Çin, ABD’yi vurabilecek nükleer füze sayısını artırıyor

ABD tarafından yayınlanan rapora göre Çin ordusu, ABD’yi vurabilecek nükleer başlıklı kıtalarası balistik füzelerinin sayısını artırıyor.

Çin, birden fazla savaş başlığı taşıyabilen DF-41 füzesinin geliştirme sürecini tamamladı.

ABD Hava Kuvvetleri Ulusal Hava ve Uzay İstihbarat Merkezi, Çin’in füze kabiliyetlerini de içeren yeni bir rapor yayınladı.

“2020 Balistik ve Seyir Füzesi Tehditleri” isimli raporda Çin’in ABD’yi vurabilecek nükleer başlıklı kıtalarası balistik füzelerinin sayısını önümüzdeki 5 yıl içerisinde 200’ün üzerine çıkarabileceği belirtildi.

Öte yandan raporda Çin’in dünyadaki “en aktif ve en çok yönü balistik füze geliştirme programına” sahip olduğu ifade edilirken, 11 bin km’den fazla menzili olan tek savaş başlıklı DF-31A füzesinin yanı sıra 12 bin km’den fazla menzili olan ve birden fazla savaş başlığı taşıyan (MIRV) DF-5B füzesinin de ordu envanterine eklendiği dile getirildi.

Raporda yine MIRV kapasitesine sahip DF-41 füzesinin ABD tarafından kullanılan ismi CSS-X-20’den CSS-20’e değiştirilerek, füzenin geliştirme sürecinin tamamlanmış olduğunun sinyali verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

‘Mayın avcısı’ Hava Kuvvetlerinde göreve başlayacak

ASELSAN tarafından geliştirilen Sarper Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Sistemi’nin güvenlik güçleri tarafından kullanımı yaygınlaşıyor. Alınan bilgiye göre, Türkiye’nin “Radar Teknoloji Merkezi” olan ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemleriyle karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Şirket, hava platformlarının radar ihtiyaçlarına çözüm sunmak için de yenilikçi çözümlere imza atıyor. Bu kapsamda geliştirilen […]

Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti

Ukrayna’nın AB’den talep ettiği silahların listesi olduğu belirtilen ve Türk savunma sanayii ürünleri de içeren belgenin kuvvetle muhtemel doğru olduğu, konuya dair bilgisi olan kaynaklar tarafından teyitlendi. Buna göre Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti. Ukrayna’nın bazı talepleri: 🔹Korkut hava savunma sistemi ve 80 bin atım mühimmat 🔹8 HİSAR-O hava savunma sistemi […]