Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, Çin’i tehdit olarak görmediğini söyledi

Çin ve ABD arasında özellikle Güney Çin Denizi merkezli gerilim devam ederken Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Zelensky, Çin konusunda ABD ile hemfikir olmadığını ve Çin’i tehdit olarak görmediğini belirtti.

▪️ “Çin’in büyük bir jeopolitik tehdit olduğunu düşünmüyorum.”

▪️ “Bu konuda ABD ile aynı fikirde değilim, zirâ Ukrayna’da böyle hissetmiyoruz.”

▪️ “ABD ve Çin arasında gerçekten de bir tür soğuk savaş var.”

▪️ “ABD iş adamlarının Ukrayna’da temsil edildiğini biliyoruz, ancak aynı zamanda Çinli iş adamları da burada bulunuyor.”

ABD’li yetkililer Ukrayna’ya ait uçak motoru üreticisi Motor Sich’in Çin tarafından satın alınma ihtimali nedeniyle endişeli ve uzun süredir Ukrayna’nın Motor Sich’i Çin’e satmaması için ikna çalışmaları yürütüyor.

ABD, Çin’in önemli bilgileri ele geçirerek ABD müttefikleri üzerinde baskı kurmasından endişe ediyor. Zelensky, Motor Sich’in satın alınmasına izin vermeyeceğini belirtti.

▪️ “Çin’in veya başka bir ülkenin Motor Sich’i kontrol edecek şekilde bir hisse almasına izin vermem.”

▪️ “Asla. Ben varken olmaz. Ben hayatımın sonuna kadar burada olmayacağım, ancak benim görev dönemimde buna izin vermem.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

“BAE, boyundan büyük işlere kalkıştı”

İngiliz medyasından Financial Times, Körfez ülkesi BAE’nin son yıllarda sergilediği ve askeri önlemler de içeren sert dış politikasını değiştirmeye başladığını belirtti. Haberde BAE’nin “boyundan büyük işlere kalkıştığı” vurgulandı. Koronavirüs pandemisinin BAE ekonomisini vurması ve küresel ticaret bağlarını gevşettiği dile getirilirken, BAE’nin bu nedenle odağını askeri müdahalelerden ekonomik diplomasiye çevirdiği belirtildi. Buna göre BAE diplomatlarından ve […]

Bölgesel deniz ticaretinin yeni merkezlerinden olacak Filyos Limanı yarın hizmete açılacak

Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamit döneminde planlanan ve Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde 2016’da yapımına başlanan Filyos Limanı’nda çalışmalar tamamlandı ve açılış yarın yapılacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AA muhabirine, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla açılışı planlanan Filyos Limanı‘na ilişkin bilgi verdi. Türkiye’yi kara yolu, hava yolu, demir yolu, deniz yolu […]