ABD, havada yakalanabilir İHA projesi Gremlins’in yeni testlerini tamamladı

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı “Savunma Gelişmiş Araştırmaları Projeleri Ajansı” DARPA, havada başka bir uçak tarafından yakalanabilir İHA projesi Gremlins’in yeni testlerini başarı ile tamamladı.

X-61A Gremlins İHA’nın üreticisi Dynetics şirketi, İHA’nın Utah eyaletindeki üçüncü test uçuşunu başarıyla tamamladığını duyurdu.

C-130 askeri nakliye uçağından atılabilen İHA, nakliye uçağına entregre edilen sistem sayesinde yine C-130 tarafından yakalanabiliyor.

Gremlins, ilk uçuşunu Kasım 2019’da gerçekleştirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

DİHA’ları uçuracak yerli motor TEKNOFEST’te

Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Araçları’nda test edilen yerli motor “Baykuş”, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te sergileniyor. Erin Motor Genel Müdürü Ersin Şahin, TEKNOFEST’te yaptığı açıklamada, geliştirdikleri 3 motoru etkinlikte sergilediklerini söyledi. Bayraktar DİHA’nın seri üretimi için geri sayım Şahin, bu motorlardan birinin düşük basınçla çalışabilen doğalgazlı bir motor olduğunu ifade etti. Ağırlıklı olarak […]

Bayraktar DİHA’nın 2022’de seri üretim geçmesi planlanıyor

İlk kez TEKNOFEST’te sergilenen ve uçuş testlerinde sona gelinen Bayraktar Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı Sistemi’nin (DİHA) seri imalat ve teslimatlarının 2022 içerisinde yapılması hedefleniyor. Anadolu Ajansının medya paydaşı olduğu Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST‘te görücüye çıkan Bayraktar DİHA, dikey iniş kalkış özelliğiyle dar alanda operasyon kabiliyeti sağlıyor. 150 kilometreye kadar haberleşme menziline sahip olan […]