İngiliz tankları yeni kamuflaj ile çok daha zor tespit edilecek

İngiliz ordusu tarafından geliştirilen yeni piksel kamuflajı ile İngiliz “Challenger 2” tanklarının tespit edilme ve görünürlülük oranının yüzde 80 düşürülmesi hedefleniyor.

İngiliz ordusu, yeni kamuflajı Challenger 2 tanklarına uygulamaya başladı.

“Çok Renkli Dijital Kamuflaj Beş” isimli yeni kamuflaj, tankların konu hakkında yüksek düzeyde eğitim görmüş askerler tarafından tespit edilmesini yüzde 20 zorlaştırdı.

Hem şehir alanlarında hem de kırsal alanda etkili olan kamuflaj, piksel halinde düzenlenmiş 5 ayrı renkten oluşuyor.

İngiliz ordusunun yanı sıra Savunma Bilimi ve Teknolojisi Laboratuvarı, Tank Müzesi, endüstri şirketleri ve eski askerler de proje üzerinde çalıştı ve katkı sundu.

Kamuflajın en etkili menzilinin 300 ile 1000 metre arasında olduğunu belirten İngiliz savunma yetkilileri, tank çarpışmalarının çoğunun bu menzilde gerçekleştiğini ifade etti.

Kamuflajın amacı, tankın düşman tarafından tespit edilmesini zorlaştırarak tank operatörüne düşmana atış yapmak için birkaç saniye daha fazla süre kazandırmak ve düşmandan önce davranabilmesini kolaylaştırmak.

Geliştirilen yeni kamuflaj, yapay zeka teknolojilerine karşı da etkili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

İnsansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında vitrine çıkıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen insansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında tanıtılacak. IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı, 20-24 Şubat tarihleri ​​arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de dünyanın dört bir yanından ülkelerin savunma sanayisi ve üst düzey resmi delegasyonlarının katılımıyla gerçekleştirilecek. HAVELSAN’ın bir süredir üzerinde çalıştığı insansız hava ve kara araçlarından oluşan […]

STM Reis Denizaltıları’nın son “Section 50″sini teslim etti

Türkiye’de ilk kez milli imkânlarla STM mühendisliği ve koordinasyonunda üretilen, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısmı “Section 50”nin, son teslimatı Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na gerçekleştirildi. Reis Sınıfı denizaltılar için üretilen son “Section 50” TCG SELMANREİS’e entegre edilecek. Dünyanın en aktif donanmalarından Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Yeni […]