ABD ordusu, ilk yeni nesil Apache helikopterlerini teslim aldı

ABD ordusundan yapılan açıklamaya göre, 1-229. Saldırı Gözlem Taburu, ordu içerisinde yeni nesil Apache AH-64E V6 helikopterlerini teslim alan ilk birlik oldu.

V6 helikopterleri, son teknoloji iletişim, navigasyon, sensör ve silah sistemleri ile donatıldı. Yeni nesil Apache modeli, Lockheed Martin Modernize Edilmiş Hedef Tespit Görüşü ve Pilot Gece Görüşü Sistemi ile birlikte çok sayıda güncellemeye sahip.

Helikopter, kızılötesi lazer ile hedefleri daha kolay tespit edebilme ve gelişmiş kızılötesi görüntüleme kabiliyetine sahip.

Yeni GEN3 DSA sensör sistemi, sensörlerin görüş alanını ikiye katlıyor ve çözünürlülüğü artırıyor. Bu özellik, helikopterin diğer özellikleri ile bir araya getirildiğinde hedef tespit sürecini büyük oranda kolaylaştırıyor.

Helikopter ile uçuş gerçekleştiren pilotlar, GEN3 DSA sisteminin kullanımı kolaylaştırdığını vurguluyor.

Pilotlar, sensör sisteminin helikopterin hedef tespit menzilini artırdığını ve bu sayede hedefleri henüz menzile girmeden tespit edip yapılacak atışları daha iyi ayarlayabildiklerini ifade ediyorlar.

Öte yandan bir diğer önemli özellik ise insansız hava sistemleri ile bağlantılı.

Pilotlar, helikopter kokpitinde bu sistemlerden elde edilen bilgileri görüntüleyebiliyor ve sistemleri sensörleri ve uçuş rotaları ile birlikte kontrol edebiliyor.

Longbow radar geliştirilmesinin entregre ettiği kapasiteler sayesinde ise gemileri takip edebiliyorlar ve bu takibi artırılmış bir menzilden gerçekleştirebiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

‘Mayın avcısı’ Hava Kuvvetlerinde göreve başlayacak

ASELSAN tarafından geliştirilen Sarper Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Sistemi’nin güvenlik güçleri tarafından kullanımı yaygınlaşıyor. Alınan bilgiye göre, Türkiye’nin “Radar Teknoloji Merkezi” olan ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemleriyle karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Şirket, hava platformlarının radar ihtiyaçlarına çözüm sunmak için de yenilikçi çözümlere imza atıyor. Bu kapsamda geliştirilen […]

Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti

Ukrayna’nın AB’den talep ettiği silahların listesi olduğu belirtilen ve Türk savunma sanayii ürünleri de içeren belgenin kuvvetle muhtemel doğru olduğu, konuya dair bilgisi olan kaynaklar tarafından teyitlendi. Buna göre Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti. Ukrayna’nın bazı talepleri: 🔹Korkut hava savunma sistemi ve 80 bin atım mühimmat 🔹8 HİSAR-O hava savunma sistemi […]