Tank avcıları sahadaki riskleri azaltacak

Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi’nde TSK’ya teslimatlar sürüyor. Uzmanlara göre Kaplan ve Pars isimli araçlar hem sahip oldukları kabiliyetler, hem de üzerlerine takılı yerli füzelerle sahada Mehmetçik için önemli roller üstlenecek.

Karada, havada, denizde… Yerli ve milli savunma sanayii Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için var gücüyle çalışıyor. Bu kapsamda kimi projeler tamamlandı, kimileri gelecek dönemde başlayacak. Kimileri de halihazırda devam ediyor.

Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi de devam eden çalışmalardan biri… Burada temel amaç TSK’nın ihtiyaç duyduğu anti tank araçlarının envantere girmesiydi. Geçtiğimiz yıllarda yapılan ilk teslimlerin ardından süreç adım adım ilerledi ve kısa bir süre önce yeni bir parti daha teslim edildi.

Kaplan STA'nın özellikle Suriye gibi sahalarda önemli katkıları bekleniyor.
[Kaplan STA’nın özellikle Suriye gibi sahalarda önemli katkıları bekleniyor.]

Kaplan ve Pars sahadaki yerini aldı

TRT Haber, Kaplan ve Pars isimli araçların önemini, bu araçların sahaya etkilerini ve üzerlerindeki füze sistemlerini Savunma Sanayii Araştırmacısı Anıl Şahin ile konuştu.

Şahin öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde, M113 ve ZMA-15 gibi platformlara Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) entegre edilmesi ile oluşturulan zırhlı tanksavar araçların mevcut olduğunu hatırlattı.

Ancak bu araçlardan en modern olanlarının dahi yaklaşık 20 sene önce envantere alındığı ve tamamında ithal tanksavar füzeler kullanıldığı bilgisini veren Şahin, Kaplan ve Pars’ın sahip oldukları yeni teknolojiler düşünüldüğünde bu projenin neden önemli olduğunun ortaya çıkacağı görüşünde.

Savunma Sanayii Araştırmacısı Anıl Şahin.
[Savunma Sanayii Araştırmacısı Anıl Şahin.]

Pars STA kendi alanında tek

FNSS tarafından geliştirilen Kaplan STA’nın halen kullanılan M113 ve ZMA-15 gibi platformların yerini alacağını ya da bunları destekleyecek şekilde konumlandırılabileceğini anlatan Şahin, “Pars STA ise taktik tekerlekli yapıda olması sebebi ile TSK envanterinde muadili bulunmayan bir sistem olarak öne çıkıyor. TSK envanterinde taktik tekerlekli yapıda çok sayıda araç var ancak anti-tank konfigürasyonundaki taktik tekerlekli tek araç PARS STA oldu” dedi.

Pars, en zorlu koşullarda dahi  görevinin başarıyla tamamlayabilecek şekilde üretildi.
[Pars, en zorlu koşullarda dahi görevinin başarıyla tamamlayabilecek şekilde üretildi.]

Suriye gibi sahalar için son derece önemli

Türkiye’nin silah taşıyıcı araçları nerede kullandığı sorusunu yönelttiğimiz Anıl Şahin, öncelikle kamuoyundaki bir yanlış algıya dikkat çekiyor.

“Anti-tank araçlarının sadece ana muharebe tanklarına karşı kullanıldığı oldukça yanlış bir düşünce” diyen Şahin, şöyle devam etti:
“Anti-tank güdümlü füzeler, muharebe sahasındaki duruma göre zırhlı veya zırhsız bütün hedeflere karşı kullanılabiliyor.

Özellikle Suriye gibi bir asimetrik muharebe sahasında anti-tank füzesi ile teçhiz edilen PARS/KAPLAN gibi zırhlı platformların önemi bir kez daha anlaşıldı.

Hatırlayalım; Suriye’de çoğunlukla DEAŞ tarafından gerçekleştirilen ve SVBIED diye tabir edilen zırhlandırılmış bombalı araçlarla saldırılar düzenlendi. Bu araçlar zaten zırhlı olmasına rağmen DEAŞ’lı teröristler tarafından çevresi çelik, demir ve benzer şeylerle daha da güçlendirilerek hedefe yönlendiriliyordu.

