ABD ordusu, ilk yeni nesil Apache helikopterlerini teslim aldı

ABD ordusundan yapılan açıklamaya göre, 1-229. Saldırı Gözlem Taburu, ordu içerisinde yeni nesil Apache AH-64E V6 helikopterlerini teslim alan ilk birlik oldu.

V6 helikopterleri, son teknoloji iletişim, navigasyon, sensör ve silah sistemleri ile donatıldı. Yeni nesil Apache modeli, Lockheed Martin Modernize Edilmiş Hedef Tespit Görüşü ve Pilot Gece Görüşü Sistemi ile birlikte çok sayıda güncellemeye sahip.

Helikopter, kızılötesi lazer ile hedefleri daha kolay tespit edebilme ve gelişmiş kızılötesi görüntüleme kabiliyetine sahip.

Yeni GEN3 DSA sensör sistemi, sensörlerin görüş alanını ikiye katlıyor ve çözünürlülüğü artırıyor. Bu özellik, helikopterin diğer özellikleri ile bir araya getirildiğinde hedef tespit sürecini büyük oranda kolaylaştırıyor.

Helikopter ile uçuş gerçekleştiren pilotlar, GEN3 DSA sisteminin kullanımı kolaylaştırdığını vurguluyor.

Pilotlar, sensör sisteminin helikopterin hedef tespit menzilini artırdığını ve bu sayede hedefleri henüz menzile girmeden tespit edip yapılacak atışları daha iyi ayarlayabildiklerini ifade ediyorlar.

Öte yandan bir diğer önemli özellik ise insansız hava sistemleri ile bağlantılı.

Pilotlar, helikopter kokpitinde bu sistemlerden elde edilen bilgileri görüntüleyebiliyor ve sistemleri sensörleri ve uçuş rotaları ile birlikte kontrol edebiliyor.

Longbow radar geliştirilmesinin entregre ettiği kapasiteler sayesinde ise gemileri takip edebiliyorlar ve bu takibi artırılmış bir menzilden gerçekleştirebiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Yerli İHA’lara yerli uydu terminali

İnsansız hava araçları için bugüne kadar yurt dışından temin edilen uydu terminalleri ilk defa yerlileştirilerek Anka-S ve Aksungur’a entegre edildi. 5 hava aracıyla testler dahil 500 saatlik uçuş süresine ulaşıldı. Türk savunma sanayii, milli İHA’ların uydu hava terminali ihtiyacının yurt içindeki çözümlerle karşılanmasına yönelik çalışmalarda önemli mesafe kazandı. CTech Bilişim Teknolojileri AŞ, Türk Havacılık ve […]

ASELSAN, Savunma Sanayii Başkanlığı ile sözleşmesine opsiyon paketini dahil etti

Sözleşmeye ait 91,9 milyon avro ile 1,8 milyar lira tutarında opsiyon paketi bulunuyor  ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında imzalanan kısa menzilli/alçak irtifa hava savunma sistemi sözleşmesine ait 91,9 milyon avro ve 1,8 milyar liralık opsiyon paketi, sözleşme kapsamına alındı. ASELSAN‘ın yeni iş sözleşmesine ilişkin açıklaması, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı. Açıklamada, “ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı […]