Tayvan, uzun menzil saldırı kapasitelerini sergiledi

Tayvan ve Çin arasında gerilim tırmanmaya devam ederken Tayvan Hava Kuvvetleri, düzenlediği son tatbikatlarda uzun menzil saldırı kapasitesini sergileyerek neredeyse her gün hava sahası ihlallerinde bulunan Çin’e mesaj verdi.

Tainan hava üssünde düzenlenen tatbikatta, havadan karaya seyir füzesi Wan Chien de kullanıldı.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre Wan Chien seyir füzeleri, ülkenin yerli üretim savaş uçağı olan F-CK-1 uçağına yerleştirildi.

Tayvan ordusunun en üst araştırma ve geliştirme kurumu olan Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen Wan Chien seyir füzesinin ortay hattan ateşlenmesi halinde Çin’in Fujian we Guangdong eyaletlerindeki askeri havalimanlarını ve birlikleri vurma kapasitesine sahip olduğu ifade ediliyor.

3,5 metre uzunluğundaki ve 0.63 metre çapındaki füzenin ağırlığı 650 kilogram. Füze fırlatıldıktan sonra açılan kanatlarının genişliği 1,5 metreye ulaşıyor. INS ve GPS güdümlü füze, farklı türlerde 350 kilogram patlayıcı taşıyabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

“BAE, boyundan büyük işlere kalkıştı”

İngiliz medyasından Financial Times, Körfez ülkesi BAE’nin son yıllarda sergilediği ve askeri önlemler de içeren sert dış politikasını değiştirmeye başladığını belirtti. Haberde BAE’nin “boyundan büyük işlere kalkıştığı” vurgulandı. Koronavirüs pandemisinin BAE ekonomisini vurması ve küresel ticaret bağlarını gevşettiği dile getirilirken, BAE’nin bu nedenle odağını askeri müdahalelerden ekonomik diplomasiye çevirdiği belirtildi. Buna göre BAE diplomatlarından ve […]

Bölgesel deniz ticaretinin yeni merkezlerinden olacak Filyos Limanı yarın hizmete açılacak

Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamit döneminde planlanan ve Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde 2016’da yapımına başlanan Filyos Limanı’nda çalışmalar tamamlandı ve açılış yarın yapılacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AA muhabirine, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla açılışı planlanan Filyos Limanı‘na ilişkin bilgi verdi. Türkiye’yi kara yolu, hava yolu, demir yolu, deniz yolu […]