Bu tür intihar saldırılarında farklı çaplardaki toplar savunma için yetersiz kalmış, tank atışlarının da başarısız olması sebebi ile maalesef şehitlerimiz olmuştu. Sadece bu örnek bile sahada her an kullanılabilecek, mürettebatı zırhlı bir platform tarafından korunan, gelişmiş sensörler ve haberleşme sistemleriyle teçhiz edilmiş anti-tank sistemlerinin önemini ortaya koyuyor.”

MSB'nin yayınladığı yeni yıl videosunda Suriye'deki askerlerimizin arkasında yer alan Kaplan dikkatlerden kaçmamıştı.
[MSB’nin yayınladığı yeni yıl videosunda Suriye’deki askerlerimizin arkasında yer alan Kaplan dikkatlerden kaçmamıştı.]

Üstlerinde yerli ve milli füzeler olacak

Teslim edilen araçların Orta Menzilli Tanksavar (OMTAS) Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) ile donatıldığını görmüştük. Şahin’e bu durumu da sorduk:

“Teslim edilen Kaplan ve Pars STA’ların ilk kafileleri Rusya Federasyonu tarafından daha önce tedarik edilen ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan KORNET-E tipi tanksavar füzeleri ile donatıldı. Bu füzeler 5,5 kilometre menzile sahip ve lazer güdümlü.

Şu anda ise ROKETSAN tarafından milli imkanlarla geliştirilen OMTAS füzesi entegre edilmiş STA’ların teslimatları sürüyor. OMTAS, 4 kilometre menzile sahip ancak Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) başlığı var. IIR güdüm, lazer güdüme göre pek çok avantajı bünyesinde barındırıyor.

OMTAS sahip olduğu kabiliyetlerle Kaplan ve Pars gibi araçların gücüne güç katıyor.
[OMTAS sahip olduğu kabiliyetlerle Kaplan ve Pars gibi araçların gücüne güç katıyor.]

Tüm hava koşullarında hedefi buluyor

Öte yandan Mehmetçik OMTAS ile tüm hava koşullarında görev yapabilme yeteneğine kavuşuyor. Yerli ve milli OMTAS sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılıyor, ateşlendikten sonra dahi hedef güncelleme imkanı sunuyor ve en önemlisi ise sütre gerisinden atış ve at-unut özelliklerine sahip.… OMTAS’ın çok daha farklı özellikleri de var.

Burada bir noktanın daha altını çizmekte fayda görüyorum. Türkiye, sadece araçtan atılan OMTAS’ı üretmedi. Ayrıca üç ayak üzerinden atılan OMTAS füzeleri de çalışıldı ve bunların da teslimatı devam ediyor. Bunlara ek olarak, 8 kilometre menzilli L-UMTAS ve UMTAS füzelerinin de teslimatları sürüyor. Hepsini alt alta koyduğumuzda Türkiye’nin bir alanda daha çok değerli bir atılım yaptığı net bir şekilde görülüyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Savunma Sanayii Başkanı Görgün: HAKİM, Ege’den Hazar’a kadar uzanacak

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Türkiye ile Azerbaycan tarafından müşterek olarak yürütülen HAKİM Projesi ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Kısa süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın heyeti içerisinde yer alarak Azerbaycan’ı ziyaret eden Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Poliqon’a açıklamalarda bulunan Başkan Görgün, “HAKİM […]

Türkiye’nin yüksek hızlı hedef uçağı “SÜPER ŞİMŞEK” kanatlanmaya hazır

Türkiye’nin hava savunma sistemlerinin geliştirilmesi ve ilgili personelin eğitimlerinde kullanılması amacıyla geliştirilen yüksek hızlı hedef uçak SÜPER ŞİMŞEK, ilk uçuşu için gün sayıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), SÜPER ŞİMŞEK’i Paris Airshow’da insansız hava aracı AKSUNGUR’un kanat altında ve bağımsız şekilde sergileyerek vitrine çıkardı. TUSAŞ Taktik İHA Ürün Başmühendisi Özgür Sayın, AA muhabirine, ŞİMŞEK […]