Yunanistan Savunma Bakanı, orduda yapılacak geliştirmelerle ilgili açıklamalarda bulundu

Son dönemde ordusunu geliştirmek için yoğun adımlar atan Yunanistan, gerek ekipman gerekse personel yönünden hamlelerine devam ediyor.

Yunanistan Savunma Bakanı Panagiotopoulos, hem hava hem de deniz platformlarına yönelik planlar hakkında açıklamalarda bulundu.

İşte o açıklamalardan öne çıkan başlıklar;

▪️ “Rafale teslimatı Temmuz 2021’de başlayacak, Sene sonuna kadar 6 uçak alacağız. 2022’de 6 ve 2023’de 6 uçak alarak toplam 18 uçağa ulaşacağız.”

▪️ “Pilotlar ve teknisyenler, önce Fransa’da, daha sonra tabiki Yunanistan’da eğitilecek. Çok fazla var ve bu süreç vakit alacak.”

▪️ “Rafale uçakları genel hava gücümüzü sert şekilde artıracak. Uçaklar gelişmiş teknolojilere, elektronik sistemlere ve silahlara sahip, ki bu Yunanistan ve Türkiye arasındaki hava gücü dengesindeki farkı oluşturuyor.”

▪️ “84 adet F-16’nın Viper seviyesine yükseltilmesi süreci devam ediyor. İlk Viper, günler içerisinde ABD’ye gidecek ve son teknik detaylar eklenecek. Senede 8 – 12 uçak yükseltilecek.”

▪️ “Deniz Kuvvetleri için bir sonraki adım, 4 yeni fırkateynin alınması ve 4 MEKO sınıfı fırkateynin modernize edilmesi.”

▪️ “Birkaç teklif var. Ancak sadece satın alma değil, fırkateynlerin Yunan tershanelerinde üretilmesini istiyoruz. Ayrıca fırkateynler üretilene kadar ara çözüm olarak hemen hazır olan savaş gemileri istiyoruz. Deniz Kuvvetleri teklifleri inceliyor.”

▪️ “Zaman kaybetmemek için hızlı hareket etmeliyiz. Deniz Kuvvetleri geçen yaz aylarında Ege ve Doğu Akdeniz’de değerini gösterdi.”

▪️ “Ordumuzdaki personel sayısını 15 bin artıracağız. Ana hedefimiz Özel Kuvvetler’in sayısını artırmak ve ortalama yaşını düşürmek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Yerli İHA’lara yerli uydu terminali

İnsansız hava araçları için bugüne kadar yurt dışından temin edilen uydu terminalleri ilk defa yerlileştirilerek Anka-S ve Aksungur’a entegre edildi. 5 hava aracıyla testler dahil 500 saatlik uçuş süresine ulaşıldı. Türk savunma sanayii, milli İHA’ların uydu hava terminali ihtiyacının yurt içindeki çözümlerle karşılanmasına yönelik çalışmalarda önemli mesafe kazandı. CTech Bilişim Teknolojileri AŞ, Türk Havacılık ve […]

ASELSAN, Savunma Sanayii Başkanlığı ile sözleşmesine opsiyon paketini dahil etti

Sözleşmeye ait 91,9 milyon avro ile 1,8 milyar lira tutarında opsiyon paketi bulunuyor  ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında imzalanan kısa menzilli/alçak irtifa hava savunma sistemi sözleşmesine ait 91,9 milyon avro ve 1,8 milyar liralık opsiyon paketi, sözleşme kapsamına alındı. ASELSAN‘ın yeni iş sözleşmesine ilişkin açıklaması, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı. Açıklamada, “ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı […]