Yunanistan Savunma Bakanı, orduda yapılacak geliştirmelerle ilgili açıklamalarda bulundu

Son dönemde ordusunu geliştirmek için yoğun adımlar atan Yunanistan, gerek ekipman gerekse personel yönünden hamlelerine devam ediyor.

Yunanistan Savunma Bakanı Panagiotopoulos, hem hava hem de deniz platformlarına yönelik planlar hakkında açıklamalarda bulundu.

İşte o açıklamalardan öne çıkan başlıklar;

▪️ “Rafale teslimatı Temmuz 2021’de başlayacak, Sene sonuna kadar 6 uçak alacağız. 2022’de 6 ve 2023’de 6 uçak alarak toplam 18 uçağa ulaşacağız.”

▪️ “Pilotlar ve teknisyenler, önce Fransa’da, daha sonra tabiki Yunanistan’da eğitilecek. Çok fazla var ve bu süreç vakit alacak.”

▪️ “Rafale uçakları genel hava gücümüzü sert şekilde artıracak. Uçaklar gelişmiş teknolojilere, elektronik sistemlere ve silahlara sahip, ki bu Yunanistan ve Türkiye arasındaki hava gücü dengesindeki farkı oluşturuyor.”

▪️ “84 adet F-16’nın Viper seviyesine yükseltilmesi süreci devam ediyor. İlk Viper, günler içerisinde ABD’ye gidecek ve son teknik detaylar eklenecek. Senede 8 – 12 uçak yükseltilecek.”

▪️ “Deniz Kuvvetleri için bir sonraki adım, 4 yeni fırkateynin alınması ve 4 MEKO sınıfı fırkateynin modernize edilmesi.”

▪️ “Birkaç teklif var. Ancak sadece satın alma değil, fırkateynlerin Yunan tershanelerinde üretilmesini istiyoruz. Ayrıca fırkateynler üretilene kadar ara çözüm olarak hemen hazır olan savaş gemileri istiyoruz. Deniz Kuvvetleri teklifleri inceliyor.”

▪️ “Zaman kaybetmemek için hızlı hareket etmeliyiz. Deniz Kuvvetleri geçen yaz aylarında Ege ve Doğu Akdeniz’de değerini gösterdi.”

▪️ “Ordumuzdaki personel sayısını 15 bin artıracağız. Ana hedefimiz Özel Kuvvetler’in sayısını artırmak ve ortalama yaşını düşürmek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Fırat’ın doğusunda yeni alev: Aşiretler

Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Deyrezzor kenti tamamen Arap nüfusludur. Bu şehirde 30’dan fazla aşiret ve 200 kadar aile bulunuyor. Şehrin yönetimi Fırat nehrinin ayırdığı sınırlarla belirlenmiştir. Nehrin doğusu PKK terör örgütünde, batısı ise Esad rejimi ve müttefiklerinin kontrolündedir. Terör örgütü PKK, Deyrezzor şehrini askeri bakımdan kontrol etmek için Deyrezzor Askeri Meclisini kurdu. Bu meclisin başına da […]

Eski Rus Albay’dan Putin’e sert eleştiriler: “Bu adam varken savaşı kazanamayız”

Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle devam ederken Rusya içerisinde de savaşa dair tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Kremlin de sık sık savaşın seyrine dair eleştirilerin hedefi oluyor. Son olarak eski bir Albay, Putin’e dair sert sözler sarfetti. Rus askeri istihbarat servisi GRU’da görev yapmış olan eski Albay Igor Girkin, mesele Ukrayna olduğunda Rusya’da en çok tanınan isimlerden […]