İngiltere Dışişleri Bakanı GKRY’yi ziyaret etti

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, GKRY’yi ziyaret etti ve başta GKRY lideri Anastasiades ve Dışişleri Bakanı Christodoulides ile olmak üzere yetkililerle bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmelerde Kıbrıs adasındaki son durum ve çözüm çabaları ele alındı. Dominic Raab, toplantılar kapsamında açıklamalarda bulundu.

“ADİL VE SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇÖZÜMÜ DESTEKLİYORUZ”

Açıklamalarında çözüm vurgusu yapan Dışişleri Bakanı Raab, “Birleşik Krallık, Kıbrıs’ın bölünmüşlüğüne adil ve sürdürülebilir bir çözümü destekliyor” ifadelerini kullandı.

Raab, “Birleşik Krallık desteğini yinelemek ve Kıbrıs çözüm görüşmelerine açık ve esnek bir yaklaşımı teşvik etmek için” GKRY lideri Anastasiades ile bir araya geldiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Christodoulides ile yaptığı görüşmeleri “verimli” olarak nitelendiren Raab, Birleşik Krallık – GKRY dostluğunu ele aldıklarını ve işbirliğinin eğitim, savunma ve ticaret alanlarında güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

“ÇÖZÜMSÜZLÜK KİMSEYE FAYDA SAĞLAMAZ”

Adil bir çözümün tüm tarafların çıkarına olacağını belirten Raab, “Bunca çabadan sonra Kıbrıs sorununu çözememek kimseye fayda sağlamaz” dedi ve “olumlu bir sonuca ulaşılabilmesi için” tüm tarafları görüşmelere katılmaya çağırdı.

“Çıkmaz sokaktan kurtulmaları ve herkesin çıkarına olacak bir uzlaşmanın sağlanması amacıyla her iki taraftaki insanlar için destekleyici bir rol üstlenmek istiyoruz” diyen Raab, Birleşik Krallığın Kıbrıs sorununa “nihai bir çözüm görmek istediğini” dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

İsrail, Fahrizade suikastinde “katil robot” kullandı

İsrail, İran’ın nükleer programından sorumlu bilim adamı Muhsin Fahrizade suikastinde “katil robot” kullandı. New York Times’da suikaste dair yayınlanan yeni bir makale, ilginç bilgiler ortaya çıkardı. Buna göre bir araç içerisine yerleştirilen ve binlerce kilometre uzaktan kumanda edilen makineli tüfek sistemi, Fahrizade’yi öldürdü. – İran’ın nükleer programından sorumlu üst düzey bilim adamı Muhsin Fahrizade, 27 […]

AUKUS Anlaşması, Fransa’ya pahalıya mâl oldu

ABD, Birleşik Krallık ve Avustralya arasında imzalanan AUKUS Anlaşması ile ABD ve Birleşik Krallık, Avustralya’ya nükleer güçle çalışan denizaltılar tedarik edecek. Anlaşmanın kaybedeni, daha önce Avustralya ile 90 milyar dolar değerinde konvansiyonel denizaltı satışı için anlaşan Fransa oldu. Dün akşam ABD Başkanı Biden, Birleşik Krallık Başbakanı Johnson ve Avustralya Başbakanı Morrison arasında videokonferans yöntemiyle düzenlenen […]