Japonya, insansız muharip uçak filosu kuracak

Japonya, uzaktan kumanda edilebilen insansız savaş uçağı/muharip uçak üretme çalışmalarına başlama kararı aldı.

Japonya, insansız muharip uçak üretecek.

Baykar Makina imzalı MIUS benzeri olarak düşünebileceğimiz bir proje amaçlayan Japonya, bu kapsamda ortaya çıkarılan insansız muharip uçakları 2035 yılına kadar faaliyete almayı planlıyor.

Japonya’nın bu kararı, Çin’in askeri teknolojilerdeki gelişimi nedeniyle alındı.

Mitsubishi ve Subaru gibi şirketler üretim sürecine dahil olacak.

Mitsubishi, uçaklar arası bilgi değişimi sistemi üzerinde çalışacak. Subaru ise proje kapsamında uzaktan kumanda ve insansız uçuş kabiliyetlerini geliştirecek.

Öte yandan Japonya’nın bu konuda İngiltere ve ABD şirketleri ile de işbirliği yapması bekleniyor.

Proje kapsamında İlk prototipin 2024 yılında uçurulması planlanırken final ürünün tasarım süreci 2025 yılında başlayacak.

Japonya, üç aşamalı bir planı hayata geçirmeyi amaçlıyor.

İlk aşamada insansız savaş uçağı üretilecek, ikinci aşamada pilotlu savaş uçakları birçok insansız savaş uçağını kontrol edecek, üçüncü aşamada ise tamamen otonom filolar oluşturulacak.

Bu plan ile mümkün olduğu kadar az asker kullanarak ateş gücünün artırılması hedefleniyor.

Japonya bu projesinin yanı sıra yine 2035 yılına kadar yeni nesil pilotlu savaş uçağı üretmeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Yerli İHA’lara yerli uydu terminali

İnsansız hava araçları için bugüne kadar yurt dışından temin edilen uydu terminalleri ilk defa yerlileştirilerek Anka-S ve Aksungur’a entegre edildi. 5 hava aracıyla testler dahil 500 saatlik uçuş süresine ulaşıldı. Türk savunma sanayii, milli İHA’ların uydu hava terminali ihtiyacının yurt içindeki çözümlerle karşılanmasına yönelik çalışmalarda önemli mesafe kazandı. CTech Bilişim Teknolojileri AŞ, Türk Havacılık ve […]

ASELSAN, Savunma Sanayii Başkanlığı ile sözleşmesine opsiyon paketini dahil etti

Sözleşmeye ait 91,9 milyon avro ile 1,8 milyar lira tutarında opsiyon paketi bulunuyor  ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında imzalanan kısa menzilli/alçak irtifa hava savunma sistemi sözleşmesine ait 91,9 milyon avro ve 1,8 milyar liralık opsiyon paketi, sözleşme kapsamına alındı. ASELSAN‘ın yeni iş sözleşmesine ilişkin açıklaması, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı. Açıklamada, “ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı […]