Japonya, insansız muharip uçak filosu kuracak

Japonya, uzaktan kumanda edilebilen insansız savaş uçağı/muharip uçak üretme çalışmalarına başlama kararı aldı.

Japonya, insansız muharip uçak üretecek.

Baykar Makina imzalı MIUS benzeri olarak düşünebileceğimiz bir proje amaçlayan Japonya, bu kapsamda ortaya çıkarılan insansız muharip uçakları 2035 yılına kadar faaliyete almayı planlıyor.

Japonya’nın bu kararı, Çin’in askeri teknolojilerdeki gelişimi nedeniyle alındı.

Mitsubishi ve Subaru gibi şirketler üretim sürecine dahil olacak.

Mitsubishi, uçaklar arası bilgi değişimi sistemi üzerinde çalışacak. Subaru ise proje kapsamında uzaktan kumanda ve insansız uçuş kabiliyetlerini geliştirecek.

Öte yandan Japonya’nın bu konuda İngiltere ve ABD şirketleri ile de işbirliği yapması bekleniyor.

Proje kapsamında İlk prototipin 2024 yılında uçurulması planlanırken final ürünün tasarım süreci 2025 yılında başlayacak.

Japonya, üç aşamalı bir planı hayata geçirmeyi amaçlıyor.

İlk aşamada insansız savaş uçağı üretilecek, ikinci aşamada pilotlu savaş uçakları birçok insansız savaş uçağını kontrol edecek, üçüncü aşamada ise tamamen otonom filolar oluşturulacak.

Bu plan ile mümkün olduğu kadar az asker kullanarak ateş gücünün artırılması hedefleniyor.

Japonya bu projesinin yanı sıra yine 2035 yılına kadar yeni nesil pilotlu savaş uçağı üretmeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Bayraktar TB3 2022’de gökyüzüyle buluşacak

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında bu yıl üçüncüsü yapılan, Türkiye’den ve dünyadan girişim ekosisteminin tüm paydaşlarını bir araya getiren Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi’nde bir sunum gerçekleştirdi. Baykar tarafından geliştirilen insansız hava sistemleri hakkında görsel bir sunum yapan Bayraktar, “Biz burada yola çıkarken […]

Türkiye’nin yerli ve milli helikopteri ‘Gökbey’de yeni prototip yolda

Türkiye’nin yerli ve milli imkanlar ile üretilen genel maksat helikopteri Gökbey’de sevindiren haber geldi. Adım adım seri üretime doğru giden Gökbey’in dördüncü prototipi de yolda. Yakın bir zaman içerisinde yer ve uçuş testlerine dahil olması bekleniyor Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından projelendirilen ve Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından üretilen Gökbey, alanının en […]