İngiltere Dışişleri Bakanı GKRY’yi ziyaret etti

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, GKRY’yi ziyaret etti ve başta GKRY lideri Anastasiades ve Dışişleri Bakanı Christodoulides ile olmak üzere yetkililerle bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmelerde Kıbrıs adasındaki son durum ve çözüm çabaları ele alındı. Dominic Raab, toplantılar kapsamında açıklamalarda bulundu.

“ADİL VE SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇÖZÜMÜ DESTEKLİYORUZ”

Açıklamalarında çözüm vurgusu yapan Dışişleri Bakanı Raab, “Birleşik Krallık, Kıbrıs’ın bölünmüşlüğüne adil ve sürdürülebilir bir çözümü destekliyor” ifadelerini kullandı.

Raab, “Birleşik Krallık desteğini yinelemek ve Kıbrıs çözüm görüşmelerine açık ve esnek bir yaklaşımı teşvik etmek için” GKRY lideri Anastasiades ile bir araya geldiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Christodoulides ile yaptığı görüşmeleri “verimli” olarak nitelendiren Raab, Birleşik Krallık – GKRY dostluğunu ele aldıklarını ve işbirliğinin eğitim, savunma ve ticaret alanlarında güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

“ÇÖZÜMSÜZLÜK KİMSEYE FAYDA SAĞLAMAZ”

Adil bir çözümün tüm tarafların çıkarına olacağını belirten Raab, “Bunca çabadan sonra Kıbrıs sorununu çözememek kimseye fayda sağlamaz” dedi ve “olumlu bir sonuca ulaşılabilmesi için” tüm tarafları görüşmelere katılmaya çağırdı.

“Çıkmaz sokaktan kurtulmaları ve herkesin çıkarına olacak bir uzlaşmanın sağlanması amacıyla her iki taraftaki insanlar için destekleyici bir rol üstlenmek istiyoruz” diyen Raab, Birleşik Krallığın Kıbrıs sorununa “nihai bir çözüm görmek istediğini” dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti

Ukrayna’nın AB’den talep ettiği silahların listesi olduğu belirtilen ve Türk savunma sanayii ürünleri de içeren belgenin kuvvetle muhtemel doğru olduğu, konuya dair bilgisi olan kaynaklar tarafından teyitlendi. Buna göre Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti. Ukrayna’nın bazı talepleri: 🔹Korkut hava savunma sistemi ve 80 bin atım mühimmat 🔹8 HİSAR-O hava savunma sistemi […]

Türk zırhlıları her koşulda göreve hazır

Türk savunma sanayisi, geliştirdiği ürünlerin yüksek performansı yanında farklı coğrafyalarda sunduğu destek hizmetleriyle araçları en zorlu koşullar için hazır tutuyor. Türkiye’nin askeri kara aracı üreticilerinden Nurol Makina; Ejder Yalçın, Yörük, Ilgaz II, Ejder Kunter ve Ejder TOMA gibi bir dizi araçla başta Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü olmak üzere yurt içi ve dışındaki kullanıcıların ihtiyaçlarını […]