ABD, havada yakalanabilir İHA projesi Gremlins’in yeni testlerini tamamladı

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı “Savunma Gelişmiş Araştırmaları Projeleri Ajansı” DARPA, havada başka bir uçak tarafından yakalanabilir İHA projesi Gremlins’in yeni testlerini başarı ile tamamladı.

X-61A Gremlins İHA’nın üreticisi Dynetics şirketi, İHA’nın Utah eyaletindeki üçüncü test uçuşunu başarıyla tamamladığını duyurdu.

C-130 askeri nakliye uçağından atılabilen İHA, nakliye uçağına entregre edilen sistem sayesinde yine C-130 tarafından yakalanabiliyor.

Gremlins, ilk uçuşunu Kasım 2019’da gerçekleştirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

‘Mayın avcısı’ Hava Kuvvetlerinde göreve başlayacak

ASELSAN tarafından geliştirilen Sarper Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Sistemi’nin güvenlik güçleri tarafından kullanımı yaygınlaşıyor. Alınan bilgiye göre, Türkiye’nin “Radar Teknoloji Merkezi” olan ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemleriyle karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Şirket, hava platformlarının radar ihtiyaçlarına çözüm sunmak için de yenilikçi çözümlere imza atıyor. Bu kapsamda geliştirilen […]

Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti

Ukrayna’nın AB’den talep ettiği silahların listesi olduğu belirtilen ve Türk savunma sanayii ürünleri de içeren belgenin kuvvetle muhtemel doğru olduğu, konuya dair bilgisi olan kaynaklar tarafından teyitlendi. Buna göre Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti. Ukrayna’nın bazı talepleri: 🔹Korkut hava savunma sistemi ve 80 bin atım mühimmat 🔹8 HİSAR-O hava savunma sistemi […]