Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, Çin’i tehdit olarak görmediğini söyledi

Çin ve ABD arasında özellikle Güney Çin Denizi merkezli gerilim devam ederken Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Zelensky, Çin konusunda ABD ile hemfikir olmadığını ve Çin’i tehdit olarak görmediğini belirtti.

▪️ “Çin’in büyük bir jeopolitik tehdit olduğunu düşünmüyorum.”

▪️ “Bu konuda ABD ile aynı fikirde değilim, zirâ Ukrayna’da böyle hissetmiyoruz.”

▪️ “ABD ve Çin arasında gerçekten de bir tür soğuk savaş var.”

▪️ “ABD iş adamlarının Ukrayna’da temsil edildiğini biliyoruz, ancak aynı zamanda Çinli iş adamları da burada bulunuyor.”

ABD’li yetkililer Ukrayna’ya ait uçak motoru üreticisi Motor Sich’in Çin tarafından satın alınma ihtimali nedeniyle endişeli ve uzun süredir Ukrayna’nın Motor Sich’i Çin’e satmaması için ikna çalışmaları yürütüyor.

ABD, Çin’in önemli bilgileri ele geçirerek ABD müttefikleri üzerinde baskı kurmasından endişe ediyor. Zelensky, Motor Sich’in satın alınmasına izin vermeyeceğini belirtti.

▪️ “Çin’in veya başka bir ülkenin Motor Sich’i kontrol edecek şekilde bir hisse almasına izin vermem.”

▪️ “Asla. Ben varken olmaz. Ben hayatımın sonuna kadar burada olmayacağım, ancak benim görev dönemimde buna izin vermem.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

İsrail, Fahrizade suikastinde “katil robot” kullandı

İsrail, İran’ın nükleer programından sorumlu bilim adamı Muhsin Fahrizade suikastinde “katil robot” kullandı. New York Times’da suikaste dair yayınlanan yeni bir makale, ilginç bilgiler ortaya çıkardı. Buna göre bir araç içerisine yerleştirilen ve binlerce kilometre uzaktan kumanda edilen makineli tüfek sistemi, Fahrizade’yi öldürdü. – İran’ın nükleer programından sorumlu üst düzey bilim adamı Muhsin Fahrizade, 27 […]

AUKUS Anlaşması, Fransa’ya pahalıya mâl oldu

ABD, Birleşik Krallık ve Avustralya arasında imzalanan AUKUS Anlaşması ile ABD ve Birleşik Krallık, Avustralya’ya nükleer güçle çalışan denizaltılar tedarik edecek. Anlaşmanın kaybedeni, daha önce Avustralya ile 90 milyar dolar değerinde konvansiyonel denizaltı satışı için anlaşan Fransa oldu. Dün akşam ABD Başkanı Biden, Birleşik Krallık Başbakanı Johnson ve Avustralya Başbakanı Morrison arasında videokonferans yöntemiyle düzenlenen […]