İngiliz tankları yeni kamuflaj ile çok daha zor tespit edilecek

İngiliz ordusu tarafından geliştirilen yeni piksel kamuflajı ile İngiliz “Challenger 2” tanklarının tespit edilme ve görünürlülük oranının yüzde 80 düşürülmesi hedefleniyor.

İngiliz ordusu, yeni kamuflajı Challenger 2 tanklarına uygulamaya başladı.

“Çok Renkli Dijital Kamuflaj Beş” isimli yeni kamuflaj, tankların konu hakkında yüksek düzeyde eğitim görmüş askerler tarafından tespit edilmesini yüzde 20 zorlaştırdı.

Hem şehir alanlarında hem de kırsal alanda etkili olan kamuflaj, piksel halinde düzenlenmiş 5 ayrı renkten oluşuyor.

İngiliz ordusunun yanı sıra Savunma Bilimi ve Teknolojisi Laboratuvarı, Tank Müzesi, endüstri şirketleri ve eski askerler de proje üzerinde çalıştı ve katkı sundu.

Kamuflajın en etkili menzilinin 300 ile 1000 metre arasında olduğunu belirten İngiliz savunma yetkilileri, tank çarpışmalarının çoğunun bu menzilde gerçekleştiğini ifade etti.

Kamuflajın amacı, tankın düşman tarafından tespit edilmesini zorlaştırarak tank operatörüne düşmana atış yapmak için birkaç saniye daha fazla süre kazandırmak ve düşmandan önce davranabilmesini kolaylaştırmak.

Geliştirilen yeni kamuflaj, yapay zeka teknolojilerine karşı da etkili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Bayraktar TB3 2022’de gökyüzüyle buluşacak

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında bu yıl üçüncüsü yapılan, Türkiye’den ve dünyadan girişim ekosisteminin tüm paydaşlarını bir araya getiren Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi’nde bir sunum gerçekleştirdi. Baykar tarafından geliştirilen insansız hava sistemleri hakkında görsel bir sunum yapan Bayraktar, “Biz burada yola çıkarken […]

Türkiye’nin yerli ve milli helikopteri ‘Gökbey’de yeni prototip yolda

Türkiye’nin yerli ve milli imkanlar ile üretilen genel maksat helikopteri Gökbey’de sevindiren haber geldi. Adım adım seri üretime doğru giden Gökbey’in dördüncü prototipi de yolda. Yakın bir zaman içerisinde yer ve uçuş testlerine dahil olması bekleniyor Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından projelendirilen ve Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından üretilen Gökbey, alanının en […]