Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, Çin’i tehdit olarak görmediğini söyledi

Çin ve ABD arasında özellikle Güney Çin Denizi merkezli gerilim devam ederken Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Zelensky, Çin konusunda ABD ile hemfikir olmadığını ve Çin’i tehdit olarak görmediğini belirtti.

▪️ “Çin’in büyük bir jeopolitik tehdit olduğunu düşünmüyorum.”

▪️ “Bu konuda ABD ile aynı fikirde değilim, zirâ Ukrayna’da böyle hissetmiyoruz.”

▪️ “ABD ve Çin arasında gerçekten de bir tür soğuk savaş var.”

▪️ “ABD iş adamlarının Ukrayna’da temsil edildiğini biliyoruz, ancak aynı zamanda Çinli iş adamları da burada bulunuyor.”

ABD’li yetkililer Ukrayna’ya ait uçak motoru üreticisi Motor Sich’in Çin tarafından satın alınma ihtimali nedeniyle endişeli ve uzun süredir Ukrayna’nın Motor Sich’i Çin’e satmaması için ikna çalışmaları yürütüyor.

ABD, Çin’in önemli bilgileri ele geçirerek ABD müttefikleri üzerinde baskı kurmasından endişe ediyor. Zelensky, Motor Sich’in satın alınmasına izin vermeyeceğini belirtti.

▪️ “Çin’in veya başka bir ülkenin Motor Sich’i kontrol edecek şekilde bir hisse almasına izin vermem.”

▪️ “Asla. Ben varken olmaz. Ben hayatımın sonuna kadar burada olmayacağım, ancak benim görev dönemimde buna izin vermem.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Fırat’ın doğusunda yeni alev: Aşiretler

Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Deyrezzor kenti tamamen Arap nüfusludur. Bu şehirde 30’dan fazla aşiret ve 200 kadar aile bulunuyor. Şehrin yönetimi Fırat nehrinin ayırdığı sınırlarla belirlenmiştir. Nehrin doğusu PKK terör örgütünde, batısı ise Esad rejimi ve müttefiklerinin kontrolündedir. Terör örgütü PKK, Deyrezzor şehrini askeri bakımdan kontrol etmek için Deyrezzor Askeri Meclisini kurdu. Bu meclisin başına da […]

Eski Rus Albay’dan Putin’e sert eleştiriler: “Bu adam varken savaşı kazanamayız”

Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle devam ederken Rusya içerisinde de savaşa dair tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Kremlin de sık sık savaşın seyrine dair eleştirilerin hedefi oluyor. Son olarak eski bir Albay, Putin’e dair sert sözler sarfetti. Rus askeri istihbarat servisi GRU’da görev yapmış olan eski Albay Igor Girkin, mesele Ukrayna olduğunda Rusya’da en çok tanınan isimlerden […]