılı istihbarat servisleri, geçtiğimiz senenin sonlarında Rus donanmasının Baltık Denizi’ndeki bir askeri tatbikatı sırasında konuşmalarını yakaladı. Yine güvenlik kaynaklarına göre  Almanya’ya nükleer saldırıdan bahsediliyordu. Söz konusu konuşmada bahsedilen nükleer saldırının hedefleri Berlin, Ramstein ABD üssü ve ABD nükleer bombalarının bulunduğu Büchel hava üssü olarak dillendirildi. Berlin’de aylardır süren söylentilere göre Putin, […]