Yunanistan Savunma Bakanı, orduda yapılacak geliştirmelerle ilgili açıklamalarda bulundu

Son dönemde ordusunu geliştirmek için yoğun adımlar atan Yunanistan, gerek ekipman gerekse personel yönünden hamlelerine devam ediyor.

Yunanistan Savunma Bakanı Panagiotopoulos, hem hava hem de deniz platformlarına yönelik planlar hakkında açıklamalarda bulundu.

İşte o açıklamalardan öne çıkan başlıklar;

▪️ “Rafale teslimatı Temmuz 2021’de başlayacak, Sene sonuna kadar 6 uçak alacağız. 2022’de 6 ve 2023’de 6 uçak alarak toplam 18 uçağa ulaşacağız.”

▪️ “Pilotlar ve teknisyenler, önce Fransa’da, daha sonra tabiki Yunanistan’da eğitilecek. Çok fazla var ve bu süreç vakit alacak.”

▪️ “Rafale uçakları genel hava gücümüzü sert şekilde artıracak. Uçaklar gelişmiş teknolojilere, elektronik sistemlere ve silahlara sahip, ki bu Yunanistan ve Türkiye arasındaki hava gücü dengesindeki farkı oluşturuyor.”

▪️ “84 adet F-16’nın Viper seviyesine yükseltilmesi süreci devam ediyor. İlk Viper, günler içerisinde ABD’ye gidecek ve son teknik detaylar eklenecek. Senede 8 – 12 uçak yükseltilecek.”

▪️ “Deniz Kuvvetleri için bir sonraki adım, 4 yeni fırkateynin alınması ve 4 MEKO sınıfı fırkateynin modernize edilmesi.”

▪️ “Birkaç teklif var. Ancak sadece satın alma değil, fırkateynlerin Yunan tershanelerinde üretilmesini istiyoruz. Ayrıca fırkateynler üretilene kadar ara çözüm olarak hemen hazır olan savaş gemileri istiyoruz. Deniz Kuvvetleri teklifleri inceliyor.”

▪️ “Zaman kaybetmemek için hızlı hareket etmeliyiz. Deniz Kuvvetleri geçen yaz aylarında Ege ve Doğu Akdeniz’de değerini gösterdi.”

▪️ “Ordumuzdaki personel sayısını 15 bin artıracağız. Ana hedefimiz Özel Kuvvetler’in sayısını artırmak ve ortalama yaşını düşürmek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Bayraktar TB3 2022’de gökyüzüyle buluşacak

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında bu yıl üçüncüsü yapılan, Türkiye’den ve dünyadan girişim ekosisteminin tüm paydaşlarını bir araya getiren Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi’nde bir sunum gerçekleştirdi. Baykar tarafından geliştirilen insansız hava sistemleri hakkında görsel bir sunum yapan Bayraktar, “Biz burada yola çıkarken […]

Türkiye’nin yerli ve milli helikopteri ‘Gökbey’de yeni prototip yolda

Türkiye’nin yerli ve milli imkanlar ile üretilen genel maksat helikopteri Gökbey’de sevindiren haber geldi. Adım adım seri üretime doğru giden Gökbey’in dördüncü prototipi de yolda. Yakın bir zaman içerisinde yer ve uçuş testlerine dahil olması bekleniyor Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından projelendirilen ve Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından üretilen Gökbey, alanının en […]