ABD ordusu, ilk yeni nesil Apache helikopterlerini teslim aldı

ABD ordusundan yapılan açıklamaya göre, 1-229. Saldırı Gözlem Taburu, ordu içerisinde yeni nesil Apache AH-64E V6 helikopterlerini teslim alan ilk birlik oldu.

V6 helikopterleri, son teknoloji iletişim, navigasyon, sensör ve silah sistemleri ile donatıldı. Yeni nesil Apache modeli, Lockheed Martin Modernize Edilmiş Hedef Tespit Görüşü ve Pilot Gece Görüşü Sistemi ile birlikte çok sayıda güncellemeye sahip.

Helikopter, kızılötesi lazer ile hedefleri daha kolay tespit edebilme ve gelişmiş kızılötesi görüntüleme kabiliyetine sahip.

Yeni GEN3 DSA sensör sistemi, sensörlerin görüş alanını ikiye katlıyor ve çözünürlülüğü artırıyor. Bu özellik, helikopterin diğer özellikleri ile bir araya getirildiğinde hedef tespit sürecini büyük oranda kolaylaştırıyor.

Helikopter ile uçuş gerçekleştiren pilotlar, GEN3 DSA sisteminin kullanımı kolaylaştırdığını vurguluyor.

Pilotlar, sensör sisteminin helikopterin hedef tespit menzilini artırdığını ve bu sayede hedefleri henüz menzile girmeden tespit edip yapılacak atışları daha iyi ayarlayabildiklerini ifade ediyorlar.

Öte yandan bir diğer önemli özellik ise insansız hava sistemleri ile bağlantılı.

Pilotlar, helikopter kokpitinde bu sistemlerden elde edilen bilgileri görüntüleyebiliyor ve sistemleri sensörleri ve uçuş rotaları ile birlikte kontrol edebiliyor.

Longbow radar geliştirilmesinin entregre ettiği kapasiteler sayesinde ise gemileri takip edebiliyorlar ve bu takibi artırılmış bir menzilden gerçekleştirebiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Fırat’ın doğusunda yeni alev: Aşiretler

Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Deyrezzor kenti tamamen Arap nüfusludur. Bu şehirde 30’dan fazla aşiret ve 200 kadar aile bulunuyor. Şehrin yönetimi Fırat nehrinin ayırdığı sınırlarla belirlenmiştir. Nehrin doğusu PKK terör örgütünde, batısı ise Esad rejimi ve müttefiklerinin kontrolündedir. Terör örgütü PKK, Deyrezzor şehrini askeri bakımdan kontrol etmek için Deyrezzor Askeri Meclisini kurdu. Bu meclisin başına da […]

Eski Rus Albay’dan Putin’e sert eleştiriler: “Bu adam varken savaşı kazanamayız”

Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle devam ederken Rusya içerisinde de savaşa dair tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Kremlin de sık sık savaşın seyrine dair eleştirilerin hedefi oluyor. Son olarak eski bir Albay, Putin’e dair sert sözler sarfetti. Rus askeri istihbarat servisi GRU’da görev yapmış olan eski Albay Igor Girkin, mesele Ukrayna olduğunda Rusya’da en çok tanınan isimlerden […]