ABD ordusu, Çin ve Rusya’ya karşı daha sert tutum sergileme kararı aldı

ABD Deniz Kuvvetleri, Deniz Piyadeleri ve Sahil Güvenlik tarafından ortak olarak imza atılan yeni bir raporda, Çin ve Rusya’nın “kararlı ABD rakipleri olduğu” ifade edilirken, askeri olarak bu ülkelere karşı denizlerde artık daha sert bir tutum sergileneceği belirtildi.

ABD, Güney Çin Denizi’ndeki askeri varlığını günden güne artırıyor.

Raporda “kurallara dayalı uluslararası düzenin” Çin ve Rusya tarafından “saldırı altında” olduğu vurgulandı.

Çin, gerekli askeri ve ekonomik güce sahip olduğu dile getirilerek “en büyük uzun vadeli stratejik tehdit” olarak tanımlandı ve güvenlik durumunun 2015’ten bu yana büyük oranda değiştiği vurgulandı.

Özetle, Çin ve Rusya arasında karşılaştırma yapıldığında, Çin’in ABD için çok daha büyük bir tehdit niteliği taşıdığına parmak basıldı.

ABD’nin yanı sıra Çin de Güney Çin Denizi üzerinde kontrolü sağlamak için askeri varlığını güçlendiriyor.

Üç birim tarafından yayınlanan raporda Çin, “uluslararası deniz yönetimini aşındırmayı, geleneksel lojistik merkezlerine erişimi kısıtlamayı ve denizlerdeki özgürlüğü engellemeyi hedeflemekle” suçlandı.

Öte yandan Çin’in ABD’yi “tercih edilen ortak” rolünden etmek ve bölgesel çatışmalara dahil olmasını engellemek istediği dile getirildi.

Yayınlanan rapora göre ABD Deniz Kuvvetleri birlikleri ile Çin ve Rus unsurları arasında günlük olarak etkileşim yaşanıyor.

Rapor, bu sürtüşmeler esnasında Çin ve Rus unsurlarının giderek daha da saldırgan bir tutum içerisinde bulunduğunu belirtiyor.

ABD, başta Çin’e karşı olmak üzere denizlerdeki stratejik konumunu ve avantajını korumak için Deniz Kuvvetleri’ni daha küçük, hareketli ve bazı durumlarda uzaktan komuta edilebilen gemilerle değiştirerek geliştirmeyi planlıyor.

Yeni stratejiye göre ABD birlikleri, “hesaplanmış taktiksel riskleri” göze alacak ve günlük faaliyetlerinde daha sert bir duruş sergileyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Fırat’ın doğusunda yeni alev: Aşiretler

Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Deyrezzor kenti tamamen Arap nüfusludur. Bu şehirde 30’dan fazla aşiret ve 200 kadar aile bulunuyor. Şehrin yönetimi Fırat nehrinin ayırdığı sınırlarla belirlenmiştir. Nehrin doğusu PKK terör örgütünde, batısı ise Esad rejimi ve müttefiklerinin kontrolündedir. Terör örgütü PKK, Deyrezzor şehrini askeri bakımdan kontrol etmek için Deyrezzor Askeri Meclisini kurdu. Bu meclisin başına da […]

Eski Rus Albay’dan Putin’e sert eleştiriler: “Bu adam varken savaşı kazanamayız”

Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle devam ederken Rusya içerisinde de savaşa dair tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Kremlin de sık sık savaşın seyrine dair eleştirilerin hedefi oluyor. Son olarak eski bir Albay, Putin’e dair sert sözler sarfetti. Rus askeri istihbarat servisi GRU’da görev yapmış olan eski Albay Igor Girkin, mesele Ukrayna olduğunda Rusya’da en çok tanınan isimlerden […]