Yunanistan Savunma Bakanı, orduda yapılacak geliştirmelerle ilgili açıklamalarda bulundu

Son dönemde ordusunu geliştirmek için yoğun adımlar atan Yunanistan, gerek ekipman gerekse personel yönünden hamlelerine devam ediyor.

Yunanistan Savunma Bakanı Panagiotopoulos, hem hava hem de deniz platformlarına yönelik planlar hakkında açıklamalarda bulundu.

İşte o açıklamalardan öne çıkan başlıklar;

▪️ “Rafale teslimatı Temmuz 2021’de başlayacak, Sene sonuna kadar 6 uçak alacağız. 2022’de 6 ve 2023’de 6 uçak alarak toplam 18 uçağa ulaşacağız.”

▪️ “Pilotlar ve teknisyenler, önce Fransa’da, daha sonra tabiki Yunanistan’da eğitilecek. Çok fazla var ve bu süreç vakit alacak.”

▪️ “Rafale uçakları genel hava gücümüzü sert şekilde artıracak. Uçaklar gelişmiş teknolojilere, elektronik sistemlere ve silahlara sahip, ki bu Yunanistan ve Türkiye arasındaki hava gücü dengesindeki farkı oluşturuyor.”

▪️ “84 adet F-16’nın Viper seviyesine yükseltilmesi süreci devam ediyor. İlk Viper, günler içerisinde ABD’ye gidecek ve son teknik detaylar eklenecek. Senede 8 – 12 uçak yükseltilecek.”

▪️ “Deniz Kuvvetleri için bir sonraki adım, 4 yeni fırkateynin alınması ve 4 MEKO sınıfı fırkateynin modernize edilmesi.”

▪️ “Birkaç teklif var. Ancak sadece satın alma değil, fırkateynlerin Yunan tershanelerinde üretilmesini istiyoruz. Ayrıca fırkateynler üretilene kadar ara çözüm olarak hemen hazır olan savaş gemileri istiyoruz. Deniz Kuvvetleri teklifleri inceliyor.”

▪️ “Zaman kaybetmemek için hızlı hareket etmeliyiz. Deniz Kuvvetleri geçen yaz aylarında Ege ve Doğu Akdeniz’de değerini gösterdi.”

▪️ “Ordumuzdaki personel sayısını 15 bin artıracağız. Ana hedefimiz Özel Kuvvetler’in sayısını artırmak ve ortalama yaşını düşürmek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

‘Mayın avcısı’ Hava Kuvvetlerinde göreve başlayacak

ASELSAN tarafından geliştirilen Sarper Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Sistemi’nin güvenlik güçleri tarafından kullanımı yaygınlaşıyor. Alınan bilgiye göre, Türkiye’nin “Radar Teknoloji Merkezi” olan ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemleriyle karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Şirket, hava platformlarının radar ihtiyaçlarına çözüm sunmak için de yenilikçi çözümlere imza atıyor. Bu kapsamda geliştirilen […]

Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti

Ukrayna’nın AB’den talep ettiği silahların listesi olduğu belirtilen ve Türk savunma sanayii ürünleri de içeren belgenin kuvvetle muhtemel doğru olduğu, konuya dair bilgisi olan kaynaklar tarafından teyitlendi. Buna göre Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti. Ukrayna’nın bazı talepleri: 🔹Korkut hava savunma sistemi ve 80 bin atım mühimmat 🔹8 HİSAR-O hava savunma sistemi […]