ABD, havada yakalanabilir İHA projesi Gremlins’in yeni testlerini tamamladı

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı “Savunma Gelişmiş Araştırmaları Projeleri Ajansı” DARPA, havada başka bir uçak tarafından yakalanabilir İHA projesi Gremlins’in yeni testlerini başarı ile tamamladı.

X-61A Gremlins İHA’nın üreticisi Dynetics şirketi, İHA’nın Utah eyaletindeki üçüncü test uçuşunu başarıyla tamamladığını duyurdu.

C-130 askeri nakliye uçağından atılabilen İHA, nakliye uçağına entregre edilen sistem sayesinde yine C-130 tarafından yakalanabiliyor.

Gremlins, ilk uçuşunu Kasım 2019’da gerçekleştirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

ASELSAN, Savunma Sanayii Başkanlığı ile sözleşmesine opsiyon paketini dahil etti

Sözleşmeye ait 91,9 milyon avro ile 1,8 milyar lira tutarında opsiyon paketi bulunuyor  ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında imzalanan kısa menzilli/alçak irtifa hava savunma sistemi sözleşmesine ait 91,9 milyon avro ve 1,8 milyar liralık opsiyon paketi, sözleşme kapsamına alındı. ASELSAN‘ın yeni iş sözleşmesine ilişkin açıklaması, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı. Açıklamada, “ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı […]

ASELSAN askeri fanları yerlileştirdi

Türk savunma sanayisi ekosistemi, askeri fanları yerlileştirerek Türkiye’yi bu alandaki üçüncü üretici haline getirdi. ASELSAN, tedarikçilerine verdiği destek ve yürüttüğü iş birliğiyle ihtiyaç duyduğu ürünlere yerli ve milli çözümler geliştirilmesini sağlıyor. Bu çabalar kapsamında yerlileştirilen ürünlerden olan askeri fanlar, yüksek soğutma kapasitelerini düşük hacim ve ağırlıklarda sağlamak için kullanılıyor. Bu fanlar, en zorlu çevresel koşullar altında fonksiyonel gereklilikleri yerine […]