Japonya, insansız muharip uçak filosu kuracak

Japonya, uzaktan kumanda edilebilen insansız savaş uçağı/muharip uçak üretme çalışmalarına başlama kararı aldı.

Japonya, insansız muharip uçak üretecek.

Baykar Makina imzalı MIUS benzeri olarak düşünebileceğimiz bir proje amaçlayan Japonya, bu kapsamda ortaya çıkarılan insansız muharip uçakları 2035 yılına kadar faaliyete almayı planlıyor.

Japonya’nın bu kararı, Çin’in askeri teknolojilerdeki gelişimi nedeniyle alındı.

Mitsubishi ve Subaru gibi şirketler üretim sürecine dahil olacak.

Mitsubishi, uçaklar arası bilgi değişimi sistemi üzerinde çalışacak. Subaru ise proje kapsamında uzaktan kumanda ve insansız uçuş kabiliyetlerini geliştirecek.

Öte yandan Japonya’nın bu konuda İngiltere ve ABD şirketleri ile de işbirliği yapması bekleniyor.

Proje kapsamında İlk prototipin 2024 yılında uçurulması planlanırken final ürünün tasarım süreci 2025 yılında başlayacak.

Japonya, üç aşamalı bir planı hayata geçirmeyi amaçlıyor.

İlk aşamada insansız savaş uçağı üretilecek, ikinci aşamada pilotlu savaş uçakları birçok insansız savaş uçağını kontrol edecek, üçüncü aşamada ise tamamen otonom filolar oluşturulacak.

Bu plan ile mümkün olduğu kadar az asker kullanarak ateş gücünün artırılması hedefleniyor.

Japonya bu projesinin yanı sıra yine 2035 yılına kadar yeni nesil pilotlu savaş uçağı üretmeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

İnsansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında vitrine çıkıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen insansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında tanıtılacak. IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı, 20-24 Şubat tarihleri ​​arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de dünyanın dört bir yanından ülkelerin savunma sanayisi ve üst düzey resmi delegasyonlarının katılımıyla gerçekleştirilecek. HAVELSAN’ın bir süredir üzerinde çalıştığı insansız hava ve kara araçlarından oluşan […]

STM Reis Denizaltıları’nın son “Section 50″sini teslim etti

Türkiye’de ilk kez milli imkânlarla STM mühendisliği ve koordinasyonunda üretilen, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısmı “Section 50”nin, son teslimatı Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na gerçekleştirildi. Reis Sınıfı denizaltılar için üretilen son “Section 50” TCG SELMANREİS’e entegre edilecek. Dünyanın en aktif donanmalarından Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Yeni […]