Japonya, insansız muharip uçak filosu kuracak

Japonya, uzaktan kumanda edilebilen insansız savaş uçağı/muharip uçak üretme çalışmalarına başlama kararı aldı.

Japonya, insansız muharip uçak üretecek.

Baykar Makina imzalı MIUS benzeri olarak düşünebileceğimiz bir proje amaçlayan Japonya, bu kapsamda ortaya çıkarılan insansız muharip uçakları 2035 yılına kadar faaliyete almayı planlıyor.

Japonya’nın bu kararı, Çin’in askeri teknolojilerdeki gelişimi nedeniyle alındı.

Mitsubishi ve Subaru gibi şirketler üretim sürecine dahil olacak.

Mitsubishi, uçaklar arası bilgi değişimi sistemi üzerinde çalışacak. Subaru ise proje kapsamında uzaktan kumanda ve insansız uçuş kabiliyetlerini geliştirecek.

Öte yandan Japonya’nın bu konuda İngiltere ve ABD şirketleri ile de işbirliği yapması bekleniyor.

Proje kapsamında İlk prototipin 2024 yılında uçurulması planlanırken final ürünün tasarım süreci 2025 yılında başlayacak.

Japonya, üç aşamalı bir planı hayata geçirmeyi amaçlıyor.

İlk aşamada insansız savaş uçağı üretilecek, ikinci aşamada pilotlu savaş uçakları birçok insansız savaş uçağını kontrol edecek, üçüncü aşamada ise tamamen otonom filolar oluşturulacak.

Bu plan ile mümkün olduğu kadar az asker kullanarak ateş gücünün artırılması hedefleniyor.

Japonya bu projesinin yanı sıra yine 2035 yılına kadar yeni nesil pilotlu savaş uçağı üretmeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

‘Mayın avcısı’ Hava Kuvvetlerinde göreve başlayacak

ASELSAN tarafından geliştirilen Sarper Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Sistemi’nin güvenlik güçleri tarafından kullanımı yaygınlaşıyor. Alınan bilgiye göre, Türkiye’nin “Radar Teknoloji Merkezi” olan ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemleriyle karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Şirket, hava platformlarının radar ihtiyaçlarına çözüm sunmak için de yenilikçi çözümlere imza atıyor. Bu kapsamda geliştirilen […]

Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti

Ukrayna’nın AB’den talep ettiği silahların listesi olduğu belirtilen ve Türk savunma sanayii ürünleri de içeren belgenin kuvvetle muhtemel doğru olduğu, konuya dair bilgisi olan kaynaklar tarafından teyitlendi. Buna göre Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti. Ukrayna’nın bazı talepleri: 🔹Korkut hava savunma sistemi ve 80 bin atım mühimmat 🔹8 HİSAR-O hava savunma sistemi […]