İngiliz tankları yeni kamuflaj ile çok daha zor tespit edilecek

İngiliz ordusu tarafından geliştirilen yeni piksel kamuflajı ile İngiliz “Challenger 2” tanklarının tespit edilme ve görünürlülük oranının yüzde 80 düşürülmesi hedefleniyor.

İngiliz ordusu, yeni kamuflajı Challenger 2 tanklarına uygulamaya başladı.

“Çok Renkli Dijital Kamuflaj Beş” isimli yeni kamuflaj, tankların konu hakkında yüksek düzeyde eğitim görmüş askerler tarafından tespit edilmesini yüzde 20 zorlaştırdı.

Hem şehir alanlarında hem de kırsal alanda etkili olan kamuflaj, piksel halinde düzenlenmiş 5 ayrı renkten oluşuyor.

İngiliz ordusunun yanı sıra Savunma Bilimi ve Teknolojisi Laboratuvarı, Tank Müzesi, endüstri şirketleri ve eski askerler de proje üzerinde çalıştı ve katkı sundu.

Kamuflajın en etkili menzilinin 300 ile 1000 metre arasında olduğunu belirten İngiliz savunma yetkilileri, tank çarpışmalarının çoğunun bu menzilde gerçekleştiğini ifade etti.

Kamuflajın amacı, tankın düşman tarafından tespit edilmesini zorlaştırarak tank operatörüne düşmana atış yapmak için birkaç saniye daha fazla süre kazandırmak ve düşmandan önce davranabilmesini kolaylaştırmak.

Geliştirilen yeni kamuflaj, yapay zeka teknolojilerine karşı da etkili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Fırat’ın doğusunda yeni alev: Aşiretler

Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Deyrezzor kenti tamamen Arap nüfusludur. Bu şehirde 30’dan fazla aşiret ve 200 kadar aile bulunuyor. Şehrin yönetimi Fırat nehrinin ayırdığı sınırlarla belirlenmiştir. Nehrin doğusu PKK terör örgütünde, batısı ise Esad rejimi ve müttefiklerinin kontrolündedir. Terör örgütü PKK, Deyrezzor şehrini askeri bakımdan kontrol etmek için Deyrezzor Askeri Meclisini kurdu. Bu meclisin başına da […]

TORYUM: GELECEĞİN ENERJİ HAZİNESİ VE TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ

Toryum Nedir ve Ne İşe Yarar? Toryum, ileri teknolojiler ve geleceğin enerji kaynakları açısından büyük bir potansiyele sahip olan bir elementtir. Kimyasal olarak radyoaktif bir metal olan toryum, doğada uranyumla birlikte bulunur ve nükleer enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Ancak, toryumun kullanımı yalnızca nükleer enerjiyle sınırlı değildir. Yüksek termal iletkenlik, yüksek erime noktası ve […]