Çin, ABD’yi vurabilecek nükleer füze sayısını artırıyor

ABD tarafından yayınlanan rapora göre Çin ordusu, ABD’yi vurabilecek nükleer başlıklı kıtalarası balistik füzelerinin sayısını artırıyor.

Çin, birden fazla savaş başlığı taşıyabilen DF-41 füzesinin geliştirme sürecini tamamladı.

ABD Hava Kuvvetleri Ulusal Hava ve Uzay İstihbarat Merkezi, Çin’in füze kabiliyetlerini de içeren yeni bir rapor yayınladı.

“2020 Balistik ve Seyir Füzesi Tehditleri” isimli raporda Çin’in ABD’yi vurabilecek nükleer başlıklı kıtalarası balistik füzelerinin sayısını önümüzdeki 5 yıl içerisinde 200’ün üzerine çıkarabileceği belirtildi.

Öte yandan raporda Çin’in dünyadaki “en aktif ve en çok yönü balistik füze geliştirme programına” sahip olduğu ifade edilirken, 11 bin km’den fazla menzili olan tek savaş başlıklı DF-31A füzesinin yanı sıra 12 bin km’den fazla menzili olan ve birden fazla savaş başlığı taşıyan (MIRV) DF-5B füzesinin de ordu envanterine eklendiği dile getirildi.

Raporda yine MIRV kapasitesine sahip DF-41 füzesinin ABD tarafından kullanılan ismi CSS-X-20’den CSS-20’e değiştirilerek, füzenin geliştirme sürecinin tamamlanmış olduğunun sinyali verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Fırat’ın doğusunda yeni alev: Aşiretler

Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Deyrezzor kenti tamamen Arap nüfusludur. Bu şehirde 30’dan fazla aşiret ve 200 kadar aile bulunuyor. Şehrin yönetimi Fırat nehrinin ayırdığı sınırlarla belirlenmiştir. Nehrin doğusu PKK terör örgütünde, batısı ise Esad rejimi ve müttefiklerinin kontrolündedir. Terör örgütü PKK, Deyrezzor şehrini askeri bakımdan kontrol etmek için Deyrezzor Askeri Meclisini kurdu. Bu meclisin başına da […]

Eski Rus Albay’dan Putin’e sert eleştiriler: “Bu adam varken savaşı kazanamayız”

Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle devam ederken Rusya içerisinde de savaşa dair tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Kremlin de sık sık savaşın seyrine dair eleştirilerin hedefi oluyor. Son olarak eski bir Albay, Putin’e dair sert sözler sarfetti. Rus askeri istihbarat servisi GRU’da görev yapmış olan eski Albay Igor Girkin, mesele Ukrayna olduğunda Rusya’da en çok tanınan isimlerden […]