Beyaz Saray, yönünü Ortadoğu çıkmazından Çin ile mücadeleye çeviriyor

POLITICO gazetesinde yayınlanan makaleye göre ABD Başkanı Biden ve dış politika ekibinin önceliği Çin ile mücadele.

Makaleye göre ABD Başkanı Biden’in dış politika ekibi, ülkenin önceliklerini yeniden düzenleyerek dikkatlerini Asya’daki yükselen güçlere çeviriyor.

Elbette burada bahsedilen güç Çin. Çin, son dönemde ABD tarafından gittikçe daha büyük bir tehdit olarak algılanıyor. Yayınlanan raporlarda askeri ve ekonomik potansiyeli nedeniyle Rusya’dan bile daha büyük bir tehdit olduğu ifade ediliyor.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan liderliğinde Ortadoğu ile ilgilenen ekiplerdeki personel sayısı düşürülürken başta Pasifik bölgesi olmak üzere Asya ekiplerinde personel sayısı artırıldı.

Bu hamle, ABD’nin Asya – Pasifik bölgesini öncelik olarak tanımladığına dair işaretlerden sadece birisi. Pasifik Bölgesi Koordinatörü Kurt Campbell’e bu noktada çok daha fazla iş düşeceği ifade ediliyor. Türkiye karşıtı ve PKK/YPG terör örgütüne olan sempatisi ile bilinen McGurk’un etki alanı ise sınırlı olacak.

Obama döneminde Ortadoğu daha önemli bir yer alırken, Biden döneminde Asa öncelik olacak. Zirâ Biden ekibi, ABD için en büyük güvenlik tehditlerinin Çin ve Rusya ile arasındaki büyük güç çatışmasından geleceğini düşünüyor. Tam bu yüzden Ortadoğu kaynaklarının çoğu Asya’ya aktarılıyor.

Bu kapsamda Ortadoğu dosyasına McGurk’un yanı sıra bir yetkili atanırken, Pasifik dosyasına Campbell’in yanı sıra üç yetkili atandı.

Beyaz Saray, Ortadoğu’da yeni sürtüşmeleri engelleyip dikkatini Asya’da daha büyük bir tehdit oluşturan Çin’e vermek istiyor.

Bu nedenle Biden ekibi, Çin ile mücadele kapsamında ilk önce Asya’daki mevkidaşları ile bağlantıya geçti. Gerek Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, gerekse Dışişleri Bakanı Blinken ve Savunma Bakanı Austin, Avrupalı ve Asyalı müttefikler ile yapılan telefon görüşmelerinde Çin konusuna dikkat çekti.

Ayrıca Savunma Bakanlığı başta olmak üzere yönetimin tüm alanlarına Asya ve Çin uzmanları yerleştiriliyor.

Savunma Bakanı Austin, göreve gelir gelmez Çin için bir başdanışman atarken, Ortadoğu için bunu yapmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

İsrail, Fahrizade suikastinde “katil robot” kullandı

İsrail, İran’ın nükleer programından sorumlu bilim adamı Muhsin Fahrizade suikastinde “katil robot” kullandı. New York Times’da suikaste dair yayınlanan yeni bir makale, ilginç bilgiler ortaya çıkardı. Buna göre bir araç içerisine yerleştirilen ve binlerce kilometre uzaktan kumanda edilen makineli tüfek sistemi, Fahrizade’yi öldürdü. – İran’ın nükleer programından sorumlu üst düzey bilim adamı Muhsin Fahrizade, 27 […]

AUKUS Anlaşması, Fransa’ya pahalıya mâl oldu

ABD, Birleşik Krallık ve Avustralya arasında imzalanan AUKUS Anlaşması ile ABD ve Birleşik Krallık, Avustralya’ya nükleer güçle çalışan denizaltılar tedarik edecek. Anlaşmanın kaybedeni, daha önce Avustralya ile 90 milyar dolar değerinde konvansiyonel denizaltı satışı için anlaşan Fransa oldu. Dün akşam ABD Başkanı Biden, Birleşik Krallık Başbakanı Johnson ve Avustralya Başbakanı Morrison arasında videokonferans yöntemiyle düzenlenen […]