İngiliz tankları yeni kamuflaj ile çok daha zor tespit edilecek

İngiliz ordusu tarafından geliştirilen yeni piksel kamuflajı ile İngiliz “Challenger 2” tanklarının tespit edilme ve görünürlülük oranının yüzde 80 düşürülmesi hedefleniyor.

İngiliz ordusu, yeni kamuflajı Challenger 2 tanklarına uygulamaya başladı.

“Çok Renkli Dijital Kamuflaj Beş” isimli yeni kamuflaj, tankların konu hakkında yüksek düzeyde eğitim görmüş askerler tarafından tespit edilmesini yüzde 20 zorlaştırdı.

Hem şehir alanlarında hem de kırsal alanda etkili olan kamuflaj, piksel halinde düzenlenmiş 5 ayrı renkten oluşuyor.

İngiliz ordusunun yanı sıra Savunma Bilimi ve Teknolojisi Laboratuvarı, Tank Müzesi, endüstri şirketleri ve eski askerler de proje üzerinde çalıştı ve katkı sundu.

Kamuflajın en etkili menzilinin 300 ile 1000 metre arasında olduğunu belirten İngiliz savunma yetkilileri, tank çarpışmalarının çoğunun bu menzilde gerçekleştiğini ifade etti.

Kamuflajın amacı, tankın düşman tarafından tespit edilmesini zorlaştırarak tank operatörüne düşmana atış yapmak için birkaç saniye daha fazla süre kazandırmak ve düşmandan önce davranabilmesini kolaylaştırmak.

Geliştirilen yeni kamuflaj, yapay zeka teknolojilerine karşı da etkili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Yerli İHA’lara yerli uydu terminali

İnsansız hava araçları için bugüne kadar yurt dışından temin edilen uydu terminalleri ilk defa yerlileştirilerek Anka-S ve Aksungur’a entegre edildi. 5 hava aracıyla testler dahil 500 saatlik uçuş süresine ulaşıldı. Türk savunma sanayii, milli İHA’ların uydu hava terminali ihtiyacının yurt içindeki çözümlerle karşılanmasına yönelik çalışmalarda önemli mesafe kazandı. CTech Bilişim Teknolojileri AŞ, Türk Havacılık ve […]

ASELSAN, Savunma Sanayii Başkanlığı ile sözleşmesine opsiyon paketini dahil etti

Sözleşmeye ait 91,9 milyon avro ile 1,8 milyar lira tutarında opsiyon paketi bulunuyor  ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında imzalanan kısa menzilli/alçak irtifa hava savunma sistemi sözleşmesine ait 91,9 milyon avro ve 1,8 milyar liralık opsiyon paketi, sözleşme kapsamına alındı. ASELSAN‘ın yeni iş sözleşmesine ilişkin açıklaması, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı. Açıklamada, “ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı […]