Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, Çin’i tehdit olarak görmediğini söyledi

Çin ve ABD arasında özellikle Güney Çin Denizi merkezli gerilim devam ederken Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Zelensky, Çin konusunda ABD ile hemfikir olmadığını ve Çin’i tehdit olarak görmediğini belirtti.

▪️ “Çin’in büyük bir jeopolitik tehdit olduğunu düşünmüyorum.”

▪️ “Bu konuda ABD ile aynı fikirde değilim, zirâ Ukrayna’da böyle hissetmiyoruz.”

▪️ “ABD ve Çin arasında gerçekten de bir tür soğuk savaş var.”

▪️ “ABD iş adamlarının Ukrayna’da temsil edildiğini biliyoruz, ancak aynı zamanda Çinli iş adamları da burada bulunuyor.”

ABD’li yetkililer Ukrayna’ya ait uçak motoru üreticisi Motor Sich’in Çin tarafından satın alınma ihtimali nedeniyle endişeli ve uzun süredir Ukrayna’nın Motor Sich’i Çin’e satmaması için ikna çalışmaları yürütüyor.

ABD, Çin’in önemli bilgileri ele geçirerek ABD müttefikleri üzerinde baskı kurmasından endişe ediyor. Zelensky, Motor Sich’in satın alınmasına izin vermeyeceğini belirtti.

▪️ “Çin’in veya başka bir ülkenin Motor Sich’i kontrol edecek şekilde bir hisse almasına izin vermem.”

▪️ “Asla. Ben varken olmaz. Ben hayatımın sonuna kadar burada olmayacağım, ancak benim görev dönemimde buna izin vermem.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

SURİYE’YE 5.KARA HAREKATI: YARIM KALAN HESAPLAR

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 2016 yılında Suriye’ye ayak basmasının ardından 4 büyük harekat düzenlendi. PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine düzenlenen bu harekatlar ile Türkiye sınırının büyük bir kısmı terör örgütlerinden temizlenmişti fakat terör tehdidi ortadan kalkmamıştı. Bunun başlıca sebepleri terör örgütlerini destekleyen ve arkasında duran büyük devletlerin çıkarlarıydı. Fırat Kalkanı Harekatı ile Kuzey Halep, Zeytin Dalı […]

Rus Donanması: “Hedefler Berlin, Ramstein ABD üssü ve ABD nükleer bombalarının bulunduğu Büchel hava üssü.”

Alman güvenlik kaynaklarına göre Batılı istihbarat servisleri, geçtiğimiz senenin sonlarında Rus donanmasının Baltık Denizi’ndeki bir askeri tatbikatı sırasında konuşmalarını yakaladı. Yine güvenlik kaynaklarına göre  Almanya’ya nükleer saldırıdan bahsediliyordu. Söz konusu konuşmada bahsedilen nükleer saldırının hedefleri Berlin, Ramstein ABD üssü ve ABD nükleer bombalarının bulunduğu Büchel hava üssü olarak dillendirildi. Berlin’de aylardır süren söylentilere göre Putin, […]