Japonya, insansız muharip uçak filosu kuracak

Japonya, uzaktan kumanda edilebilen insansız savaş uçağı/muharip uçak üretme çalışmalarına başlama kararı aldı.

Japonya, insansız muharip uçak üretecek.

Baykar Makina imzalı MIUS benzeri olarak düşünebileceğimiz bir proje amaçlayan Japonya, bu kapsamda ortaya çıkarılan insansız muharip uçakları 2035 yılına kadar faaliyete almayı planlıyor.

Japonya’nın bu kararı, Çin’in askeri teknolojilerdeki gelişimi nedeniyle alındı.

Mitsubishi ve Subaru gibi şirketler üretim sürecine dahil olacak.

Mitsubishi, uçaklar arası bilgi değişimi sistemi üzerinde çalışacak. Subaru ise proje kapsamında uzaktan kumanda ve insansız uçuş kabiliyetlerini geliştirecek.

Öte yandan Japonya’nın bu konuda İngiltere ve ABD şirketleri ile de işbirliği yapması bekleniyor.

Proje kapsamında İlk prototipin 2024 yılında uçurulması planlanırken final ürünün tasarım süreci 2025 yılında başlayacak.

Japonya, üç aşamalı bir planı hayata geçirmeyi amaçlıyor.

İlk aşamada insansız savaş uçağı üretilecek, ikinci aşamada pilotlu savaş uçakları birçok insansız savaş uçağını kontrol edecek, üçüncü aşamada ise tamamen otonom filolar oluşturulacak.

Bu plan ile mümkün olduğu kadar az asker kullanarak ateş gücünün artırılması hedefleniyor.

Japonya bu projesinin yanı sıra yine 2035 yılına kadar yeni nesil pilotlu savaş uçağı üretmeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Fırat’ın doğusunda yeni alev: Aşiretler

Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Deyrezzor kenti tamamen Arap nüfusludur. Bu şehirde 30’dan fazla aşiret ve 200 kadar aile bulunuyor. Şehrin yönetimi Fırat nehrinin ayırdığı sınırlarla belirlenmiştir. Nehrin doğusu PKK terör örgütünde, batısı ise Esad rejimi ve müttefiklerinin kontrolündedir. Terör örgütü PKK, Deyrezzor şehrini askeri bakımdan kontrol etmek için Deyrezzor Askeri Meclisini kurdu. Bu meclisin başına da […]

Eski Rus Albay’dan Putin’e sert eleştiriler: “Bu adam varken savaşı kazanamayız”

Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle devam ederken Rusya içerisinde de savaşa dair tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Kremlin de sık sık savaşın seyrine dair eleştirilerin hedefi oluyor. Son olarak eski bir Albay, Putin’e dair sert sözler sarfetti. Rus askeri istihbarat servisi GRU’da görev yapmış olan eski Albay Igor Girkin, mesele Ukrayna olduğunda Rusya’da en çok tanınan isimlerden […]