ABD ordusu, Çin ve Rusya’ya karşı daha sert tutum sergileme kararı aldı

ABD Deniz Kuvvetleri, Deniz Piyadeleri ve Sahil Güvenlik tarafından ortak olarak imza atılan yeni bir raporda, Çin ve Rusya’nın “kararlı ABD rakipleri olduğu” ifade edilirken, askeri olarak bu ülkelere karşı denizlerde artık daha sert bir tutum sergileneceği belirtildi.

ABD, Güney Çin Denizi’ndeki askeri varlığını günden güne artırıyor.

Raporda “kurallara dayalı uluslararası düzenin” Çin ve Rusya tarafından “saldırı altında” olduğu vurgulandı.

Çin, gerekli askeri ve ekonomik güce sahip olduğu dile getirilerek “en büyük uzun vadeli stratejik tehdit” olarak tanımlandı ve güvenlik durumunun 2015’ten bu yana büyük oranda değiştiği vurgulandı.

Özetle, Çin ve Rusya arasında karşılaştırma yapıldığında, Çin’in ABD için çok daha büyük bir tehdit niteliği taşıdığına parmak basıldı.

ABD’nin yanı sıra Çin de Güney Çin Denizi üzerinde kontrolü sağlamak için askeri varlığını güçlendiriyor.

Üç birim tarafından yayınlanan raporda Çin, “uluslararası deniz yönetimini aşındırmayı, geleneksel lojistik merkezlerine erişimi kısıtlamayı ve denizlerdeki özgürlüğü engellemeyi hedeflemekle” suçlandı.

Öte yandan Çin’in ABD’yi “tercih edilen ortak” rolünden etmek ve bölgesel çatışmalara dahil olmasını engellemek istediği dile getirildi.

Yayınlanan rapora göre ABD Deniz Kuvvetleri birlikleri ile Çin ve Rus unsurları arasında günlük olarak etkileşim yaşanıyor.

Rapor, bu sürtüşmeler esnasında Çin ve Rus unsurlarının giderek daha da saldırgan bir tutum içerisinde bulunduğunu belirtiyor.

ABD, başta Çin’e karşı olmak üzere denizlerdeki stratejik konumunu ve avantajını korumak için Deniz Kuvvetleri’ni daha küçük, hareketli ve bazı durumlarda uzaktan komuta edilebilen gemilerle değiştirerek geliştirmeyi planlıyor.

Yeni stratejiye göre ABD birlikleri, “hesaplanmış taktiksel riskleri” göze alacak ve günlük faaliyetlerinde daha sert bir duruş sergileyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

“BAE, boyundan büyük işlere kalkıştı”

İngiliz medyasından Financial Times, Körfez ülkesi BAE’nin son yıllarda sergilediği ve askeri önlemler de içeren sert dış politikasını değiştirmeye başladığını belirtti. Haberde BAE’nin “boyundan büyük işlere kalkıştığı” vurgulandı. Koronavirüs pandemisinin BAE ekonomisini vurması ve küresel ticaret bağlarını gevşettiği dile getirilirken, BAE’nin bu nedenle odağını askeri müdahalelerden ekonomik diplomasiye çevirdiği belirtildi. Buna göre BAE diplomatlarından ve […]

Bölgesel deniz ticaretinin yeni merkezlerinden olacak Filyos Limanı yarın hizmete açılacak

Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamit döneminde planlanan ve Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde 2016’da yapımına başlanan Filyos Limanı’nda çalışmalar tamamlandı ve açılış yarın yapılacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AA muhabirine, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla açılışı planlanan Filyos Limanı‘na ilişkin bilgi verdi. Türkiye’yi kara yolu, hava yolu, demir yolu, deniz yolu […]