Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, Çin’i tehdit olarak görmediğini söyledi

Çin ve ABD arasında özellikle Güney Çin Denizi merkezli gerilim devam ederken Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Zelensky, Çin konusunda ABD ile hemfikir olmadığını ve Çin’i tehdit olarak görmediğini belirtti.

▪️ “Çin’in büyük bir jeopolitik tehdit olduğunu düşünmüyorum.”

▪️ “Bu konuda ABD ile aynı fikirde değilim, zirâ Ukrayna’da böyle hissetmiyoruz.”

▪️ “ABD ve Çin arasında gerçekten de bir tür soğuk savaş var.”

▪️ “ABD iş adamlarının Ukrayna’da temsil edildiğini biliyoruz, ancak aynı zamanda Çinli iş adamları da burada bulunuyor.”

ABD’li yetkililer Ukrayna’ya ait uçak motoru üreticisi Motor Sich’in Çin tarafından satın alınma ihtimali nedeniyle endişeli ve uzun süredir Ukrayna’nın Motor Sich’i Çin’e satmaması için ikna çalışmaları yürütüyor.

ABD, Çin’in önemli bilgileri ele geçirerek ABD müttefikleri üzerinde baskı kurmasından endişe ediyor. Zelensky, Motor Sich’in satın alınmasına izin vermeyeceğini belirtti.

▪️ “Çin’in veya başka bir ülkenin Motor Sich’i kontrol edecek şekilde bir hisse almasına izin vermem.”

▪️ “Asla. Ben varken olmaz. Ben hayatımın sonuna kadar burada olmayacağım, ancak benim görev dönemimde buna izin vermem.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti

Ukrayna’nın AB’den talep ettiği silahların listesi olduğu belirtilen ve Türk savunma sanayii ürünleri de içeren belgenin kuvvetle muhtemel doğru olduğu, konuya dair bilgisi olan kaynaklar tarafından teyitlendi. Buna göre Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti. Ukrayna’nın bazı talepleri: 🔹Korkut hava savunma sistemi ve 80 bin atım mühimmat 🔹8 HİSAR-O hava savunma sistemi […]

Türk zırhlıları her koşulda göreve hazır

Türk savunma sanayisi, geliştirdiği ürünlerin yüksek performansı yanında farklı coğrafyalarda sunduğu destek hizmetleriyle araçları en zorlu koşullar için hazır tutuyor. Türkiye’nin askeri kara aracı üreticilerinden Nurol Makina; Ejder Yalçın, Yörük, Ilgaz II, Ejder Kunter ve Ejder TOMA gibi bir dizi araçla başta Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü olmak üzere yurt içi ve dışındaki kullanıcıların ihtiyaçlarını […]