ABD ordusu, ilk yeni nesil Apache helikopterlerini teslim aldı

ABD ordusundan yapılan açıklamaya göre, 1-229. Saldırı Gözlem Taburu, ordu içerisinde yeni nesil Apache AH-64E V6 helikopterlerini teslim alan ilk birlik oldu.

V6 helikopterleri, son teknoloji iletişim, navigasyon, sensör ve silah sistemleri ile donatıldı. Yeni nesil Apache modeli, Lockheed Martin Modernize Edilmiş Hedef Tespit Görüşü ve Pilot Gece Görüşü Sistemi ile birlikte çok sayıda güncellemeye sahip.

Helikopter, kızılötesi lazer ile hedefleri daha kolay tespit edebilme ve gelişmiş kızılötesi görüntüleme kabiliyetine sahip.

Yeni GEN3 DSA sensör sistemi, sensörlerin görüş alanını ikiye katlıyor ve çözünürlülüğü artırıyor. Bu özellik, helikopterin diğer özellikleri ile bir araya getirildiğinde hedef tespit sürecini büyük oranda kolaylaştırıyor.

Helikopter ile uçuş gerçekleştiren pilotlar, GEN3 DSA sisteminin kullanımı kolaylaştırdığını vurguluyor.

Pilotlar, sensör sisteminin helikopterin hedef tespit menzilini artırdığını ve bu sayede hedefleri henüz menzile girmeden tespit edip yapılacak atışları daha iyi ayarlayabildiklerini ifade ediyorlar.

Öte yandan bir diğer önemli özellik ise insansız hava sistemleri ile bağlantılı.

Pilotlar, helikopter kokpitinde bu sistemlerden elde edilen bilgileri görüntüleyebiliyor ve sistemleri sensörleri ve uçuş rotaları ile birlikte kontrol edebiliyor.

Longbow radar geliştirilmesinin entregre ettiği kapasiteler sayesinde ise gemileri takip edebiliyorlar ve bu takibi artırılmış bir menzilden gerçekleştirebiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Bayraktar TB3 2022’de gökyüzüyle buluşacak

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında bu yıl üçüncüsü yapılan, Türkiye’den ve dünyadan girişim ekosisteminin tüm paydaşlarını bir araya getiren Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi’nde bir sunum gerçekleştirdi. Baykar tarafından geliştirilen insansız hava sistemleri hakkında görsel bir sunum yapan Bayraktar, “Biz burada yola çıkarken […]

Türkiye’nin yerli ve milli helikopteri ‘Gökbey’de yeni prototip yolda

Türkiye’nin yerli ve milli imkanlar ile üretilen genel maksat helikopteri Gökbey’de sevindiren haber geldi. Adım adım seri üretime doğru giden Gökbey’in dördüncü prototipi de yolda. Yakın bir zaman içerisinde yer ve uçuş testlerine dahil olması bekleniyor Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından projelendirilen ve Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından üretilen Gökbey, alanının en […]