İngiliz tankları yeni kamuflaj ile çok daha zor tespit edilecek

İngiliz ordusu tarafından geliştirilen yeni piksel kamuflajı ile İngiliz “Challenger 2” tanklarının tespit edilme ve görünürlülük oranının yüzde 80 düşürülmesi hedefleniyor.

İngiliz ordusu, yeni kamuflajı Challenger 2 tanklarına uygulamaya başladı.

“Çok Renkli Dijital Kamuflaj Beş” isimli yeni kamuflaj, tankların konu hakkında yüksek düzeyde eğitim görmüş askerler tarafından tespit edilmesini yüzde 20 zorlaştırdı.

Hem şehir alanlarında hem de kırsal alanda etkili olan kamuflaj, piksel halinde düzenlenmiş 5 ayrı renkten oluşuyor.

İngiliz ordusunun yanı sıra Savunma Bilimi ve Teknolojisi Laboratuvarı, Tank Müzesi, endüstri şirketleri ve eski askerler de proje üzerinde çalıştı ve katkı sundu.

Kamuflajın en etkili menzilinin 300 ile 1000 metre arasında olduğunu belirten İngiliz savunma yetkilileri, tank çarpışmalarının çoğunun bu menzilde gerçekleştiğini ifade etti.

Kamuflajın amacı, tankın düşman tarafından tespit edilmesini zorlaştırarak tank operatörüne düşmana atış yapmak için birkaç saniye daha fazla süre kazandırmak ve düşmandan önce davranabilmesini kolaylaştırmak.

Geliştirilen yeni kamuflaj, yapay zeka teknolojilerine karşı da etkili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

‘Mayın avcısı’ Hava Kuvvetlerinde göreve başlayacak

ASELSAN tarafından geliştirilen Sarper Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Sistemi’nin güvenlik güçleri tarafından kullanımı yaygınlaşıyor. Alınan bilgiye göre, Türkiye’nin “Radar Teknoloji Merkezi” olan ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemleriyle karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Şirket, hava platformlarının radar ihtiyaçlarına çözüm sunmak için de yenilikçi çözümlere imza atıyor. Bu kapsamda geliştirilen […]

Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti

Ukrayna’nın AB’den talep ettiği silahların listesi olduğu belirtilen ve Türk savunma sanayii ürünleri de içeren belgenin kuvvetle muhtemel doğru olduğu, konuya dair bilgisi olan kaynaklar tarafından teyitlendi. Buna göre Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti. Ukrayna’nın bazı talepleri: 🔹Korkut hava savunma sistemi ve 80 bin atım mühimmat 🔹8 HİSAR-O hava savunma sistemi […]