Çin, ABD’yi vurabilecek nükleer füze sayısını artırıyor

ABD tarafından yayınlanan rapora göre Çin ordusu, ABD’yi vurabilecek nükleer başlıklı kıtalarası balistik füzelerinin sayısını artırıyor.

Çin, birden fazla savaş başlığı taşıyabilen DF-41 füzesinin geliştirme sürecini tamamladı.

ABD Hava Kuvvetleri Ulusal Hava ve Uzay İstihbarat Merkezi, Çin’in füze kabiliyetlerini de içeren yeni bir rapor yayınladı.

“2020 Balistik ve Seyir Füzesi Tehditleri” isimli raporda Çin’in ABD’yi vurabilecek nükleer başlıklı kıtalarası balistik füzelerinin sayısını önümüzdeki 5 yıl içerisinde 200’ün üzerine çıkarabileceği belirtildi.

Öte yandan raporda Çin’in dünyadaki “en aktif ve en çok yönü balistik füze geliştirme programına” sahip olduğu ifade edilirken, 11 bin km’den fazla menzili olan tek savaş başlıklı DF-31A füzesinin yanı sıra 12 bin km’den fazla menzili olan ve birden fazla savaş başlığı taşıyan (MIRV) DF-5B füzesinin de ordu envanterine eklendiği dile getirildi.

Raporda yine MIRV kapasitesine sahip DF-41 füzesinin ABD tarafından kullanılan ismi CSS-X-20’den CSS-20’e değiştirilerek, füzenin geliştirme sürecinin tamamlanmış olduğunun sinyali verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Macaristan Büyükelçisi Mátis’den Türk savunma sanayisine ilişkin dikkat çeken açıklamalar

Türkiye ve Macaristan arasındaki ilişkiler siyasi, ekonomik, askeri ve kültür boyutlarında her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Macaristan Büyükelçisi Viktor Mátis, Afganistan’daki Kabil Havalimanı’nın güvenliğinin sağlanmasından, Macaristan’ın Türk savunma sanayisine ilgisine kadar birçok konuda Sputnik’e açıklamalarda bulundu. Gündemdeki en önemli konulardan biri, ABD’nin 11 Eylül’de Afganistan’dan çekilmesinin ardından Kabil Havalimanı’nın güvenliğinin sağlanması. Türkiye, bu güvenliği sağlamak için birçok platformda […]

BMC’nin yeni sahibi Tosyalı Holding oldu

Tosyalı Holding’in BMC’de hisse alımı için yaptığı görüşmeler sonuçlandı. Dünya gazetesinin haberine göre BMC’nin çoğunluk hisselerinin yeni sahibi çelik devi Tosyalı Holding oldu. AJANSLAR – Dünya gazetesinden Osman AROLAT’ın haberine göre; uzun süredir iddia edildiği üzere Tosyalı, BMC’nin yüzde 25 hissesini kontrol eden Ethem Sancak ile hisse alımı için görüşmeleri sonuçlandırdı. BMC’nin yüzde 49.9’u Katar’ın kontrolü […]